
Vrámci blížiaceho sa Dňa vody uskutočnili žiaci IV. ročníka vychádzku, počas ktorej sledovali tok rieky Rimavy, rozprávali sa o možnostiach ako zlepšiť jej čistotu. Pozorovali okolitú prírodu a vplyv klimatických zmien na skupenstvo vody. Následne zozbierali materiál, z ktorého spoločne vytvorili pekný projekt. Upozorňujú v ňom nielen na dôležitosť vody ako takej, ale venujú sa i otázke znečisťovania. 22. 3. si ho potom spoločne odprezentovali a porozprávali sa i o dôležitosti pitného režimu. Voda sa stala témou aj na hodine matematiky a slovenského jazyka, kde žiaci riešili rôzne úlohy súvisiace s touto blahodarnou tekutinou. V závere sme si v projektovej miestnosti pozreli krátky film o vode a jej ceste k nám. E.R.
Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Prečo si mesiac knihy pripomíname práve v marci? Marec - mesiac knihy bol prvýkrát v bývalom Československu vyhlásený v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu a ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy. Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy a tým aj osvety a vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci (10. 3. 1796 - 16. 3. 1880). Hoci bol slepý, natoľko miloval knihy, že sa mu stali osudom. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy a zachraňoval ich. Dnes už úlohu Mateja Hrebendu - šírenie kníh, knižnej kultúry a podporu vzdelávania - plnia aj školy. Žiaci 3. A si na hodine slovenského jazyka a literatúry pripomenuli dôležitosť a nutnosť kníh, hlavne ich čítania. Vybrali si jedného z množstva detských autorov, Ľubomíra Feldeka. Oboznámili sa s jeho životom a tvorbou, prostredníctvom projektového vyučovania a IKT. Potom si spoločne vybrali jedno jeho dielo. Najviac ich zaujala Modrá kniha rozprávok a spoločne s pani učiteľkou ju čítali. V tomto zvyku budú pokračovať. Každý mesiac si žiaci vyberú jedného detského autora a jedno jeho dielo, ktoré ich zaujme. V mesiaci apríl nás čaká Daniel Hevier. K. K.
Dnes, 20.marca o 12.02 hod, začala jar. Je to deň, kedy je na každom mieste na Zemi deň rovnako dlhý ako noc, a to 12 hodín. Od tohto dňa sa dni budú predlžovať a noci skracovať, na čo sa všetci tešíme. Aj prváci sa na prírodovede učia o zmenách v prírode, o ročných obdobiach a ich charakteristických znakoch, počasí... Príroda nám je pri tom veľkým pomocníkom. Veď, čo si deti lepšie zapamätajú, ako to čo prežijú? Aj na výtvarnej výchove sa teraz venujeme jarnej a veľkonočnej výzdobe. Veľmi nás to teší.