Ani my,piataci,sme na svoje mamičky nezabudli. Na hodine informatiky sme vymýšľali a vyhľadávali básničky pre svoje mamičky,dotvorili sme ich krásnymi kvietkami,či srdiečkami a následne sme im ich posielali e-mailom.
M.Slov.
Ani my,piataci,sme na svoje mamičky nezabudli. Na hodine informatiky sme vymýšľali a vyhľadávali básničky pre svoje mamičky,dotvorili sme ich krásnymi kvietkami,či srdiečkami a následne sme im ich posielali e-mailom.
M.Slov.
Materinskú lásku a starostlivosť máločo nahradí.Deň matiek sa blíži a my ,tretiaci,sme pre Vás na etickej výchove pripravili veľa pekných darčekov, ktoré Vám zaručene urobia radosť. Kytičky, srdiečka, krásne hodinky, parfémy- to všetko sú drobnosti, ktoré vyčaria na Vašich tvárach krásny úsmev. Veď čo viac si môžeme priať?
M.Slov.
Šikovné ruky dnes ukázali žiaci IV. ročníka, keď vyrobili krásne pozdravy pre svoje mamičky ku Dňu matiek. Trpezlivo vytvárali rôzne farebné kombinácie v tvare srdiečka a kvietku s pekným textom. Vrámci mesiaca máj však ďakovali nielen mamičkám, ale pokúsili sa vyjadriť vďaku aj svojim spolužiakom. Spoločne tak vytvorili stromček ďakovných lístkov. Každý sa snažil do svojho lístka napísať pár pekných slov adresovaných niekomu z triedy a následne ich predniesol pred celým kolektívom. Uvedomili sme si, že slovo "ďakujem" by sme mali používať oveľa častejšie. Je to cesta ako zlepšiť vzťahy v našom kolektíve. E.R.
Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Tento rok si Deň matiek pripomenieme v nedeľu 12. mája. Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili! Zastavme sa v tento DEŇ na chvíľu vo víre všednosti a chyťme do dlaní matkinu ruku. Láskajme ju tak, ako ona nás kedysi v detstve hladila, milujme ju tak, ako ona nás celý život milovala a svojou bezodnou láskou zahrnula. Sadnime si blízko k nej a spomeňme, ako preplakala drobné ranky i veľké úrazy s nami. Ochraňujme a hlaďme ju – veď je naším najväčším bohatstvom. ŠKD
Žiaci 3. ročníka dnes prežili hodinu anglického jazyka v prírode. V družstvách, ale i spoločne si priamo v teréne opakovali základné pokyny pre orientáciu v priestore. Ukázalo sa, že mnohí z nich ju zvládli bezchybne. Dokázali bez problémov plniť pokyny v angličtine typu: vpravo, vľavo, vpred, dva kroky vzad, otoč sa atď. Boli aj takí, ktorí mali s týmto učivom v triede problémy, avšak priamo v teréne im orientácia išla oveľa lepšie. Veríme, že po takomto praktickom precvičení, si toto učivo žiaci zapamätali oveľa dôkladnejšie.
E.R., M.S.
O tom, že naši žiaci radi maľujú a tvoria literárne texty svedčia aj úspechy v celoslovenskej súťaži Dobšinského rozprávkový svet - tvorba komiksu na základe slovenskej ľudovej rozprávky. Do súťaže sa zapojili žiaci II. stupňa a do školského kola bolo vybratých 15 výtvarných prác, z ktorých sme vybrali 4 do postupového kola. Naši žiaci získali úspechy v celoslovenskom kole. V II. kategórii získali cenu poroty žiačky z V.B triedy Natália Demeterová a Lucia Katonová. V III. kategórii získala 2. miesto Bibiana Forgáčová žiačka VIII.B triedy. Víťazkám srdečne blahoželáme, prajeme veľa tvorivých síl a ďalšie úspechy vo výtvarných súťažiach.
E.H.
V predchádzajúcich dňoch sme v rámci protidrogovej prevencie uskutočnili anketu o skúsenostiach ôsmakov s drogami - najmä s alkoholom a s cigaretami. Môžeme s radosťou skonštatovať, že ôsmaci sú dobre informovaní o škodlivosti týchto drog- aj prostredníctvom hodín etickej výchovy a triednickych hodín. Svoju uvedomelosť vyjadrili názormi, že chápu zlý vplyv alkoholu a cigariet na ich život, hoci okolie a často aj rodina im ich ponúka ako samozrejmé spestrenie života. Veríme, že im tento postoj vydrží a bude inšpirovať aj ďalších.
J.J.
Dňa 7.5.sme medzi nami,tretiakmi,privítali podplukovníka inžiniera p.P. Rukavicu.Pútavou formou oboznámil žiakov s rôznymi dopravnými situáciami na cestách i železniciach,ich riešením,s najčastejšími dopravnými priestupkami,krádežami či vandalizmom. Beseda žiakov zaujala a nebola núdza ani o otázky.Keďže dopravná výchova je nielen obľúbeným ale i dôležitým predmetom pre našich mladších žiakov veríme,že získané vedomosti bohato zúročia vo svojom správaní sa na cestách i chodníkoch-peši,či na bicykloch.
M.Slov.
"Chodila Anička smutná po hájičku,
slzy jej padali, slzy jej padali po jej bledém líčku."

Aj táto slovenská ľudová pieseň zaznela na ďalšom ročníku školského kola speváckej súťaže "Slávik Slovenska", ktoré sa na našej škole uskutočnilo v piatok 3.5. 2013. Každý súťažiaci musel zaspievať 2 slovenské ľudové piesne - 1 povinnú zo spevníka a 1 podľa vlastného výberu. Školského kola sa zúčastnilo 19 žiakov 1. - 6. ročníka a tu sú výsledky:
I.kategória
1.miesto - Jesica Bobáková 3.A
2.miesto - Janka Radičová 2.B
3.miesto - Ema Kovalančíková 2.A
II.kategória
1.miesto - Martinka Krajčiová 6.A
2.miesto - Natália Demeterová 5.B
3.miesto - Ladislava Komárová 6.B
Všetkým úprimne gratulujeme!
J.C.
Okresný výbor Dobrovoľnej požiarnej ochrany Rimavská Sobota aj tento rok vyhlásil literárnu súťaž "Ochrana pred požiarmi očami detí". Do súťaže sa mohli zapojiť žiaci s vlastným literárnym dielom, ktoré by korešpodovalo s témou ochrany pred požiarmi. Dianka Kiráľová zo IV. ročníka bola tiež jedna z nich a tentokrát sa jej podarilo získať najvyššie ocenenie. Cenu za 1. miesto jej pri príležitosti sviatku "Svätého Floriána" prišiel 3. mája odovzdať Ing. V. Šandor, zástupca poroty. E.R.
Charta ľudských práv priznáva automaticky každému dieťaťu občianske práva. Dohovor o právach dieťaťa priznáva každému dieťaťu práva v plnom rozsahu - vrátane občianskych, kultúrnych, hospodárskych, politických a sociálnych práv. Deti, na rozdiel od dospelých, nemajú možnosť svoje práva uplatňovať a vyžadovať, preto bol kontrolou práv detí poverený Výbor pre práva dieťaťa pri OSN. V ŠKD sme sa celý mesiac apríl venovali PRÁVAM DIEŤAŤA. Dozvedeli sme sa, že od roku 1989 existuje medzinárodný dokument, ktorý sa volá Dohovor o právach dieťaťa. Dohovor hovorí, čo sa musí robiť pre všetky deti na svete, čiže aj pre nás, aby sme vyrastali v zdraví, v bezpečí, mohli chodiť do školy, náš názor bol vypočutý a aby s nami bolo zaobchádzané spravodlivo. Rozprávali sme sa o tom, že aj my deti, máme určitú zodpovednosť a povinnosti voči ostatným ľuďom, pretože aj oni majú svoje práva. ŠKD
Ak niekto porušuje tvoje práva alebo vidíš, že sú porušované práva iných detí, môžeš kedykoľvek zavolať na Linku detskej istoty UNICEF na bezplatné anonymné číslo 116 111.
Pozvanie k nám prijali rodičia Ivanky Kyseľovej z II .ročníka, ktorí sa profesionálne venujú tomuto športu. Vysvetlili nám, že: Taekwondo (slovenská výslovnosť "tekvondo") je pomerne nový kórejský bojový šport a bojové umenie bez použitia zbraní, zameraný najmä na sebaobranu, sebaovládanie a zdravú sebadôveru. Má zaručiť úplné využitie sily a rýchlosti ľudského tela. Charakteristická je hlavne kopacia technika a je jedným z olympijských športov. Stupeň pokročilosti a schopností pretekára taekwondo vyznačuje jeho pás. Existuje 10 učňovských stupňov (küp), ktoré sa prideľujú od 10. (najmenší stupeň) po 1., a 10 majstrovských stupňov (dan), ktoré sa prideľujú od 1 do 10 . Jednotlivé stupne majú svoj význam. Za hlavného tvorcu tohto bojového umenia sa považuje majster Čhwe Hong-hi. On je autorom mena taekwondo. Tréneri si pre nás spolu s deťmi, ktoré sa tomuto športu venujú pod ich vedením, pripravili aj zaujímavé popoludnie. Deti plnili disciplíny, čím si posilňovali svoje telo a ducha. Naučili sa pozdrav CHARYOT (Pozor!) a počítanie: HANA, DUL, SET, NET, DASOT, YOSOT, ILGOP, YODOL, AHOP, YOL. Na záver nám Ivanka predviedla zostavu, ktorou sa prezentovala v Trenčíne, kde sa konala súťaž TAEKWONDO 2. kolo ligy v disciplíne poomsae (formy). Získala svoju prvú zlatú medailu. Ivanka, ešte raz gratulujeme. Len tak ďalej!
Týmto Ďakujeme Ivankiným rodičom, ktorí nás s týmto športom zoznámili, venovali nám svoj čas a dúfame, že sa im aj naďalej bude dariť pripravovať deti na súťaže. ŠKD
Niet pochýb, že móda a módne trendy boli v minulosti doménou hlavne dospelých. Dnes je tomu už trochu inak, deti sa rady pekne obliekajú, dokonca si navzájom dokážu aj poradiť. V otázke módneho dizajnu to dnes mali jasné aj žiaci tretieho ročníka, keď sa spoločne stretli na mini módnej prehliadke medvedíka "Teddyho". Jeho obliekanie bolo nielen zábavné, ale i poučné nakoľko ho museli stajlovať na základe inštrukcií v anglickom jazyku. Pracovali nielen s rôznymi typmi a materiálmi oblečenia, ale i s farbami. Práca s interaktívnou tabuľou sa im tak na chvíľu stala krajčírskou dielňou. Za svoju šikovnosť ich na záver medvedík odmenil pekným príbehom jeho kamarátky sučky Jessie, ako inak samozrejme po anglicky.
E.R., M.S.
Prváci a druháci v týždni od Dňa Zeme po Deň stromov súťažili v zbere papiera. Spolu nazbierali 195 kg starého papiera a zachránili tak viac ako 1 zelený strom. Teší nás aj to, že do súťaže zapojili aj svojich blízkych a rodinu. Najlepším zberačom bol Kristián Humen z 1.B, ktorý nazbieral za týždeň 33 kg papiera. Odmenou mu bola kniha, ktorá bola možno vyrobená z recyklovaného papiera. A pokračujeme ďalej. Pridajte sa aj vy.
ML
V apríli bolo hlavnou témou angličtiny u tretiakov oblečenie. A keďže je to téma veľmi zaujímavá, nebolo to len také obyčajné učenie nových slovíčok. Deti si síce novu slovnú zásobu spolu s obrázkami najprv zapísali do zošitov, potom ale prišlo narad skutočné maľovanie, vystrihovanie... Až si každý pripravil oblečenie pre svoju bábiku a obliekanie mohlo začať. Keď zaznelo "pink dress", každý usilovne hľadal medzi množstvom farebných tričiek, svetrov a nohavíc, aby mohol obliecť svojej bábike ružové šaty. Deťom sa táto "hra" veľmi páčiil, a tak verím, že aj vďaka nej slovíčka o oblečení len tak ľahko nezabudnú.
MS
Keďže apríl je mesiacom lesov a oslavuje aj sviatok Zeme, angličtina u ôsmakov sa tento mesiac niesla v duchu ochrany a pomoci životnému prostrediu. Okrem toho, že sme sa 22. apríla vybrali očistiť park od vecí, ktoré doň nepatria, úlohou každého žiaka bolo prísť so zeleným nápadom, ktorý nielen vymyslí, ale aj zrealizuje. Našťastie o nápady nebola núdza (deti vyčistili rieku, vysadili stromček a pod.), a tak je aj vďaka niekoľkým ľuďom naša planéta o niečo krajšia.
MS
22. apríla sme si sviatok modrej planéty pripomenuli aj na hodinách angličtiny. So šiestakmi sme sa rozprávali o triedení odpadu a dospeli sme k zaujímavým záverom. Usúdili sme, že separáciou a recykláciou odpadu by sme znížili množstvo smetí na skládkach, ušetrili energiu na výrobu nových materiálov, ochránili životné prostredie, ba dokonca vytvorili kompost z bioodpadkov a pomohli tak svojej záhradke. Okrem plagátikov, na ktoré sme nakreslili, aký odpad najčastejšie vyprodukujeme za jeden deň, sme na záver hodiny vyrobili z papiera malé a hlavne čisté zemegule.
MS
Napadlo vás niekedy, ako vypadá dnešný svet očami piataka, či piatačky? Čo v ňom pokladajú za dôležité? Ako prežívajú svoje situácie v škole, v rodine a medzi kamarátmi? Na čom im skutočne záleží a prečo? Odpovede na tieto otázky nám priniesla hodina občianskej náuky v 5.A. A ako dopadol náš prieskum? Najdôležitejšia je pre nás rodina, priateľstvo, láska, zdravie či domov. Pozitívne je, že na popredných priečkach sa umiestnilo aj vzdelanie. My učitelia sa tešíme, že naši žiaci v škole nie sú len preto, že je to „povinné“, ale že už teraz im na ich budúcnosti a vzdelaní záleží.
K.V.
Kľúčovou súčasťou environmentálnej výchovy je hľadanie súvislostí, predchádzanie príčinám a riešenie negatívnych následkov ľudskej činnosti. Environmentálna výchova je výchova o životnom prostredí, učí ako poznávať lokálne alebo širšie životné prostredie. Najzávažnejším problémom dneška je ekologická kríza. Je potrebné uvažovať nad tým, ako pripraviť žiakov pre život v spoločnosti, ktorej prvoradou úlohou je obnoviť narušenú rovnováhu a vytvoriť optimálne prostredie pre rozvoj ľudskej spoločnosti, ale aj ostatných živých organizmov a spoločenstiev. O tento rozvoj sme sa snažili aj na hodinách anglického jazyka, kde sme celý mesiac venovali problémom životného prostredia. Spoznávali sme ohrozené živočíchy nielen zo Slovenska, diskutovali o rôznych problémoch nielen z nášho okolia, ale aj o problémoch z rôznych kútov sveta a čo je najdôležitejšie snažili sme sa hľadať riešenia, ktoré sme schopní aj realizovať.
K.V.
Dočkali sme sa. Exkurzia, na ktorú sa pváčikovia tešili celý mesiac, je tu. Plný očakávania, aké domáce a exotické zvieratká nás čakajú, sme cestovali do Rimavskej Soboty. Privítal nás Mgr. Pavol Novotný, ktorý žiakov niečo vyskúšal a niečo nové im povedal a ukázal. Najzaujímavejšia časť bola prehliadka terárií, akvárií a klietok so zvieratami. Deťom sa páčil nebezpečný krokodíl, prítulné leguány, farebné papagáje, celkom milé hady, zajace, myši, škrečky, činčily... My sme zvieratá potešili krmivom, ktoré deti doniesli z domu. Takáto exkurzia bola pre prváčikov veľmi poučná, veď najlepšie si zapamätajú to, čo sami prežijú.
ML, JC
Powered by aSc EduPage