• Brány školy sa otvoria 1. júna

          • Oznamujeme rodičom, že zriaďovateľ Mesto Hnúšťa rozhodol, že dňa 1. júna sa opäť otvoria brány našej školy pre žiakov 1.- 5. ročníka.
            Účasť žiakov na výchovno-vzdelávacom procese je dobrovoľná. 
            Prevádzka v základnej škole bude od 6:30 hod. do 15:30 hod.
            Vzdelávanie žiakov bude prebiehať len v hlavnej budove, kde sa im pred vstupom bude pravidelne merať teplota. 
            Pred nástupom do školy sú rodičia povinní vyplniť vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie:

            https://ucimenadialku.sk/usmernenia/otvaranie-skol/Pr%C3%ADloha%202.pdf

            Pri príchode do školy každý deň povinne zabezpečia 2 čisté rúška a minimálne 2 balíky jednorazových hygienických vreckoviek pre každého žiaka.

            Žiadame rodičov, aby dodržiavali hygienicko-epidemiologické opatrenia pri príchode a odchode detí a žiakov do školy a zo školy, rovnako aj pokyny riaditeľky školy, podmienky prevádzky a vnútorného režimu školy do konca školského roku 2019/2020, vychádzajúce z dokumentu vydaného Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ako aj podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí, žiakov a pracovníkov škôl.

            Žiaci, ktorí zostanú doma aj tí z vyšších ročníkov, teda žiaci 6. – 9. ročníkov ZŠ, sa budú naďalej vzdelávať dištančne.

            Bližšie informácie  rodičia dostanú  od svojich triednych učiteľov.

            Tešíme sa na stretnutie v škole!

             

             

          • Informácia pre rodičov budúcich prvákov

          • Milí rodičia, 

            ďakujeme Vám za dôveru, ktorú ste nám prejavili tým, že ste k nám zapísali to najcennejšie vo Vašom živote - Vaše deti. Tešíme sa, že sa od septembra stanú našimi žiakmi a budeme sa snažiť splniť Vaše predstavy. 

            Už teraz sa môžete začať pripravovať na nový školský rok a postupne kupovať potrebné pomôcky.
             

            Overenie údajov pri zápise sa uskutoční do dvoch týždňov od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania. O presných termínoch Vás budeme informovať prostredníctvom webovej stránky školy, na Facebookovej stránke školy a mailom.

             

             

          • Píšeme si listy

          • Neustále kritizované a milované – to sú sociálne siete. Na jednej strane spájajú ľudí, ktorí sú od seba ďaleko, a na druhej sa vzďaľujeme od ľudí, ktorí sú k nám najbližšie.Dostať list alebo pohľadnicu je momentálne veľmi výnimočná vec. Ten pocit, keď každý deň nazeráte do poštovej schránky a nakoniec tam konečne jedného dňa nájdete list od svojej najlepšej kamarátky či kamaráta, je na nezaplatenie. Zahreje to pri srdiečku viac ako nálepka odoslaná v messengeri. A čo tak napísať list svojmu kamarátovi alebo spolužiakovi? Tak poďme na to! 

            Žiaci z 2.B triedy mali za úlohu napísať list svojmu spolužiakovi,spolužiačke alebo kamarátom z 2.A triedy o tom,ako prežívajú momentálnu situáciu doma.Podelili sa tak o svoje pocity s tými,ktorí im teraz veľmi chýbajú.         M.Slov. , M.A.

          • Erb nášho mesta

          • ,     Čas rýchlo letí a aj my druháci  pracujeme doma usilovne ako včeličky. Snažíme sa plniť všetky zadania. V mesiaci máj sme sa zamerali na naše mestečko Hnúšťa. Vyhľadávali sme zaujímavé informácie na internte, ktorý nás v tomto čase sprevádza pri online výučbe. Súčasťou nášho projektu bolo vyhľadať, ale aj vymyslieť pár zaujímavých viet o našom meste Hnúšťa. Hoci je to len malé mestečko, sme naň právom hrdí- či už ide o kultúrne pamiatky, významné osobnosti, chránené rastliny alebo okolitú prírodu.Náš projekt sme ukončili erbom nášho mesta a peknými obrázkami. 

            MA , M.Slov.

          • Chémia doma v kuchyni

          • Hoci sú školy už pár týždňov zatvorené, žiaci našej školy kontakt s chémiou nestratili ani na chvíľu.  Rozvíjať chemické schopnosti je predsa možné aj z domu. A  naši žiaci, ktorí radi objavujú a skúmajú rôzne látky, si to preverili priamo vo svojej kuchyni. Každý z nich si vyskúšal rolu bádateľa, ich kuchyňa sa na chvíľu premenila v chemické laboratórium . Pokusy, ktoré ich tu čakali, boli ľahko uskutočniteľné s dostupnými pomôckami. Viacerí ani netušili, že k realizácii pokusov nepotrebujú drahé laboratórne sklo, ale bez problémov ho nahradia nádobami, ktoré majú doma – poháriky, misky, PET fľaše, odmerky, lyžice ,sviečky, špajdle a pod. Poďakovanie patrí rodičom, ktorí boli svojim deťom pri realizácii pokusov v domácom prostredí nápomocní.

          • Naučili sme sa veľa

          •     Milióny ľudí z celého sveta denne využíva sociálne siete, ktoré sa stávajú dôležitým prvkom komunikácie a dorozumievania sa. Pre žiakov 3.B triedy nebolo problémom využiť ich aj na vzdelávanie v momentálnej situácii. Samozrejme s výraznou pomocou šikovných a ochotných rodičov, za čo im ďakujem.
               Hneď na začiatku sme si vytvorili uzavretú skupinu na facebooku, cez ktorú žiaci dostávali od všetkých vyučujúcich návody, videá, linky na cvičenia, zaujímavé webové stránky na rozšírenie učiva a samozrejme aj domáce úlohy, ktoré odfotili a poslali späť. Niekedy poslali aj videá a zvukové správy. Zdá sa že aj komunikácia cez spoločný chat na messengeri je často ešte intenzívnejšia ako v čase riadneho vyučovania.
            Snaha odbremeniť rodičov, ktorí nie vždy mali čas pomáhať deťom alebo nevedeli učivo primerane vysvetliť, nás priviedla k možnosti využiť na vyučovanie aplikáciu Zoom, cez ktorú sa teraz stretávame 4-krát v týždni. Je to fajn, že sa aj vidíme a počujeme.
                A čo sme sa spoločne naučili? Že vznik takejto situácie nie je pre nás problém, ale výzva. Naučili sme sa prispôsobiť, spolupracovať, vedieť primerane komunikovať, zlepšovať sa v práci s internetom, s aplikáciami a so sociálnymi sieťami. A nielen my učitelia, ale aj žiaci a niektorí rodičia. Verím, že tieto skúsenosti využijeme aj v budúcnosti.

          • Naša cesta ...

          • Ahojte všetci! Už takmer tretí mesiac sa prváci, druháci a hlavne moji štvrtáci predierajú džungľou online vyučovania tak, ako naši hlavní hrdinovia z Levieho Kráľa - Timon a Pumba. Sú snaživí, usilovní a bezprostrední. Ak však dopozeráte celé video, zistíte, že nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá.  Nezabúdajme byť teda vždy na pozore. Máme právo na oddych, ale všetci chceme ísť dopredu a to sa bez pevnej vôle a vytrvalosti nedá. Touto cestou chcem poďakovať všetkým žiakom a ich obetavým rodičom z I. B, II. B a IV. B triedy za ich spoluprácu na ceste za vzdelaním. ER

          • Každý deň s vami ...

          • Máme za sebou už nejeden deň online vzdelávania. Naše pravidelné každodenné stretávanie už funguje v zabehanom rytme. V doslova domáckom prostredí sa deti cítia uvoľnene. Je to čas na vzájomnú interakciu, vyjadrenie podpory, hodnotenia a povzbudenia. Spätnou väzbou sú pre mňa zasielané práce, projekty, fotografie, kladné ohlasy od rodičov. Pravidlá, nastavené na začiatku, učia deti vzájomnej trpezlivosti a ohľaduplnosti, ale stále spoločne nachádzame miesta a aktivity, na ktorých je čo zlepšovať. Výnimočná situácia preveruje IKT vedomosti nás učiteľov, ale taktiež žiacke vedomosti, schopnosti, charakter, spoluprácu, ktoré zatiaľ hodnotím vysoko pozitívne. Rovnako vysoko si cením aj spoluprácu a pomoc rodičov hlavne mladších žiakov. Sú medzi nimi aj takí, ktorí nikdy komunikáciu neukončia bez poďakovania a v piatok bez priania pekného víkendu. Poprajme si ešte veľa síl a trpezlivosti. Všetkým veľmi pekne ďakujem. Vaša angličtinárka :-)

          • Aj naša škola je online

          •  Situácia na celom svete  neobišla Slovensko a ani našu školu. Ale keďže náš kolektív sa vždy rýchlo prispôsobí, nebolo to ani teraz inak. Od začiatku apríla sa s našimi žiakmi stretávame aj virtuálne, pretože nie všetko sa dá pochopiť a naučiť samostatne alebo za pomoci rodičov. 

            Jedným z takých predmetov je aj matematika, ktorá u žiakov nie je veľmi obľúbená. Nechcem, aby bola ešte menej populárna, tak sa s našimi siedmakmi stretávam cez aplikáciu zoom, všetko si vysvetlíme, prepočítame príklady a ešte sa trošku spoločensky vyžijeme :) Nezabúdame ani na ostatné predmety, tak majú žiaci možnosť realizovať sa formou prezentácii, projektov a referátov. 

            Po tomto období sa väčšina žiakov a aj učiteľov s radosťou vrátia do školy, pretože škola nie je len učenie a drina, ale aj kamarátstva, zábava a neskôr aj krásne spomienky. J.P.B.

          • Hodnotenie

          • Aká je funkcia hodnotenia? Diskutuje sa o tom medzi učiteľmi, žiakmi, rodičmi, na verejnosti, aj medzi odborníkmi. Diskutuje sa o jeho formách, kritériách a dôsledkoch na žiaka. Hodnotenie je však neoddeliteľnou súčasťou každej ľudskej činnosti, nielen žiaka v škole. Má človeka motivovať k lepšiemu výkonu, má ho povzbudiť, posúvať dopredu a samozrejme poskytnúť spätnú väzbu primeraným spôsobom. Aj v tomto období prerušeného vyučovania, keď sa priebežne neklasifikuje, žiakom poskytujeme spätnú väzbu o ich práci, snažíme sa im poradiť, motivovať ich. Naše pani učiteľky používajú rôzne spôsoby, aby žiakom poskytli spätnú väzbu. Prváčikovia napr. zbierajú pochvaly do obrázkovej žiackej knižky, niektorí získavajú žetóny, iní včielky... Je to vlastne pochvala nielen pre deti ale aj pre rodičov, ktorí sa tešia spolu s nimi.

            ML

          • Výzva - DEŇ MATIEK

          • Blíži sa DEŇ MATIEK (10. máj 2020, nedeľa) a je najvyšší čas pripraviť pre maminu darček, ktorý ju poteší a nezapadne prachom. Prijmi výzvu: vymysli/vyrob darček, ktorým jej daruješ kúsok šikovnosti, umu, času, talentu ...........seba. Fantázii sa medze nekladú. Nafoť/natoč a pošli našej Mati Horváthovej na FACEBOOK do 17. mája 2020. Nezabudni pridať " ĎAKUJEM MAMI ! "

            Tipy na darčeky pre maminu:

            • Vezmi maminu na výlet na bicykli / iná spoločná aktivita.
            • Daj jej masáž.
            • Niečo dobré uvar alebo upeč.                                                                                            -kk- -mh-                                                             

             

          • 75. výročie ukončenia 2.svetovej vojny

          • O život v mieri sa treba denne usilovať. Už zajtra si Slovensko pripomenie Deň víťazstva nad fašizmomDátum 8. máj sa vzťahuje na výročie kapitulácie nacistického Nemecka, ktorá vstúpila do platnosti 8. mája 1945. V niektorých štátoch sa tento deň označuje aj ako Deň víťazstva v Európe.

            Druhá svetová vojna vypukla 1. septembra 1939 napadnutím Poľska hitlerovským Nemeckom. Agresori, najmä vojenské jednotky Nemecka a Japonska, v prvých rokoch vojny dosahovali veľké víťazstvá na všetkých frontoch.

            Prelom z rokov 1941 a 1942, keď vojská Sovietskej armády odrazili nápor fašistov v bitke o Moskvu, predznamenal obrat v prospech nielen ZSSR, ale aj spojencov Veľkej Británie a USA. Bitka o Stalingrad v roku 1943 znamenala zásadný obrat vo vojne.

            Dňa 7. mája 1945 o 02.41 h bola v Remeši podpísaná kapitulácia, ktorú okrem predstaviteľov Nemecka podpísalo osem spojeneckých generálov zo ZSSR, Veľkej Británie, USA, Francúzska, pričom sa 8. mája 1945 do 23.01 h mali ukončiť všetky boje.

            Vo svete sa vojna v máji 1945 ešte neskončila. Boje prebiehali na Ďalekom východe a v Tichomorí medzi americkými a japonskými vojskami. Až zhodenie dvoch atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki urýchlilo kapituláciu Japonského cisárstva, ktorú podpísalo 2. septembra 1945.

          • DEŇ ZEME – SÚŤAŽ – VYHODNOTENIE

          • Chceme sa poďakovať všetkým  žiakom, ktorí sa zapojili do súťaže DEŇ ZEME, ktorú vyhlásila naša základná škola v rámci Dňa Zeme.  Emka M., Matúš K. Jurko K., Maxim Š., Matúš a Marek Š z I. B; Sebastián B. z II.A, Leo K. a Sebastian V. z II.B, Tamarka C. z III.B, Sofia B. z IV.A, Sophia Petra R. z IV.B a Dominika K. zo 7. ročníka nám poslali kreatívne a inšpiratívne práce. Nevedeli sme vybrať najlepšiu, najkrajšiu, najzaujímavejšiu, najfarebnejšiu.............. . Každá práca mala nejakú výpovednú hodnotu. Uverejňujeme všetky. Všetci naši tvorcovia budú odmenení, keď sa stretneme  spoločne v škole. Dúfajme, že to bude čoskoro. Ešte raz vďaka, že sme v tom spolu. -kk- -mh-

             

          • Život ide ďalej ...

          • Život v našej škole nezastaví ani  KORONOVÍRUS. Ide ďalej,  inou a možno pre niekoho zaujímavejšou cestou. Žiaci a učitelia intenzívne pracujú a vytvárajú nové a zaujímavé projekty. Témou prvých dvoch projektov v 8. ročníku bolo v rámci hudobnej výchovy natočiť video, téma bola ľubovoľná. Tejto úlohy sa perfektne zhostili Nina S. a Kristián H. Druhý projekt  pochádza z dielne Janky R. a Viky B. z 9. B, témou výtvarnej výchovy bol Telový dizajn – úprava tváre (make up). Však máme šikovných žiakov! KK

          • Deviataci! Pozor! Dôležité termíny k prijímaniu na SŠ v čase mimoriadnej situácie v školskom roku 2019/2020

          • Minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky podľa § 150 ods. 8 zákona a § 161k č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) určuje termíny, organizáciu a hodnotenie prijímania na vzdelávanie v stredných školách takto:

            1. Zákonný zástupca môže podať dve prihlášky na vzdelávanie na dve SŠ alebo na dva odbory vzdelávania na tej istej SŠ   do 15. mája 2020.
            2. Riaditeľ ZŠ odošle za jedného žiaka najviac dve prihlášky na vzdelávanie  na príslušnú strednú školu    do 19. mája 2020.
            3. Riaditeľ SŠ rozhodne o prijatí alebo neprijatí žiaka na základe výsledkov prijímacieho konania             do 29. mája 2020.
            4. Riaditeľ SŠ zverejní zoznam uchádzačov na webovom sídle SŠ alebo výveske školy podľa výsledkov prijímacieho konania a doručí uchádzačovi rozhodnutie o prijatí cez informačný systém základnej školy (napr. EduPage), odoslaním tlačiva prostredníctvom e-mailu alebo poštou do 29. mája 2020.
            5. Zákonný zástupca doručí SŠ, do ktorej bol uchádzač prijatý na vzdelávanie, potvrdenie o nastúpení žiaka na štúdium alebo potvrdenie o nenastúpení žiaka na štúdium cez informačný systém základnej školy (napr. EduPage), odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom e-mailu alebo poštou na adresu strednej školy  do 4. júna 2020.
            6. Riaditeľ SŠ zverejní počet obsadených miest a počet voľných miest na webovom sídle strednej školy alebo na výveske strednej školy do 5. júna 2020.
            7. Riaditeľ SŠ zverejní rozhodnutie o tom, či sa na škole uskutoční prijímacie konanie na nenaplnený počet miest  do 15. júna 2020.
            8. Prijímacie konanie na nenaplnený počet miest sa uskutoční do 23. júna 2020.
            9. Riaditeľ SŠ odošle rozhodnutie o prijatí do 25. júna 2020.
            10. Zákonný zástupca doručí strednej škole záväzné potvrdenie o nastúpení do 30. júna 2020.

             

          • Tanec nás spojil ..

          • Medzinárodný deň tanca sa oslavuje 29. apríla od roku 1982, kedy sa v roku 1727 narodil francúzsky tanečník, choreograf a tvorca moderného baletu Jean Georges Noverre, ktorého nazývali aj Shakespearom tanca. Posolstvom dňa je oslava tanca, spájať ľudí rôznych národností a kultúr.V tento deň každý rok zažívame veľa zábavy pri našom tanečnom maratóne v ŠKD. Napadlo nás, že by sme sa mohli prostredníctvom hudby aj my spojiť medzi oddeleniami našej družiny a spoločne si zatancovať. Keďže je momentálna situácia komplikovaná , spojil nás tanec aspoň v našich domácnostiach. Ďakujeme všetkým detičkám, rodičom a pedagógom , ktorí sa včera zapojili do našej výzvy.

                                                                                            ŠKD  EF, IH, ZR a naše asistentky

          • Máj, máj, máj zelený

          • Je 30.apríl. Dnes by deti v ŠKD reálne zažili jednu z najkrajších, najveselších a najfarebnejších tradícií na Slovensku. Posledná aprílová noc /v ŠKD poobedie/ nebola len taká hocijaká, obyčajná. Už pár rokov aj v našej škole chlapci stavali máje. Máj je mladý stromček, buď smrekový, jedľový, alebo brezový. Zvykli naň viazať farebné stužky, šatku od milej, ale pokojne aj fľašu s pálenkou. My v škole sme samozrejme zostali iba pri farebných stužkách. Mládenci s hudbou chodievali do každého domu, pred ktorým stál máj, tancovali a spievali pesničku "Sadíme my máje, čo nám dajú za ne?". Žiaci túto pieseň trénovali s p.vychovávateľkami a p.uč.Cavarom niekoľko dní vopred. Niekedy v daždi, inokedy za krásneho jarného slniečka chlapci postavili máj svojim spolužiačkam, kamarátkam s hrdosťou a radosťou. Zaspomínajte si aspoň na fotkách na minulé roky. A chlapci, čo keby ste skúsili aspoň nejakú malú májovú halúzku ozdobiť pre dievčatá a ženy vo vašom okolí? Určite by ich to potešilo.

          • Obyčajný život v neobyčajnej domácej škole

          • Už siedmy týždeň je všetko inak. Ale fungujeme naďalej. Situáciu prijímame niekedy s ťažkým srdcom, ale s rešpektom. Príkladom sú nám naše deti. O tom, že sa najrýchlejšie prispôsobia zmenám, svedčí ich práca a výsledky v „domácej škole“. Vďaka rodičom a blízkym prváci pokračujú v nových písmenkách, čítajú, píšu, počítajú, kreslia, vyrábajú, spievajú, cvičia, pomáhajú rodičom, dokonca nahrávajú videá a pani učiteľke vypadne nejedna slzička pri ich pozeraní. Zapojili sa aj do mimovyučovacích aktivít, ako je Deň vody, Deň Zeme, robia pokusy a projekty, čistili okolie bydliska od odpadkov, zhotovujú pomôcky, ... Všetci si želáme byť spolu v škole, v našej peknej triede, telocvični, ihrisku, na dvore. Ale zdravie je to najcennejšie, čo máme. Vydržíme to aj vďaka Vám, milí rodičia, ktorí to máte teraz najťažšie. Ďakujem.

            ML

          • Spevácka súťaž - SLÁVIK Klokočky - ONLINE

          • Byť v karanténe môže byť aj poriadna nuda. Hlavne keď nemôžeš nikam chodiť, kamošov vidíš maximálne cez Skype a aj do tej školy by si už šiel, ale nedá sa. Čo teda s načatým dňom? Lepšie povedané, s načatou karanténou?  Počas karantény robia ľudia aj také veci, ktoré by inak možno nerobili. Napríklad vo veľkom cvičia, pečú či maľujú. Ty môžeš v pohode urobiť tiež niečo, čo by si inak neurobil. Napríklad natočiť video so svojou obľúbenou pesničkou, samozrejme v tvojom speváckom podaní. Zo svojich rodičov a súrodencov sprav kameramana, rekvizitárov či maskérov. Už sa vidíš úlohe speváka - speváčky? Tu to máš! Natáčať môžeš pokojne aj na svoj mobil. Keď sa "hecneš" a toto všetko dáš, nezabudni poslať video Edinke Füssyovej alebo Andrejke Čonkovej cez facebook  alebo messenger. Všetko to musíš stihnúť do 24. mája 2020. Akú pesničku? Aká sa ti páči. Posnaž sa a vydaj zo seba maximum. Kamoši - kamošky ťa totiž možno uvidia, tak nech to stojí za to! A teraz už neseď a hor sa do natáčania! Potom už len čakaj, čo sa stane.  KKAČEF

        • Nadpis

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.