Minuloročné víťazstvo vo vedomostnej súťaži "Spoznaj les" nám, družstvu "Medvieďatá ",prinieslo krásnu odmenu v podobe 4-dňového pobytu v Maďarskej republike. Naša cesta začala hneď druhý deň v novom školskom roku, kedy sme nastúpili do autobusu smer starobylé mesto Eger. Na začiatku cesty nás milo prekvapila výborná čokoládová torta, ktorú si pre nás pripravili maďarskí lesníci v mestskom parku, kde sa práve konalo podujatie "Jeden deň s lesníkom", totožné s našou Rimavskosobotskou vetvičkou. Potešilo nás, že sme tam objavili aj stanovište lesníkov zo Slovenska. Po výbornom obede sme sa zoznámili s históriou a krásami Egerského zámku, kde sme boli vďaka našej šikovnosti pasovaní za rytierov. V závere prvého dňa nás čakali súťaže s deťmi z maďarských družstiev. Druhý deň nášho pobytu sme začali skutočne akčne v "Parku dobrodružstiev" v Szilvásvárade, kde sme si naplno mohli vyskúšať svoju šikovnosť, obratnosť, a možno prekonať i svoj strach. Pravdu povediac o kaskadérske kúsky nebola núdza. Príjemné osvieženie priniesla aj jazda na konskom povoze ako aj priamo na chrbte koníka. Cesta lesnou železničkou a prehliadka doliny Szalajka nachádzajúcej sa v Bukovom pohorí nás zase obohatila o mnohé, dovtedy neznáme informácie o lesnom hospodárstve ako aj o rôznych obyvateľoch lesa. Veď vidieť 12-tisíc ročný strom a stádo danielov sa nepodarí každému. Tretí deň nám priniesol mnohé zaujímavosti v podobe paleontogického a prírodovedného múzea "Mátra", kde nás očarila kostra mamuta, svetielkujúce "kamene", či obrovský varan. V okolí dedinky Mátraszentistváni sme absolvovali túru v chránenom území, návštevu kostola "Háromfalu" a hvezdárne. Posledný večer sme zavŕšili posedením pri táboráku a spoznávaním tradičných remesiel, z ktorých sa nám najviac páčilo pletenie náramkov. Aby toho ešte nebolo dosť, nasledujúci deň sme sa dosýta vykúpali v termálnom kúpalisku priamo v Egri. Domov sme sa síce vracali unavení, ale plní nových zážitkov a skúseností. A čo dodať na záver? Naučili sme sa, že les je jedna veľká knižnica, stačí ak otvoríš oči a pustíš sa do čítania...
"Medvieďatá"