Halloween bol pôvodne pohanský keltský sviatok konca leta Samhain, slávený za prvého mesačného splnu v znamení Škorpióna. Kelti verili, že vtedy sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Ochranou proti týmto duchom bolo svetlo, najskôr v podobe ohnivých uhlíkov. So sviatkom Halloween sa spája vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre a zvnútra osvetlená sviečkou či kahancom, ktorá slúži ako lampáš. Sviatok Halloween sme oslávili aj v našej škole veľkou strašidelnou Halloweenskou párty plnou tanca, zábavy, súťaží a dobrej nálady. Cieľom bolo žiakom objasniť, že americký Halloween je vlastne našim európskym sviatkom, sviatkom starých Keltov, ktorý Američania prevzali od európskych prisťahovalcov a neskôr skomercionalizovali. Kelti verili, že dni, ktoré teraz oslavujeme ako sviatok všetkých svätých, majú magickú moc. V noci na 1. novembra bola podľa nich hranica medzi svetom živých a mŕtvych veľmi tenká a s tým súvisel aj strach z toho, že by sa na nich mŕtvi predkovia mohli nahnevať a spôsobiť im zlo. My sa však už duchov nebojíme, ale niektorých masiek na našej párty by ste sa teda vyľakať mohli. :-)
K.V.
Posledný deň pred jesennými prázdninami si druháci spestrili témou Halloween. Pripomenuli sme si tento americký sviatok rôznymi zábavnými úlohami, pracovnými listami, maskami, diskotékou so sladkosťami. Nezabudli sme však ani na naše sviatky venované Pamiatke zosnulých a Sviatku Všetkých svätých. Zaspomínali sme na našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Úctu im vzdáme chvíľou ticha, niekoľkými peknými myšliekami a malým svetielkom sviečky.
Pre deti je veľmi dôležité, aby sa v nebezpečných a životu ohrozujúcich situáciách vedeli správne zachovať. Vo vyučovacom procese sa často venujeme téme ochrany zdravia a majetku človeka. Naši dvaja druháci - P.Šagul a K. Humen sa zapojili do obvodného kola výtvarnej súťaže "Nakresli svojho Integráčika" s témou Integrovaného záchranného systému. Držme im palce.
Tekvice akosi patria k jeseni, k sviatku Halloween. Preto aj žiaci 2.B na hodine Informatickej výchovy kreslili na počítačoch veselé tekvice. Je to jedna z tém, prostredníctvom ktorých sa žiaci v začiatkoch učia pracovať s myšou a nástrojmi v grafickom editore. Mnohí žiaci si myslia, že keď vedia na počítači hrať hry, majú základy práce s PC zvládnuté. Klikať na šípky ale nie je všetko. Používanie ľavého a pravého tlačidla myši, ich funkcie a použitie nie je už také samozrejmé. Hravou formou to však zvládajú už malí žiaci.
Aj druháci sa so svojimi pani učiteľkami zapojili do celoslovenského projektu "Hovorme o jedle". V týždni od 14. do 18.októbra sa venovali týmto denným témam:
Farbami jesene si žiaci našaj školy vyzdobili svoje triedy. Tí najmladší sa chceli pochváliť aj návštevníkom školy, a tak ich práce zdobia vstupný vestibul školy. Viac slov netreba - pozrite si fotky.