Tak ako žiaci 1.stupňa , tak aj žiaci 2.stupňa dostali možnosť získať informácie týkajúce sa správneho stravovania sa.Dňa 21.11.2013 p.Migaľová už odbornejšie vysvetlila našim žiakom, prečo je dobré , aby sme sa správne stravovali.To znamená- správne vyberali suroviny a prečo práve tieto a nie iné, ako ich máme spracovať a ako často konzumovať.Dokonca sme sa dozvedeli , že aj krvné skupiny a strava človeka sú navzájom úzko spojené, čo by človek neznalý tejto problematiky , ani nepredpokladal. A práve preto jeme všetko , čo oči vidia, nos cíti a brúško láka.Pravda je však taká , že pre telo môžme urobiť v tomto prípade dobre , ale dokonca aj zle, až veľmi zle. Každý organizmus vyhodnocuje príjem potraviny a člení ho na dobrý, prijateľný a neprijateľný. Ale ak ho nepočúvame, tak si musí niekde neprijateľné suroviny ukladať a keď je toho akurát dosť , tak to prepukne.Vyrážky, ekzémy, opuchy, bolesti hlavy, brucha, kĺbov a pod.,tráviace problémy a až veľmi ťažké zdravotné stavy.
Vtedy príde tá naša častá ľudská otázka.Prečo a prečo práve ja?
A strava a krvné skupiny? Tak najstaršia krvná skupina je " 0" a najmladšia "AB".Medzi nimi "A" potom "B".Každá sa genetický vyvíjala v inom období a je teda logické, že sú pripravené každá na iné suroviny. Ale čo môžme skonštatovať , že pre všetky je vhodná čistá pramenistá voda, ananás a morčacie mäso.A čo práve škodí ? Všetky sladené vody,hlavne coca-cola,upravované rastliné tuky, slané lupienky, kupenské majonézy a tatárske omáčky, kupenský kečup a pretlak... Nič nie je navždy , ani my a naše telo .Preto si vážme svoj život a zdravie, nie každému je dopriate.
Po týždni aktivít o zdraví, jedle, obezite, pitnom režime žiaci aj pedagógovia našej školy netrpezlivo čakali na vyhodnotenie projektu "HOVORME O JEDLE", ktorý prebiehal pod záštitou Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Centra znalostí o potravinách. Preto nás všetkých potešil strieborný diplom za aktívnu účasť v tejto súťaži. Nás pedagógov teší hlavne záujem a radosť žiakov o túto tému. Tému tak dôležitú pre zdravé telo a rozum. Podrobnejšie informácie o jednotlivých aktivitách nájdete v starších príspevkoch na našej školskej stránke.
Tak ako žiaci našej školy darovali vlastnoručne vyrobené záložky do knihy žiakom zo ZŠ Pobedim, aj ich žiaci venovali záložky našim žiakom. A tak, ako mnohé iné projekty spájajú deti z rôznych slovenských, ba aj európskych škôl, aj tento projekt spojil aspoň na diaľku tieto základné školy. Ostane nám pekná pamiatka na projekt "Záložka do knihy spája školy". Tešíme sa na ďalší ročník.
"Príroda je umelkyňa, každý z nás to vie,
V tomto školskom roku sa naša škola zapojila do projektu organizovaného Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou, ktorého úlohou je, aby žiaci a ich rodičia vedeli šetriť energiou- tým ušetriť aj financie, poznali obnoviteľné zdroje energie a mali z vyučovania radosť. Projekt pozostáva z viacerých etáp. Na škole robia žiaci so svojimi učiteľmi energetické experimenty s tetou Etou a kamarátmi Lumenom a Kelvinkou. Dnes ale celá škola ožila ozajstnými vedcami, ktorí prišli so žiakmi robiť praktické experimenty. A tak si skupiny žiakov z rôznych ročníkov mohli vyskúšať termovíznu kameru, fungovanie veternej turbíny, hry s aerodynamikou, s energetickým pexesom, pantomímu, hľadali a merali elektrinu v ovocí a zelenine a zisťovali, ktoré elektrospotrebiče sú "žrútmi energie". Deň bol plný zaujímavých aktivít, nových poznatkov a aj odmien. Tešíme sa na ďalšie stretnutie s vedou a fyzikou.
V rámci hodiny vlastivedy žiaci 2.B predstavili svojim spolužiakom predkov zo svojej rodiny. Doniesli si rôzne, väčšinou čiernobiele fotografie a porozprávali nám, odkiaľ pochádzajú ich starí, ba aj prastarí rodičia... Ako spomienku na časy minulé doniesli ukázať "rodinné poklady", ktoré majú hlavne citovú hodnotu, pretože ich používali pred mnohými, mnohými rokmi ich rodinní príslušníci. Zaujímavé bolo aj porovnanie vecí, oblečenia, hračiek detí v minulosti a dnes. Doba sa naozaj vyvíja veľmi rýchlo.