Hlavná stránka
Novinky
- 30apr
Máj, máj, máj zelený...
7Stáva sa tradíciou, že chlapci v ŠKD postavia svojim spolužiačkam za sprievodu hudby a spevu máj ako symbol priateľstva.
Máje boli známe už v antike, ako symboly ochrany pred zlými duchmi a chorobami. Neskôr mládenci stavali dievčatám máje ako symbol zelene, života, aby boli dievčence pekné, štíhle a zdravé. Postavenie mája znakom vážneho záujmu o dievča.
V hornom Gemeri dostávali dievčatá máje len od svojich nápadníkov. Neskôr mládenci postavili máj každému dievčaťu v dedine. Súčasťou stavania mája bola obchôdzka mládencov s muzikou po domoch, kde postavili máj, tancovanie s dievčatami, spev príležitostných piesní, pohostenie a obdarovanie mládencov, hry a spoločná zábava.ML a ŠKD
- 30apr
Tanečný maratón
19"Tanec robí hudbu viditeľnou."
Od roku 1982 si 29.apríla pripomíname Medzinárodný deň tanca na počesť francúzskeho tanečníka a choreoagrafa. Posolstvom dňa je oslava pohybu a spájanie ľudí prostredníctvom tanca.
Piatkové popoludnie sme si takto spestrili aj my v ŠKD. Tanec nás dobre naladil, občerstvenie nám potešilo chuťové poháriky a nesmeli chýbať ani súťaže, pri ktorých sme sa aj poriadne zasmiali.
Ten kto vydržal najdlhšie, bol odmenený medailou a sladkosťou. Dobrá nálada pokračovala,tancovali sme až kým neprišli rodičia pre svoje detičky.
ŠKD EF, IH, ZR
- 27apr
Čítame s Osmijankom
3Žiaci II.B od novembra pracovali na súťažnom projekte zameranom na rozvoj čitateľskej gramotnosti žiakov 1. stupňa základných škôl. Cieľom súťaže bolo motivovať deti k čítaniu detskej literatúry, k rozhovorom o prečítanom, tvorivým aktivitám v školách, ale i v rodinách. Podporovala predstavivosť, slovnú zásobu, rozvoj fantázie a literárnu tvorbu.
Osmijanko a Osmidunčo ponúkol žiakom 8 kníh, ku každej knihe dve úlohy. Úlohy žiaci priebežne riešili a v apríli spracovali, zabalili a poslali na posúdenie odbornej porote. Dúfame, že sa im naše literárne a výtvarné práce budú páčiť.ML
- 27apr
Významné osobnosti Hnúšte
Pozvanie medzi šiestakov prijal Mgr.Martin Pliešovský, aby im priblížil množstvo významných osobností minulosti aj súčastnosti, ktorí sa buď v Hnúšti a okolí narodili alebo svojimi činmi ovplyvnili život ľudí a mesta. A napriek tomu, že Hnúšťa je malá rozlohou, zistili, že je bohatá na ľudí, ktorí svoj život zasvätili boju za slobodu, propagácii kníh medzi Slovákmi, medicíne, výtvarnému umeniu, literárnej tvorbe, hudbe, publicistike, politike, fotografovaniu, botanike a pod. Medzi týmito ľuďmi je aj nositeľ Nobelovej ceny za mier, Žena roka 2017, držiteľ ceny Slnko v sieti... Krásna motivácia pre mladých ľudí.
ML
- 27apr
Tvorivé dielne v ZUŠ
24Vo štvrtok sme sa popoludní vybrali do ZUŠ, kde nás čakali tvorivé dielne a detičky si mohli vyrobiť pre svoju maminku darček k blížiacemu sa sviatku. Deti boli rozdelené do dvoch skupín, v prvej si do polystyrénových tácok pomocou ceruzky vyrezali a vybodkovali obrázok,ktorý im potom pán riaditeľ Mirko Bračo nafarbil a otlačil na výkres. Do vyrobenej pohľadnice si ešte deti napíšu v ŠKD pár milých slov. Druhá skupina si pomocou pani učiteľky Aničky Černákovej z hliny vyrobila srdiečko,ktoré sme ešte vyliali sádrou.
Detičkám sa podarili krásne a originálne darčeky,ktorými potešia nejedno srdiečko. Za spoluprácu a pekné popoludnie veľmi pekne ďakujeme.
ŠKD EF, IH, ZR
- 25apr
Dobrovoľníctvo
Už Ján Ámos Komenský sa zaoberal problematikou dobrovoľníctva, na ktorom hlavne v minulosti bola založená pomoc chudobným, starým, biednym, opusteným alebo sirotám. V súčasnej dobe problematika dobrovoľníctva je zvlášť dôležitou tématikou, nakoľko dobrovoľnícka činnosť je často zamieňaná za činnosť svojpomocných skupín.
Dobrovoľník je teda človek, ktorý verí v to, že môže sám, ale najmä v spolupráci s jemu podobnými, prispieť k zmene niektorých javov alebo problémov, s ktorými nie je vo svojom živote spokojný. Je to človek, ktorý je ochotný obetovať svoj voľný čas k naplneniu voľného času iných ( napr. voľnočasové aktivity detí, starostlivosť o chorých ľudí alebo osoby vyššieho veku )
Aj takýmito informáciami sme sa zaoberali na hodinách OBN v VII.A a VII.B triede. Pani K. Moncoľová nám prišla porozprávať a bližšie predstaviť, kto sú dobrovoľníci, čo je ich náplňou práce, čím sa zaoberajú ako prispievajú k pomoci v spoločnosti. Zaujímavou prezentáciou,pútavým rozhovorom a aktivitami sa žiaci zapájali do tejto besedy, z kotorej si odniesli cenné informácie. Ktovie, veď možno aj niektorých z nás povedú chodníčky práve ďobrovoľníckym životom.
Ďakujeme.
M.A.
- 24apr
Kvíz o zdraví a zdravej výžive
Žiaci V. A a V. B triedy si dnes zmerali sily v kvíze o zdraví a zdravej výžive. Na začiatku vytvorili päť zmiešaných družstiev z oboch tried. Bolo pozitívne sledovať ako spolu bez problémov vytvorili svoje tímy a následne ako spolupracujú. Kvíz sa skladal z troch kôl, ktoré boli odstupňované podľa obtiažnosti od najľahšieho po najťažšie. O tom, že naši žiaci vedia o zdraví naozaj veľa, svedčí aj fakt, že po prvom kole bolo skóre všetkých družstiev takmer vyrovnané. Dokonalá spolupráca troch družstiev ich po treťom kolo doviedla opätovne k rovnakému počtu bodov. Až skúška pozornosti za pomoci náučného videa o zdraví rozhodla o víťazovi. Keďže išlo o netradičnú spoluprácu všetkých piatakov aj ceny boli netradičné - dovolenka z triednickej hodiny, z odpovede a dovolenka z písomnej práce:) ER, SB
- 23apr
Naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia
8Každoročne si 22. apríla pripomíname Deň Zeme. Je to deň, ktorý patrí našej planéte Zem. Zemi, ktorú by si mal každý z nás vážiť a hlavne sa o ňu aj starať. Aspoň tento deň by sa mali ľudia odhodlať pre ňu niečo pekné, užitočné a prospešné urobiť. Keby každý z nás minimálne jeden deň v roku obetoval našej Zemi, hneď by sa nám žilo lepšie… teda aspoň čo sa týka nás a nášho okolia. DEŇ ZEME je tu aj preto aby sme si pripomenuli svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom zeme poskytované. Zároveň, aby sme si čoraz hlbšie uvedomovali, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého životného na tejto planéte je vzácna, obdivuhodná, no veľmi krehká. Dennodenne môžeme prostredníctvom médií sledovať zmeny a výkyvy počasia, či rôzne prírodné katastrofy a nešťastia, ktoré sú ukážkou obrovskej sily prírody. Je nepopierateľné, že naša planéta Zem sa mení vplyvom globálneho otepľovania, ku ktorému prispievajú nielen energetické a priemyselné spoločnosti, ale aj samotní ľudia. Naša základná škola sa sa zapojila do mnohých aktivít, či už vrámci mesta alebo vrámci školy. Hlavnou myšlienkou bolo zamyslieť sa, vyčistiť svoje okolie, vytvoriť dielo z komodít triedeného odpadu...... Veď aj slávny G.B.Shaw povedal : "Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáky, potápať pod vodou ako ryby. Zostáva len jediné. Naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia." KK
15
- 23apr
SLÁVIK SLOVENSKA
Dňa 23. 4 . 2018 sa v našej škole uskutočnila spevácka súťaž žiakov prvého a druhého stupňa – školské kolo „Slávik Slovenska.“ Súťaže sa zúčastnilo 20 žiakov. Krásnym spevom ľudových piesní prezentovali svoj talent a vzťah ku spevu. Ale ako to už v súťaži býva, zvíťaziť môžu len traja z každej kategórie. Preto aj v našej súťaži sa umiestnili na prvých troch miestach títo žiaci:
1. kategória:
1. miesto – Dušan Radič (3. r.)
2. miesto – Ľubomír Radič (2. A)
3. miesto – Michal Ďurčo (1. A) a Melinda Jurková (2. B)
2. kategória:
1. miesto – Sabína Bercsényiová (4. r)
2. miesto – Natália Kuráková (4. r)
3. miesto - Alex Žúdel (5. A)
3. kategória:
1. miesto - Nikolas Mušuka (7. B)
2. miesto - Janka Radičová (7. B)
19
- 29apr
Voľné pracovné miesta
ZŠ Klokočova 742 Hnúšťa vypisuje výberové konania na obsadenie pracovných miest do NP „Škola otvorená všetkým“:
- odborný zamestnanec - školský špeciálny pedagóg,
- pedagogický asistent.Podrobné informácie nájdete tu.
- 23apr
Deň Zeme v ŠKD
8Piatkové popoludnie deti pokračovali aktivitami ku Dňu Zeme aj v ŠKD. Maľovali veselý vláčik z odpadového materiálu, sadili kvietky, zbierali odpadky..
Svojou prácou takto prispeli k skrášleniu okolia školy,v ktorom deti trávia veľkú časť dňa a zároveň načerpali energiu zo slniečka. Za odmenu sa prešli na sladkú zmrzlinu.
"Mať dobrý pocit zo svojej práce = polovica úspechu života"
ŠKD EF, IH, ZR
- 29apr
Máj, máj, máj zelený...
"Posledný aprílový deň išli chlapci do lesa, zrezali strom, vrcholec ozdobili stužkami a v noci ho postavili k domu dievčaťa, ktoré mali radi. Tento stromček sa volal MÁJ. Bol zo smrekového, jedľového alebo brezového stromu. Chlapci pritom spievali ľudové piesne, najznámejšia je SADÍME MY MÁJE..." Takáto tradícia sa niesla na našom území už od čias Slovanov.
Podobne si pripomenuli krásnu jarnú tradíciu aj naši žiaci a pred budovou školy chlapci za pomoci p.školníka Ľuba, hudobného sprievodu p.učiteľa Cavara a dievčat postavili krásny máj, ktorý symbolizuje kamarátstvo, radosť, život, zdravie a ochranu pred duchmi. Stavanie mája neprekazilo ani daždivé počasie. Veď podľa pranostiky "Májový dážď padá - zlato padá" sa mu môžeme iba tešiť.ML
- 19apr
Ako pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú?
2Kto iný ako človek, ktorému sa pomoc ostatným stala nielen prácou ale aj poslaním, by vedel deti zaujať? Pozvanie medzi druhákov prijala Mgr.Katarína Moncoľová, ktorá týmto človekom je. Prostredníctvom zážitkov, možnosti vyskúšať si jednoduché každodenné činnosti s určitým hendikepom, si deti mohli vyskúšať život nepočujúceho, nevidiaceho a imobilného človeka aj s rôznymi pomôckami. Vždy je však potrebná láska, porozumenie a ochota pomôcť. Ďakujeme
ML
- 27apr
Návšteva z DEDESA
Dňa 27.4.sme v 2.ročníku privítali pani riaditeľku Dedesa v Hnúšti Katarínu Moncoľovú. Tá si pre nás pripravila zaujímavé rozprávanie spojené s ukážkovými a modelovými situáciami týkajúcich sa zdravotne znevýhodnených ľudí okolo nás.Keďže zdravie je to najcennejšie čo máme, priblížila nám situácie, do ktorých sa môžeme dostať aj následkom úrazu. So značkou vozíčkárov sme sa mnohí už vo svojom okolí stretli, a tak sme rozvíjali vzájomný rozhovor na túto tému. Zahrali sme si modelové situácie, keď aj my sme sa ocitli na invalidnom vozíku a vyskúšali si, aké je náročné zvládnuť bežné činnosti ako napr. otvorenie dverí, či umytie rúk... Spoznali sme slepecké písmo, zahrali sa na na nevidiacich, či nepočujúcich. Pripomenuli sme si, ako sa máme k takýmto ľuďom správať a ako im pomáhať.Ďakujeme.
M.A.
- 27apr
3.A v Gemersko - malohontskom múzeu
Dňa 27.apríla sme sa zúčastnili exkurzie v Rimavskej Sobote. Naša cesta smerovala do rimavsko- sobotského múzea,kde sa konala výstava „Vtáky Gemerskej pahorkatiny“. Pani RNDr. Monika Gálffyová nám predstavila výsledky desaťročného výskumu vtáctva tohto územia, charakterom výskytu vtáctva, rozšírením na území, početnosťou a úspešnosťou hniezdenia vybraných druhov, zaujímavosťami zo života vybraných druhov, a to prostredníctvom preparátov/129 ks/, fotografií, sprievodných textov a nahrávkami zvukových prejavov vtáctva. Potom sme mali možnosť prezrieť si repliky archeologických nálezov. Výstava bola ďalej zameraná na históriu potápačstva. V národopisnej časti expozície bola prezentovaná tradičná ľudová kultúra Gemera- Malohontu, pričom najväčší priestor bol venovaný ľudovému hrnčiarstvu 18. a 19. stor. Žiaci kládli zvedavé otázky a pani Monika im trpezlivo odpovedala,čím získali cenné vedomosti. V múzeu sme strávili naozaj príjemné a zmysluplné dopoludnie.Ďakujeme. M.Slov.
- 27apr
Prevencia pred požiarmi
Deti z ŠKD dňa 25.4.navštívili Hasičský a záchranný zbor MV SR v Hnúšti.
Téma návštevy: Ako predchádzať požiarom a vypaľovaniu suchej trávy.
S témou nás oboznámil odborník zo zboru, ktorému za jeho slová a ochotu ďakujeme .
Ďalej si deti mohli pozrieť hasičské autá, ktoré pomáhajú pri záchranných akciách /nehodové hasičské auto, cisternová automobilová striekačka-3000 l za minútu, pretlakové ventily, dýchacie prístroje........./
Vieme, že toto povolanie je náročné a pre nás občanov aj veľmi dôležité!
- 27apr
Čistá planéta
„...chytil som motýľa, uhynul mi,
odtrhol som kvietok, zvädol mi.
Vtedy som pochopil,
že prírody sa nemám dotýkať rukami,
ale srdcom."
G. B. SCHAW
Ak budeme teda našu planétu vnímať srdcom, bude krajšia a čistejšia . My ľudia sa v nej budeme cítiť zdravšie a šťastnejšie.
Rôzne aktivity pre čistú planétu robili aj deti z ŠKD /plagát, čistenie okolia....../.
Chráňme našu Zem !
- 12apr
Návšteva v CVČ
12Niektorí naši kamaráti pravidelne chodia do CVČ a starajú sa tam aj o zvieratká,ktoré tam majú v mini ZOO. Chceli sa s nami podeliť o zážitky,tak nás zavolali do CVČ,aby sa pochválili so zvieratkami,aby sme o nich niečo nové dozvedeli a aby sme si niečo pekné vyrobili. Najviac sa nám páčil jež biely- Kaja,ktorá má rada mačacie maškrty. Videli sme aj andulky,papagáje,králiky,škrečky,morčatá,korytnačku,rybičky aj africké slimáky.V mini ZOO sa nám veľmi páčilo,lebo sme ich mohli pohladkať,nakŕmiť a pohrať sa s nimi. Tešíme sa na ďalšiu návštevu a ďakujeme.
ŠKD EF,IH,ZR
- 24apr
Svetový deň ZEME
Každoročne si 22. apríla pripomíname Deň Zeme. Je to deň, ktorý patrí našej planéte Zem. Zemi, ktorú by si mal každý z nás vážiť a hlavne sa o ňu aj starať. Aspoň tento deň by sa mali ľudia odhodlať pre ňu niečo pekné, užitočné a prospešné urobiť. Keby každý z nás minimálne jeden deň v roku obetoval našej Zemi, hneď by sa nám žilo lepšie… teda aspoň čo sa týka nás a nášho okolia. Deň ZEME je tu aj preto, aby sme si pripomenuli svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom zeme poskytované. Zároveň, aby sme si čoraz hlbšie uvedomovali, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého životného na tejto planéte je vzácna, obdivuhodná, no veľmi krehká. V tento deň žiaci III. B uskutočnili množstvo tvorivých evironmentálnych aktivít. Hlavnou témou našich aktivít bola separácia odpadu. Na hodine slovenského jazyka a literatúry sme triedili prídavné mená do farebných separačných nádob a písali sme ďakovný list našej planéte ZEM. Na matematike žiaci vypočítali , koľko odpadu vyprodukuje jedna domácnosť za mesiac na Slovensku. Pred spoločnou diskusiou nás do problematiky uviedol krátky film https://www.youtube.com/watch?v=AXi8bLAsbig, kde človek za 4 minúty zničí celý svet. Výstupom celodenných aktivít bolo zhotovenie posteru a vymodelovanie planéty Zem z odpadového materiálu. KK
- 23apr
Zlatá krajina 2017
Zlatá krajina je nesúťažná prehliadka vlastnej tvorby žiakov z poézie a prózy. Každoročne sa toto podujatie koná v podkroví Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote. Tohto roku to bolo už 25.stretnutie mladých autorov, ich pedagógov a spisovateľky Marty Hlušíkovej .
Atmosféra tohto podujatia je vždy priateľská, pretože pani spisovateľka veľmi citlivo pristupuje k hodnoteniu jednotlivých literárnych prác. Poradí žiakom, ako majú postupovať pri písaní poetických i prozaických textov. Začínajúcich autorov to vždy len povzbudí.
Z našej školy sme tohto roku poslali do Zlatej krajiny práce Kristiána Humena /V.B/ a Nikolety Katreniakovej /IX.roč./.
Podujatie ukončilo ocenenie najlepších prác. Medzi ocenenými bola aj Nikoleta. Blahoželáme.
Prihlásenie
Zvonenia
Pondelok 7. 7. 2025Fotogaléria
- zatiaľ žiadne údaje
Naša škola je zapojená do týchto projektov:
NIE šikanovaNIE
Rozvojový projekt: ENVIROPROJEKT 2022
Bylinko - EXPERTI
Zvýšenie kvality vzdelávania na Základnej škole Klokočova