Piatkový večer si deti z ŠKD užili noc v škole. A nie takú obyčajnú. Privítali ich sami čerti s čertovsky dobrou náladou. Deti si s nimi pripomenuli prichádzajúce decembrové sviatky, zasúťažili si a v tom......... Mikuláš s čertom. Našiel nás a vedel aj to, že v našej škole budú spať tie najodvážnejšie deti z ŠKD. Pekne sme mu zaspievali, zatancovali, zarecitovali a on nám sľúbil sladkú odmenu. No my sme ďalej museli pokračovať v plnení svojich úloh. Vyrobili sme si anjelika, ktorý nás bude chrániť, sobíka, adventný veniec a maľovali sme snehuliaka. Ej, bolo toho dosť, ale zvládli sme to. K tomu super pizza a našim bruškám nič nechýbalo. Takto príjemne unavení sme si ľahli do spacákov a mohli snívať v škole. A ráno? Bola tam sladká odmena. Ďakujeme Ti Mikuláš.
Noc v ŠKD
- 15
Milujeme Mikuláša
Príď Mikuláš, príď aj k nám,
nemusíš však chodiť sám.
Priveď čerta, anjela,
privíta ťa celá škola.Touto básničkou sme privolali Mikuláša s čertom a anjelom do našej školy. Deťom doniesli sladké balíčky aj dobrú náladu. Deti si potom zasúťažili v zábavných disciplínach a strávili príjemné dopoludnie s pani učiteľkami.
48Ďakujeme Mikuláš za tie krásne chvíle,
za darčeky od teba, za úsmevy milé.
Stretneme sa o rok zas,
príď Mikuláš medzi nás. ML
Hovorme o jedle
Cieľom projektu Hovorme o jedle je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť školy pri vzdelávaní detí a mládeže o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia, regionálny rozvoj a zamestnanosť. Tohto roku sa uskutočnil už 5. ročník tejto celoslovenskej súťaže, do ktorej sa naša škola zapája od jej vzniku. Počas týždňa HOVORME O JEDLE boli pre základné školy pripravené tieto aktivity:
1. súťažno-vzdelávacia aktivita "HOVORME O JEDLE"
2. výtvarná súťaž "CHUTNÉ MAĽOVANIE" : boli zaslané štyri výtvarné práce; pod vedením Mgr. Ivety Katreniakovej pracovali T. Belica 6. ročník, V. Frgolcová 5. A, P. Muránska 5. B, S. Bartová 2. A
3. literárna súťaž "PREČO POTRAVINY NEPATRIA DO KOŠA" : boli zaslané dve literárne práce, pod vedením Mgr. Anny Škôrňovej pracovali E. Kasáčová 8. r. "Prečo potraviny nepatria do koša?" a D. Líšková, K.Sojková 8. r. " O Sofii, ktorá pochopila, prečo potraviny nepatria do koša".
Všetky tieto naše aktivity boli ocenené Slovenskou poľnohospodárskou a potravinovou komorou a Centrom rozvoja znalostí o potravinách. Za aktívnu účasť bol našej škole udelený ZLATÝ DIPLOM.
Advent je novým začiatkom
- 33
Advent sa snáď každému spája s čakaním na Vianoce. S prípravou na ne a s radosťou, ktorú nám majú priniesť. Ale aj s chaosom a hektikou, lebo chceme všetko stihnúť. Aj s pokojom, ktorý túžime prežiť.
Adventus znamená v latinčine príchod. Prváci si chceli zhotoviť adventný veniec, lebo sa blížila PRVÁ ADVENTNÁ NEDEĽA. Keďže nepoznajú ešte všetky tvary písmen, pani učiteľka im napísala na tabuľu slovo ADVENT . Potom v skupinách prostredníctvom tabletov a následne interaktívnej tabule zistili, čo vlastne symbolizujú štyri sviečky na ADVENTNOM VENCI. Zistili nasledovné: 1. sviečka „železná“ sa zapaľuje prvú adventnú nedeľu (3. decembra 2017), jej názov je Nádej. 2. sviečka „bronzová“ sa zapaľuje druhú adventnú nedeľu (10. decembra 2017), jej názov je Mier. 3. sviečka „strieborná“ sa zapaľuje tretiu adventnú nedeľu (17. decembra 2017), jej názov je Priateľstvo a mala by byť ružovej farby, hoci ostatné môžu byť inej farby. 4. sviečka „zlatá“ sa zapaľuje štvrtú adventnú nedeľu (24. decembra 2017), jej názov je Láska. Sviečky sa zapaľujú v smere hodinových ručičiek - vo vencoch sa niekedy nachádza aj piata sviečka, ktorá je umiestnená v strede a má symbolizovať Ježiša Krista. Teóriu poznali a pustili sa do zhotovenia vlastného adventného venca, ktorý im bude zdobiť triedu až do VIANOC.
Užili si pritom kopec zábavy, zažili tímového ducha a pocítili blížiace sa VIANOCE.
Ozaj, postup na zhotovenia adventného venca, je vo fotogalérii. KK
„BURZA“ stredných škôl v Rimavskej Sobote
Keďže tento rok je pre nás rokom rozhodovania a to nie je až také ľahké, na pomoc nám prišla „Burza“ stredných škôl v Rimavskej Sobote, ktorú sme 23.10.2017 navštívili. Zástupcovia SŠ z okresov Rimavská Sobota, Lučenec, Zvolen, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Poltár, Nitra a Košise , predstavili odbory, ktoré otvárajú na svojich školách a akcie, ktoré počas roka organizujú. Mohli sme sa popýtať vyučujúcich a študentov, uvidieť a aj ochutnať ich výrobky, dať sa namaľovať i učesať. Ponuka bola naozaj bohatá a my máme nad čím uvažovať, dávať si pre a proti jednotlivým školám, kým podpíšeme prihlášky.
Žiaci deviateho ročníka.
Zimný viacboj všestrannosti
Do galérie Zimný viacboj všestrannosti boli pridané fotografie.
26
Zdravie je najväčší poklad
Ak chceme zdravo žiť, musíme sa zdravo stravovať. Správne stravovacie návyky a kvalitné jedlo sú základom dobrej životosprávy a pevného zdravia. V našej škole pozitívne smerujeme a vedieme žiakov v rámci výchovnovzdelávacieho procesu a záujmových útvarov pod vedením pedagógov k zdravému životnému štýlu a pravidelnému pohybu a radosti z pohybu. Hravou formou sa snažíme deti motivovať a vzbudiť záujem o zdravé stravovanie, zdravý životný štýl, pohybové aktivity a športové súťaže. Myslíme si, že sa nám darí vytvoriť takú atmosféru, že deti sa s radosťou zapájajú do športových aktivít, súťaží a hravou formou si priebežne dopĺňajú vedomosti z oblasti zdravého spôsobu života. KK
5
Projekt o ľudskom tele
Našim cieľom na 1.stupni je naučiť žiakov získať potrebné vedomosti, vedieť ich spracovať a tie najdôležitejšie prezentovať projektom vo forme posteru. Prvý poster, ktorý vyrobili druháci na hodinách prvouky bol o ľudskom tele. Jeho obsahom boli časti ľudského tela, kostra a jej kosti, zmysly a zmyslové orgány a vnútorné orgány. Vo dvojiciach spracovali poznatky, ktoré získali v 1.a 2.ročníku z rôznych zdrojov. Vedomosti a zaujímavosti využijú pri starostlivosti o svoje zdravie, predchádzaní chorobám a úrazom, a celkovo k zdravšiemu životu. ML
2
Pohybové hry v zimnej prírode
Zima je najkrajšie ročné obdobie, ktoré k nám ako mávnutím čarovného prútika prichádza vždy v rovnaký čas. Netrpezlivo čakáme na prvé vločky, ktoré premenia krajinu na veľké biele kráľovstvo pani Zimy. A práve dnes k nám zavítala! Využili sme to a so žiačkami 5.ročníka sme si na telesnej a športovej výchove zorganizovali hry v zimnej prírode. Miestami napadalo aj 30 centimetrov snehu a chôdza či beh po tomto zasneženom teréne bol náročný a nádherný zároveň. V súťaži o najkrajšieho snehuliaka vyhrala skupina dievčat - Anetka, Nina, Vaneska a Saška S., Paťka, Saška G. Viki zvládla postaviť snehuliaka aj bez cudzej pomoci a tak je vlastne víťazom tiež. Anjel v snehu! Ten nemohol chýbať! A na záver - guľovačka! Síce trochu premočené, ale šťastné z pohybu sa dievčatá vrátili späť do triedy. J.C.
32
Záujmový útvar "Hľadaj a tvor"
Hľadaj = vyhľadaj recept na internete,z časopisov, kníh , tvor = uvar, upeč, priprav
Tak aj s takýmto záujmovým útvarom sa môžete na našej škole stretnúť.Navštevujú ho žiačky štvrtáčky.Je zameraný na prípravu dievčat pre praktický život. Cieľom záujmového útvaru je pripraviť pre život šikovné mamky- gazdinky. Naučiť dievčatá pripravovať jednoduché nátierky, šaláty, koláče, studené i teplé pokrmy. Vedieť si zorganizovať prácu, udržiavať poriadok, upratať si po ukončení práce, naučiť sa základy stolovania ... a samozrejme viesť ich k zdravému životnému štýlu. A čo sa nám podarilo pripraviť a upiecť?
--palacinky,smoothie,piškótovo-banánové jednohubky,rybaciu nátierku i muffiny-- M.Slov.
Škrečkov kamarát slimák
Škrečok u druhákov dostal kamaráta. Je ním africký slimák, ktorého nám doniesla pani Erika Struhárová. S jej pomocou sme pripravili vhodné životné prostredie, pretože chovať škrečka a slimáka je niečo úplne iné.
Pripravili sme mu dostatočne veľké terárium. Na dne terária má substrát z kokosového vlákna a sépiovú kosť, ktorú obhrýza, aby mal pevnú ulitu. Pochádza zo západnej Afriky a je druhým najväčším suchozemským slimákom na svete. V zajatí dorastá až do veľkosti dlane dospelého človeka a pri dobrej starostlivosti sa dožíva 5 až 8 rokov. Slimák africký je bylinožravec. Pochutí si na akejkoľvek zelenine a ovocí - jablku, zemiaku, uhorke, mrkve,púpavových a šalátových listoch.
Pre deti má chov domácich miláčikov veľký význam, pretože sa o ne starajú, kŕmia ich, čistia im a venujú im čas cez prestávky a po vyučovaní.
Príďte sa k nám pozrieť aj vy. ML
Rozprávky nášho regiónu
Rozprávky majú skutočnú hodnotu, sú odrazom ľudskej múdrosti, dobra a zla. Svet rozprávok majú deti prežívať ako niečo neobyčajné, zaujímavé a pekné. Niektorí čítajú rozprávky o zvieratách, niektorí príbehy zo života, ale mnoho detí ani nevie, že máme rozprávky, ktoré opisujú malebnú prírodu nášho regiónu.
Žiaci IV. ročníka sa mali možnosť oboznámiť s niektorými rozprávkami, príbeh ktorých sa odohráva práve v regióne Gemer Malohont. Bola to rozprávka OSUD TOPÁNOK od Vladimíra Bednára, v ktorej sa chlapci z Bratislavy vydali na dobrodružnú expedíciu cez náš región, Ján Majko a čert - objavenie jaskyne Domica a Sedem salašov Bebekových - vznik kaštieľov. Pár minút sme sa venovali aj nášmu najväčšiemu rozprávkarovi Pavlovi Dobšinskému, ktorý pôsobil a zomrel v našom regióne.
Na záver sa žiaci rozdelili do skupín a riešili rôzne úlohy, ktoré si ale vyžadovali logické myslenie. Niektorým žiakom sa darilo viacej, iným menej.
Nič nenahradí čítanie rozprávok a preto sme si aj my našli chvíľku, ktorú sme im venovali. E.U.
Kvíz o rozprávkach
Posledný týždeň sa u druhákov niesol v znamení rozprávok. Stretávali sa s princeznami, kráľmi, zvieratkami, vešticami, múdrymi starenkami, ale predovšetkým s dobrom, ktoré vždy zvíťazí nad zlom. Zoznámili sa s najznámejším slovenským rozprávkarom Pavlom Dobšinským. V závere absolvovali kvíz. V ňom určovali názvy rozprávok podľa ilustrácií, skladali puzzle, hľadali význam zastaralých slov z Dobšinského rozprávok a riešili vedomostný test. Víťaznému družstvu v zložení Alex, Sophia a Miško H. blahoželáme a všetkým želáme „rozprávkový život.“ ML
14
Francúzsky týždeň
Na päť dní sme sa preniesli do Francúzska - za históriou, pamiatkami, miestami, ale aj za úžasným jazykom.
Na matematike si žiaci vypočítali koľko schodov má Eiffelova veža, na slovenskom jazyku zložili básne o Paríži, Édith Piaf oslovila svojimi šansónmi počas hudobnej výchovy siedmakov, svoje výtvarné zručnosti položili na papier v piatom a šiestom ročníku a vzniklo Múzeum Louvre, Víťazný oblúk, ktorý dal postaviť Napoleon Bonaparte a ďalšie práce. Milovníkom cudzích jazykov učarovala francúzština, ktorú sme mohli počuť naživo vďaka Mgr. Bernadete Konczovej, ktorá prijala pozvanie na besedu o Francúzsku, ale vypočuli sme si ju aj vďaka modernej technike, ktorá je súčasťou každodenného života mladých ľudí. Prvý stupeň zabojoval o najrýchlejšieho "skladača puzzle" s motívom Mona Lisa a získali aj odmenu. Do nášho multikultúrneho týždňa sa zapojila aj školská jedáleň, pretože naše pani kuchárky nám na obed pripravili francúzske zemiaky. V piatok sme žiakov preverili vo vedomostiach o Francúzsku v kvíze, ktorý jednoznačne vyhrali zástupcovia 6. ročníka.
Všetci dúfame, že sa takýto týždeň zopakuje a možno sa prenesieme do Japonska, Brazílie, Kanady,... JPB
8
Vyskúšaj si to aj TY !
Naši prváci sa od septembra statočne pasujú s písmenkami a číslami a ide im to výborne. Vedia už písať a čítať aj štvorslabičné slová a matematika je ich najlepšia kamoška. Ale nebolo to také jednoduché. Museli si pomáhať rôznymi spôsobmi. Jednou z obľúbených metód osvojovania si nových poznatkov je pre nich vizualizácia písmen a číslic, prostredníctvom modelovania. Modelovanie pomáha ľahšie si predstaviť a zapamätať tvar, stimuluje implicitnú pamäť, rozvíja emocionálnu a pamäťovú skúsenosť. A potom je už jednoduchšia cesta k následnému používaniu získaných zručností v praxi. Je to zábavné, vyskúšaj si to aj TY! KK
9
Lienka pomoci
Obraciame sa na Vás v súvislosti s 8. ročníkom kampane STAROBA SA NÁS DOTÝKA, v rámci ktorej Vás prosíme, aby ste nám pomohli spolu s deťmi podporiť verejnú zbierku LIENKA POMOCI a urobiť niečo konkrétne pre starých rodičov. Touto zbierkou spoločne podporíme rozvoj terénnych a ambulantných služieb pre odkázaných seniorov, aby mohli čo najdlhšie žiť v prirodzenom prostredí – doma. Ako pomôcť? Je to úplne jednoduché. Odovzdať starý - nepoužívaný mobil svojmu triednemu učiteľovi. Zbierka prebieha od 1. 10. 2017 do 31. 1. 2018. Najaktívnejšia škola (najviac odovzdaných starých mobilov) po ukončení zbierky (31. 1. 2018) bude odmenená. Viac informácií nájdete tu:http://www.orange.sk/onas/spolocenska-zodpovednost/stary-mobil-za-pomoc/. KK
Filmové tvorivé dielne -Takto vidím ja
Uvažovať o potrebnosti mediálnej výchovy v školstve je bezpredmetné. Je integrálnou súčasťou vyučovania. Stačí sa obzrieť okolo seba a zistíme, že dnešná mladá generácia považuje médiá za úplnú samozrejmosť, prirodzenú súčasť života a nedokáže si bez nich predstaviť každodenné fungovanie. Nové digitálne technológie zmenili životný štýl mladých. V rámci tejto prierezovej témy Gemersko - malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote uskutočnilo v našej škole tvorivé dielne pod názvom TAKTO VIDÍM JA. Zúčastnilo sa ich desať žiakov od 4. po 7. ročník. Rozdelení boli do dvoch skupín a ich úlohou bolo vymyslieť tému s názvom nejakého príbehu. Predlohu vizuálnej podoby diela potom nakreslili, vymaľovali a povystrihovali. Pani lektorka im ukázala, ako sa fotia jednotlivé obrázky v určitom okamžiku, aby boli pohyblivé a svoje diela potom nafotili. Vymysleli a nakreslili tému VESMÍR s názvom Intergalakticko-letargická návšteva a tému Slimák, ktorý zmeškal vyučovanie s názvom O SLIMÁKOVI. Tešíme sa už na hotové dielo v podobe DVD. E.U
Úloha médií v každodennom živote človeka
Médiá by sme mali využívať vždy s nejakým úmyslom, napr. keď sa chceme informovať, vzdelať, zabaviť, komunikovať. O tom, ako médiá informujú občanov nášho mesta o kultúrnych a spoločenských aktivitách sa mali možnosť dozvedieť žiaci III. ročníka v bábkovej sále DK. Pán Mgr. M. Pliešovský im ukázal všetky podoby dnešného HNÚŠŤANSKÉHO HLASU. Žiakov oboznámil s tým, že tento informačný časopis vychádza už 13 rokov a za tú dobu v ňom bolo uverejnených vyše 1500 článkov a okolo 3000 fotografií. Prvý mestský časopis sa volal KULTÚRNY SPRAVODAJ. V spolupráci s mestskou knižnicou bol vydávaný časopis PÍSMENKO, ktorý bol vytlačený na farebnom papieri a v menšom formáte. Potom to bol SPRAVODAJ MESTA HNÚŠTE. Písalo sa na fólie, z ktorej sa potom tlačilo na papier. Dnes sa už píšu texty, vkladajú fotografie a robia rôzne úpravy na počítači. Pán Pliešovský to žiakom ukázal a podrobne vysvetlil. Žiaci sa potom presunuli do tmavej miestnosti, z ktorej sa premieta kino. Tu mali možnosť vidieť stroje, filmové kotúče, z ktorých sa kedysi premietalo a spôsob, akým sa filmy a rozprávky premietajú dnes. Dozvedeli sa, že kino sa v Hnúšti premieta už 100 rokov a prvým človekom, ktorý sa venoval premietaniu bol pán Slovák. A ako by to vyzeralo, keby sa v bábkovej sále neukázal aspoň jeden bábkový herec. Malý šašo sa s deťmi pekne rozlúčil a každému dal jedno číslo HNÚŠŤANSKÉHO HLASU. P. Pliešovskému sa touto cestou chceme veľmi pekne poďakovať za čas, ktorý nám venoval. E.U.
Cudzojazyčná literatúra
V rámci multikultúrnej výchovy navštívili žiaci V. A a V. B triedy mestskú knižnicu, kde sa dozvedeli, aké typy literatúry tam môžu nájsť, začínajúc beletriou a končiac slovníkmi. Zaujímavosťou bola pre nich aj nemalá plejáda cudzích jazykov, ktoré tu našli. Okrem angličtiny disponuje totiž knižnica maďarskou, nemeckou, francúzskou, poľskou, ruskou ba konca španielskou literatúrou. Z pohľadu človeka potrebujúceho pomoc v cudzom jazyku, sú výbornou voľbou aj výkladové slovníky. Veľký záujem si však získali aj knihy písané brailovým písmom. Na záver sme si spoločne zopakovali výpožičný čas ako aj podmienky prijatia do klubu mladých čitateľov. Veríme, že aj táto mini exkurzia pomôže žiakom uvedomiť si dôležitosť výučby cudzích jazykov na našej škole:) ER, KV
Tvorivé dielne s pracovníkmi GMOS
V mesiaci november sme na našej škole privítali pracovníkov Gemersko-malohontského osvetového strediska z Rimavskej Soboty, ktorí prijali naše pozvanie a prišli našim žiakom ukázať rôzne remeselné techniky na tému "Vianočné ozdoby". Na tvorivých dielňach si spoločne so žiakmi vyrobili košíky z pedigu pod vedením Mariána Kišáka, pani Anetta Cvachová im predstavila výtvarnú techniku známu už v antike - enkaustiku - maľbu horúcim voskom a vyrábala s nimi chryzantémy z vatových tyčiniek. Pani Kristína Lendvorská učila žiakov pliesť náramky z vlny a vyrábať vianočné hviezdy z koráliek. Našim cieľom bolo priblížiť žiakom tradičné ľudové remeslá, výtvarné techniky a rozvíjať u nich tvorivosť a manuálne zručnosti. Ďakujeme pracovníkom GMOS a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s nimi.
30
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.