Mrholenie a zamračená obloha nás sprevádzala náučným chodníkom Šomoška a Mačacia. Nádherná príroda, jedinečné prírodné výtvory i dávna história bola cieľom našej exkurzie.
Nachádzali sme sa v chránenej krajinnej oblasti Cerova vrchovina v národnej prírodnej rezervácii Šomoška vzniknutej po vulkanickej činnosti – erupcii sopky. Náučný chodník Mačacia sa rozprestiera v tesnom susedstve s NPR Šomoška na jej východnom okraji a predstavuje najväčší odkryv bazaltu v Cerovej vrchovine. Náučná lokalita je netradičná, spája sa tu príroda a jej hodnoty s tradíciami ľudskej činnosti, ktorá využívala danosti prírody a predstavovala jednu z dôležitých ekonomických aktivít tejto oblasti.
Chodníkom sme sledovali informačné tabule a každá dvojica si z nich pripraví náučný materiál, z ktorého bude spoločná projektová práca. Oblasť je domovom salamandry škvrnitej, ktorú sme vo veľkom počte videli „oddychovať“ na chodníku. Cestou sme sa zastavili pri prameni, z ktorého voda tiekla do malých jazierok, ktoré boli vybudované začiatkom 20.storočia na chov rýb. Pri výstupe na hrad sme prechádzali popri kamennom mori a európskom unikáte kamennom vodopáde (9 metrov vysokom). Na hrade sme si prezreli jeho zrekonštruované časti, pokochali sa nádherným pohľadom z veže, ktorá leží na hranici s Maďarskom, čo bolo pre niektorých zážitkom, že majú na dosah susedný štát. Medzi oblakmi na nás vykuklo aj slniečko. Po príjemnom oddychu sme sa náučným chodníkom Šomoška vracali na križovatku turistických ciest a pokračovali sme náučným chodníkom Mačacia. Prezreli sme si pozostatky múrov v baníckej osade Mačkaluk, vyhliadku na hrad Šomoška, ruiny budovy colnice. Keďže sme mali už premočenú obuv, kameňolom sme nešli pozrieť a vracali sme sa dole lesným chodníkom na parkovisko.
Ďalšou zastávkou bol Fiľakovský hrad v centre mesta Fiľakovo. Hrad je najvýznamnejšou pamiatkou mesta a sídli v ňom Hradné múzeum. Lektorka nás pútavým a podrobným výkladom zoznámila s históriou hradu a jeho expozíciou. Vystavené sú vzácne stredoveké a včasnonovoveké fiľakovské hradné nálezy zo Slovenského národného múzea, ako aj pôvodné kľúče hradu a predmety pochádzajúce z obdobia 39-ročnej tureckej okupácie Fiľakova. Pri odchode sme si pozreli aj protiletecký kryt, ktorý vyhĺbili počas 2.svetovej vojny.
Príjemne unavení, nabití energiou prírody a dávnou históriou, sme sa vrátili domov s pocitom, že sme spoznali jeden z krásnych kútov nášho Slovenska.
Účastníci exkurzie