• Športová akadémia Mateja Tótha

          • Množstvo výskumov dokazuje, že pohyb a športovanie robí ľudí šťastnejšími a zdravším, preto sa aj naša škola zapojila do projektu 02 Športovej akadémie Mateja Tótha. Žiaci 1.-4.ročníka  budú mať tréning od septembra 2019 dvakrát do týždňa vo forme hier a súťaží, ktorý vypracovali odborníci (športovci, fyzioterapeuti, psychológovia) pod záštitou nášho známeho olympijského víťaza Mateja Tótha. Tréningy budú viesť vyškolení kolegovia, tréneri.

            Veríme , že našich žiakov obohatíme nielen o zdravší spôsob trávenia voľného času , ale i o stretnutie s naším olympionikom Matejom Tóthom, ktorý svojou tvrdou prácou a životným štýlom  môže posilniť smerovanie našich žiakov.

            A začíname...

          • Pozvánka

          • Milí rodičia, pozývame Vás na celoškolské rodičovské združenie
            ktoré sa uskutoční v pondelok 16.9.2019 o 15.00 hod. v jedálni školy.
            Potom budú nasledovať triedne stretnutia.

          • Výstava ovocia a zeleniny v N. Skálniku

          • V pondelok 9.9., hoci v sprievode nepriaznivého počasia, navštívili žiaci 4.ročníka už 9.ročník výstavy ovocia a zeleniny v Nižnom Skálniku.Výstavu zorganizovalo občianske združenie Solenia.Po príchode a milom privítaní členkami tohto združenia si žiaci prezreli výsledky pestovateľského snaženia záhradkárov z nášho regiónu.Nechýbali tam rôzne odrody jabĺk ,hrušiek,sliviek, cibule, paradajky,paprika, zemiaky, ale aj druhy,ktoré žiaci nepoznali, ako sú mandle a dula. Veľmi príjemným spestrením boli pre nás súťaže v odhadovaní množstva alebo počtu zemiakov ,cibule či semienok, v skladaní puzzle,či v rýchlej orientácii sa medzi zeleninou a ovocím. Na záver pre nás naše milé hostiteľky pripravili občerstvenie v podobe rôznych ovocných koláčikov,jednohubiek a nápoja. Počasie nám nakoniec prialo a cestou domov sme spoznávali aj širšie okolie obce. Ďakujeme o.z. Solenia za príjemne a poučne strávené dopoludnie .

          • Dopravná výchova

          • Na začiatku školského roku sme si na 1. stupni opäť našli čas a popri iných septembrových povinností sme sa venovali aj dopravnej výchove. Prváčikovia besedovali s pracovníkom mestskej polície o tom, ako sa bezpečne dostať do školy, zopakovali si základné pravidlá, ktoré sú dôležité pre chodcov. Žiaci 2. - 4. ročníka si overili svoje vedomosti a zručnosti priamo na dopravnom ihrisku. Venovali sa dopravným značkám, jazde na bicykli a riešeniu konkrétnych dopravných situácií. Niektorí z nás sa zúčastnili aktivity v roli chodcov a svojím konaním sa snažili prispiesť k plynulosti cestnej premávky. Aj keď sme mnohé situácie už zažili veľakrát, naša bezpečnosť je prvoradá a opakovania v tomto prípade nikdy nie je dosť. Všetkým našim žiakom prajeme ďalší školský rok bez úrazov:)                                  ER

          • Ako prázdninuje naša škola?

          • Ostáva pár dní, počas ktorých si naši žiaci môžu ešte vychutnať spoločne strávené chvíle so svojimi rodičmi. Škola sa už aktívne pripravuje, aby 2.9.2019 o 8.00 hod. privítala svojich žiakov. Čo ich čaká? Pekne vymaľované triedy s novými podlahami v niektorých triedach a chodbách, nový nábytok. Tých, ktorí sa tešia na futbal a hry, čaká nové ihrisko s umelou trávou. Školská kuchyňa dostala novú strechu. Po celej škole sa vznáša vôňa čistoty.

             

          • Ako vychovávať deti v súčasnom digitálnom svete ?

          • Nadmerné používanie technológií nám negatívne mení mozog, hovorí uznávaný český neurológ Martin Jan Stránský. Kde vidí najväčšie problémy súčasného človeka a ako v tomto digitálnom svete vychovávať deti?

            Existuje čoraz viac odborníkov, ktorí v súvislosti s technológiami hovoria aj o závislosti, hlúpnutí a o tom, že náš mozog sa začína zmenšovať a že budúce generácie začnú degenerovať. 

             

            Technológie nás zbavujú určitých evolučných schopností

            Toto tvrdenie je podložené aj rôznymi meraniami, pretože v neurológii už existujú metódy a prístroje, pomocou ktorých môžeme merať určité mozgové schopnosti, a tak ich porovnávať v tom, ako sa postupne menia. Odborníci tento proces sledujú už 15 rokov. Zisťujú, že niektoré intelektuálne a mozgové schopnosti plošne odpadávajú a v súčasnosti už aj vedia, že je to dôsledok používania technológií. Dnes sa niektorí ľudia pozerajú na obrazovky (televízia, mobil, počítač) priemerne 9 hodín denne. Z hľadiska evolúcie sme vytvorení pre iné veci, než len sedieť a pozerať sa na obrazovky.

            Vieme síce, kde máme čo nájsť, ale prestávame medzi sebou komunikovať. Už je to aj dokázané. Ľudia používajú kratšie vety, klesá IQ, nevedia medzi sebou jednať a riešiť problémy, stávajú sa otrokmi technológií, ktoré ich nútia do určitého správania, ktoré im nie je biologicky a evolučne prirodzené.

             

            Kadiaľ vedie nová cesta?

            Ak ľudia naozaj čo najskôr v tomto smere nezačnú niečo robiť, môže sa stať, že úplne zhlúpnu. Martin Jan Stránský hovorí tiež, že si musíme uvedomiť, čo s nami technológie robia a musíme sa kolektívne rozhodnúť, že vytvoríme určité kritériá na ich používanie. Niekde sa to už aj deje. Napríklad Americká pediatrická akadémia zverejnila na začiatku tohto roka informáciu, že používanie počítačov by sa malo obmedziť u všetkých detí do 8 rokov. A ak sa používajú i pred týmto vekom, tak by sa mali používať iba hodinu denne, a to iba tak, že pri počítači sedí rodič s dieťaťom a majú spoločne používať tzv. interaktívne programy. Toto je, samozrejme, ideálny stav, ktorý však len málo rodičov dokáže dodržať.

             

            Počítače obmedzujú vytváranie sietí v mozgu

            Mozog sa učí u každého rovnako. Postupne sa vytvárajú spoje, ktoré sa na seba napájajú a vytvorí sa niečo, čo vyzerá ako strom. Potom sa stromy medzi sebou prepoja na úrovni konárov ako les. Takto si človek dokáže domýšľať veci, argumentovať, riešiť problémy a podobne. Čím viac „stromov“ sa dotýka, tým lepšie, pretože sa vytvára oveľa širšia sieť, nazývame ju aj engram (pamäťová stopa v centrálnom nervovom systéme). Ten zastupuje jednotlivé procesy alebo myšlienky. Človek má doslova väčšiu anatomickú zásobu, ktorú môže použiť pri riešení čohokoľvek. Keď človek používa počítač, tak myšlienky väčšinou s nikým neprediskutuje, nepoužíva iné cesty, ale iba registruje informácie a tie sa nedostávajú do konárov stromov, nepripoja sa. Informácie zostávajú v krátkodobej pamäti. Ak toto robí 7-9 hodín denne, mozog zostáva v neutrálnom bode a spoje sa netvoria. Hlavne pri používaní sociálnych sietí mozgová aktivita klesá.  Dnes je už neurologicky dokázané, že ak z mozgu rodičov zmiznú niektoré neurologické trasy, tak aj ich deti sa narodia bez nich. V súčasnosti sa robia testy, v ktorých sa testuje slovník, povaha, schopnosť riešiť problémy. Toto všetko plošne u ľudí klesá a priamo to súvisí s mierou požívania obrazoviek a hlavne sociálnych sietí. Takmer každý rodič je svedkom  toho, ako jeho dieťa chce vlastniť mobil a potom ho neustále používa, ba dokonca aj keď rodina večeria. Takýto obrázok dnes vidíte v mnohých rodinách.

             

            Nebezpečné môžu byť sociálne siete, ale aj hry

            Sociálne siete sú nielen pre dospelých, ale aj pre deti veľmi príťažlivé. Ide vlastne o umelo vytvorené a režírované divadlo, ktoré si vie každý vytvoriť a ak sa mu v ňom niečo nepáči, tak ho stopne. Takto si vytvárame svoj krásny, pohodlný a bezpečný svet. V tomto svete sú zraniteľnejšie dievčatá, pretože sa častejšie ako chlapci na sieťach ohovárajú a aj šikanujú. Potom sú oveľa náchylnejšie k tomu, aby utrpeli väčšie neurologické a neuropsychické škody. Chlapci sú zase náchylní k tomu, aby strávili 12-17 hodín denne pred počítačom a hrali hry, takže dnes v Číne a inde po svete vznikajú tzv. detoxikačné centrá pre závislých a v týchto centrách odborníci zisťujú, že najťažšie prípady sú práve chlapci.

             

            Kedy počítač pomáha?

            Ak človek používa počítač na to, aby riešil problémy a tým pádom sa dostáva k ďalším intelektuálnym procesom, môže to byť veľmi dobré a môže získať informácie a vytvoriť  aj nový produkt. Mozog v takomto prípade pracuje a prehlbuje určité procesy. Problém je však v tom, že väčšina ľudí po 5 až 7 minútach, čo je priemerná doba koncentrácie na jednu vec, odbočí a pozrie sa na e-mail alebo správy.  Pomocou počítača sa dá tvoriť, niekedy aj lepšie ako bez neho, ale vo všeobecnosti nie je to neurologicky a neurobiologicky prirodzené.

             

            Kniha je lepšia ako počítač

            Tiež je dokázané, že ak čokoľvek čítame z počítača, tak si pamätáme o tretinu menej, ako keď čítame z papiera„Je to tým, že neurologicky a neurovizuálne čítame cez určité vzory, to znamená, že si pamätáme to, čo sme čítali tým spôsobom, ako by sme sa pozerali na obraz a je to zarámované na stránke. Keď si chceme zapamätať vetu a niekto sa nás spýta, ako znela tá veta, tak mozog funguje tak, že si vybaví obraz tej stránky. Na tej stránke si nájde vetu a potom sa chytí nejakého slova a tú vetu reťazovo vygeneruje. Toto počítač neponúka, pretože nerámuje, ale scrolluje, (to znamená, že postupne sťahuje a ponúka položky),“ upozorňuje neurológ. Tiež hovorí, že keď čítame z papiera, držíme ho v pravej ruke a pravá ruka ide do ľavého mozgu, ktorý je spojený s centrom reči, takže používame dve trasy naraz, aby sme si zapamätali jednu vec.

            Pri čítaní článku v počítači si väčšinou nikdy nečítame článok dvakrát. Len ho rýchle prebehneme. A tak sa stávame pohodlnejšími, lenivejšími a bez premýšľania preberáme falošné normy, ktoré sú často v rozpore s naším evolučným tlakom. Takto sa medzi nami vytrácajú rozdiely, nemáme chuť sa sami dopátrať k pravde, čakáme, že niekto iný nám všetko naservíruje.

             

            Počítače obmedzujú skutočnú komunikáciu

            „Buď sa budeme snažiť o to, aby sme všetko to, čo sme evolúciou získali, uchovali aj pre ďalšie generácie alebo všetko odovzdáme do rúk technológiám, ktoré budú za nás i o nás v určitých veciach rozhodovať, ako to robí  napríklad umelá inteligencia. A toto je tá najväčšia križovatka, na ktorej teraz stojíme. Odpoveď na túto otázku určí budúcnosť ľudstva,“ konštatuje Martin Jan Stránský.

                                                                                                                       Mgr.J.Juhaniaková - koordinátorka prevencie

             

          • Slávnostné otvorenie šk.r. 2019/2020

          • Riaditeľstvo ZŠ pozýva žiakov a ich rodičov

            na slávnostné otvorenie školského roka 2019/2020,

            ktoré sa uskutoční 2.septembra 2019 o 8.00 hod.

            v hlavnej budove školy.

          • Výberové konanie

          • Základná škola, Klokočova 742, Hnúšťa v rámci národného projektu „Pomáhajúce profesie edukácie detí a žiakov“ , vyhlasuje výberové konanie

            na pracovnú pozíciu:

             

            · školský psychológ, špeciálny pedagóg alebo sociálny pedagóg – 0,5 úväzky

             Požadované kvalifikačné predpoklady na PZ/OZ:

            Odborná a pedagogická spôsobilosť pre príslušný druh a typ školy podľa zákona č. 317/2009 Z.z. o odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a podľa vyhlášky MŠ SR č. 437/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie odborných a pedagogických zamestnancov v znení neskorších predpisov.

            Pracovný pomer na dobu: určitú

             Predpokladaný nástup do zamestnania: september 2019

             Platové podmienky: určené v zmysle zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákona č.553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

            Zoznam dokladov, ktoré záujemca predkladá:

            a) Prihláška do výberového konania

            b) Profesijný životopis

            c) Overené kópie dokladov o vzdelaní

            d) Úspešný uchádzač aj výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace

            e) Súhlas so spracovaním osobných údajov

            Uchádzači posielajú prihlášky do výberového konania do 26.08.2019 alebo  prinesú osobne  v deň výberového konania. Prihlášky zasielajte  na adresu : Základná škola, Klokočova 742, Hnúšťa.  

            V žiadosti uveďte telefonický alebo e-mailový kontakt, vybraní uchádzači budú naň osobitne pozvaní. Vyhlasovateľ si vyhradzuje právo nezaradiť do ústneho pohovoru uchádzačov, ktorí nespĺňajú požadované podmienky.

            Výberové konanie sa uskutoční: 27. 08. 2019 v čase od 9,00 hod. v hlavnej budove Základnej školy Klokočova 742 Hnúšťa .

          • Európsky učiteľ 21.storočia

          • V dňoch 2. – 4. júla 2019 sa členovia nášho pedagogického zboru zúčastnili medzinárodnej konferencie s názvom Európsky učiteľ 21. storočia, ktorú organizovalo Metodicko-pedagogické centrum v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) 

            Cieľom medzinárodnej konferencie bolo prezentovať inovácie v edukačnom procese a možnosti uplatnenia najlepších zahraničných skúseností v podmienkach slovenských škôl v oblastiach:

            • Používanie technológií a sociálnych médií v triede
            • Dôležitosť spätnej väzby v pedagogickej praxi
            • Vplyv hodnotenia na podporu zručností pre 21. storočie
            • Vytvorenie kultúry profesionálnej spolupráce a vzájomného učenia sa medzi učiteľmi
            • Rozvíjanie zručností žiakov pre 21. storočie – učíme pre zajtrajšok

                   Na konferencii vystúpili zahraniční delegáti a v rámci workshopov hľadali so slovenskými učiteľmi možnosti uplatnenia zahraničných inovácií v podmienkach slovenských škôl.

             „Veľkou výzvou však pre nás ešte zostáva urobiť z učiteľského povolania intelektuálne motivujúce povolanie, aby každý jeden učiteľ mal pocit osobného prínosu pre našu spoločnosť. Z prieskumu TALIS, zameranom na učiteľov a školy, totiž vyplýva, že nízky spoločenský status demotivuje mnohých učiteľov pre výkon tohto povolania. Toto sa budeme snažiť zmeniť,“ konštatovala Lubyová.

          • Pasovačka prvákov

          • Dňa 26.6. sme so všetkými prvákmi navštívili MsK v Hnúšti, kde nás čakalo milé prekvapenie, na ktoré sme sa veľmi tešili - pasovačka prvákov, zamykanie šlabikára. Je to taká hnúšťanská tradícia, keď sa z nás stávajú čitatelia a pisatelia zároveň, ktorí sa môžu stať členmi MsK v našom meste. Čakali nás písmenkové hádanky, kroré sme hravo zvládli, čitateľský sľub, uzamykanie šlabikára, pasovačka za čitateľov knižnice a sladká odmena.

            Ďakujeme pani knihovníčkam, ktoré si to pre nás všetko pripravili a mohli sme tak príjemne stráviť spoločné dopoludnie. :-)

            MA, MS

          • Milionár vedomostí

          • Aj keď je už pre tento školský rok všetko rozhodnuté, tretiaci a štvrtáci využili posledné chvíle a ukončili školský rok veľkolepo. Okrem výletov do Tatier, Veľkých a Malých baní v Nižnom Skálniku a na rozhľadňu Maginhrad absolvovali zábavno – vedomostnú súťaž MILIONÁR VEDOMOSTÍ. O titul Milionára súťažili z prírodovedy, slovenského jazyka a literatúry. Súťažiť mohli jednotlivci, aj trojčlenné družstvá. Preverili si vedomosti, ktoré získali počas celého školského roka na hodinách, v súťažiach, kvízoch, realizovaním projektov, napr.Technika hrou od ZŠ, aj samoštúdiom z rôznych zdrojov.

            A kto sa stal Milionárom pre tento školský rok? Z prírodovedy to boli Alex A. z 3.roč. a Lucka B. zo 4.roč., zo slovenského jazyka a literatúry to bolo družstvo v zložení Sofia B., Sebastián G. a Miška J. z 3.roč. a družstvo v zložení Lucka B., Tomáš K. a Filip J. zo 4.roč. Blahoželáme!

            ML

          • Cvičenia v prírode

          • Čo to vlastne sú CVIČENIA V PRÍRODE ? Je to činnosť zameraná na sezónne pohybové činnosti, na orientáciu v teréne a správanie sa v prírode, vytvorenie základov pozitívneho, aktívneho vzťahu k životnému prostrediu a k prírode.
            A kde sa to najlepšie učí ? No predsa v prírode.
            Žiaci 0. - 4. ročníka sa v tomto školskom roku rozdelili na dve skupiny a vydali na náročnejšiu trasu. V utorok 25. 6. si vyskúšali svoje sily najprv žiaci 0. - 2. ročníka a v stredu 26. 6. túto trasu zdolali aj tretiaci a štvrtáci.
            A kde to boli ? Vlak odviezol žiakov do Nižného Skálnika, kde s nadšením spoznali zaujímavé skalné útvary a dokázali zdolať aj náročnejší výstup na Maginhrad. Odmenou bol pre nich krásny výhľad z rozhľadne.

             

          • Hurá leto!

          •        Posledný týždeň v škole sa štvrtáci rozhodli užiť si naplno. V pondelok si najprv splnili školské povinnosti - upratali si triedu, roztriedili výkresy a odovzdali knihy. V utorok sa vrátili na hodinu hudobnej výchovy a v základnej umeleckej škole si spoločne zanôtili na letnú strunu. Do aktivít tentokrát zapojili nielen svoje hlasivky, ale aj ruky a za pomoci xylofónov a boommakerov sa snažili vytvoriť dokonalý súzvuk. Putovanie tohto dňa spoločne zavŕšili na dopravnom ihrisku, kde si zopakovali a utvrdili svoje vedomosti, ale aj zručnosti z dopravnej výchovy. Stred týždňa priniesol hľadanie dobrodružstva pri jaskynných previsoch vo Vyšnom Skálniku a výbornú turistiku pri výstupe na rozhľadňu Maginhrad, ktorá sa nepochybne môže popýšiť dokonalou prírodnou scenériou. V závere týždňa nás ešte čaká niekoľko spoločných chvíľ, ktoré sa chystáme využiť na utužovanie nášho kolektívu, v piatok vysvedčenie a "Hurá leto!" :)                 ER

          • Náš spoločný herbár rastlín

          • Na hodiny prvouky sa vždy tešíme, pretože sa tam dozvieme veľa zaujímavých informácií o zvieratkách, rastlinách, stromoch... o našej prírode. Tak bolo tomu aj druhý júnový týždeň, keď sme sa dohodli v I.A,  že si spoločne zhotovíme náš prvý herbár rastlín. Neostalo len pri obrázkoch rastlín, získali sme aj veľa nových  informácií o nich, ktoré sa budeme snažiť  využiť aj počas letných prázdnin. :-) 

            MA

          • Indiánska noc odvahy v ŠKD

          • Máme za sebou ďalšiu úžasnú akciu v ŠKD. Vychovávateľky pripravili rozlúčkovú noc odvahy, kedže sa nám už blíži koniec školského roka. Tento večer sa niesol v znamení indiánov. Všetci sme sa zmenili na indiánov, nechýbali čelenky, náhrdelníky, vyrobili sme si aj originálne indiánske tričká a na chodbe nás čakal indiánsky „Totem“ a „ Teepee“ , ktorý sme si vymaľovali podľa vlastnej fantázie. Porozprávali sme si aj o živote indiánov, aké majú zvyky a tradície. Po tvorivých dielniach sme si opekali na školskom dvore, zasúťažili sme si a zahrali sa. Po príchode sme objavili mapu pokladu, zvedaví sme sa všetci vybrali hľadať poklad. Podľa mapy sme prišli do parku. V parku sme našli drevenú krabičku, nedočkaví sme sa ponáhľali naspäť do školy, aby sme vyriešili záhadný odkaz. Hádanku sme samozrejme vyriešili, všetci sme dostali odmenu a plný zážitkov sme sa tešili na spanie v škole. Po dobrom spánku sme sa pobalili, naraňajkovali a hurá domov. Touto cestou by sme sa radi poďakovali obchodu Kačka, Stavebnej sporiteľni za sponzorské darčeky. Ďakujeme

                                                                                                                                            ŠKD  EF, IH, ZR a asistentky

          • Hľadaj a tvor

          • Tak takto sme dnes ukončili náš krúžok varenia "Hľadaj a tvor".                                             M.Slov.

          • Krásy jesene

          • Jeseň je ročné obdobie, ktoré hrá rôznymi farbami, teší nás pohľad na rôznofarebné stromy, tešíme sa z babieho leta a z posledných teplých lúčov. Zároveň usilovne zbierame úrodu z polí a stromov.

            Pri tejto príležitosti sme si prostredie v školskej jedálni spríjemnili najrozmanitejšími plodmi jesene, ktoré priniesli naši žiaci, pani učiteľky, pani vychovávateľky a pani asistentky. Z výstavky sa na nás pozerajú rôzne postavičky, milé strašidielka, zvieratká vyrobené z plodov jesene, ako aj samotné plody ovocia a zeleniny. Z nástenky zase rôzne výtvarné práce, ktoré nám pripomínajú toto farebné obdobie.

            Opäť sa ukázala šikovnosť detí, ich kreativita ako aj zmysel pre kolektívnu prácu, pomoc a podporu.

            Všetkým ďakujeme za krásne výrobky. E.U.

          • Tvoríme herbár

          • Na hodinách prvouky sme sa v 1.B triede učili o rastlinách, o ich stavbe tela a jednotlivých častiach. Naučili sme sa spoznávať rôzne druhy rastlín, ktoré rastú v záhradách,na lúkach, či na poli.  Z vylisovaných rastliniek sme si vytvorili triedny herbár.                                      M.Slov.

        • Nadpis

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.