Voda je všade okolo nás, je v každom z nás a jej význam pre nás je neoceniteľný. Napriek tomu, že denne ľudia v mnohých kútoch sveta bojujú o pohár pitnej vody, deti v našich končinách si jej dôležitosť neuvedomujú. Pritom nie je nič lepšie ako uhasiť smäd dúškom vody z vodovodu. Mnohí ľudia sú žiaľ zvyknutí na balenú vodu. Aká voda je pre nás najvhodnejšia? Túto otázku sme si položili aj so žiakmi 5.,6. a 8. ročníka pri príležitosti Svetového dňa vody na hodine angličtiny.
Odpoveď sme našli v krátkom dokumente s názvom Príbeh balenej vody. Dozvedeli sme sa, že balená voda nie je až taká skvelá ako nám mnohé reklamy tvrdia. Zo zdravotného hľadiska nie je tak prísne a často kontrolovaná. Často sa stáva, že etiketa balenej vody nám ponúka idilický obrázok panenskej prírody, v skutočnosti je však fľaša naplnená obyčajnou vodou z vodovodu. V porovnaní s tou "vodovodnou" je balená voda až 2000-krát drahšia (v prepočte na slovenské pomery sme zistili, že 1 m3 vody z vodovodu stojí 1-2 € a 1 m3 balenej vody viac ako 300 € - samozrejme závisí od konkrétnej značky). Ako je možné, že si niekto kúpi niečo tak predražené??? V neposlednom rade je nutné spomenúť ekologické hľadisko. Výroba balenej vody začína ťažbou ropy. V USA sa v priemere ročne minie toľko ropy na výrobu plastových fliaš, že by to stačilo na výrobu pohonných hmôt pre milión osobných áut. Týždenne sa predá toľko balených vôd, že s použitými fľašami by sme mohli 5-krát obtočiť našu planétu. Okrem ťažby ropy je na výrobu plastových fliaš potrebná energia, ďalej sa fľaše musia prepraviť, naplniť vodou, opať prepraviť až prídu na pulty obchodov. Človek, ktorý si balenú vodu kúpi, ju v krátkom čase vypije a fľaša skončí v odpadkoch. Až 80% plastov je spaľovaná, čím sa znečisťuje ovzdušie. Len 20% plastov sa recykluje a opätovne spracúva.
Ak sa vám príbeh balenej vody nepáči, nekupujte ju. Radšej sa napite vody z vodovodu. Mnohí by za ňu dali čokoľvek. Napríklad obyvatelia púštnych miest. Našťastie aj im svitá na lepšie časy. V ďalšom zaujímavom dokumente sme sa totiž dozvedeli, že inžinieri z UTEC (univerzita) v Južnej Amerike vynašli bilbórd, ktorý pohlcuje vhký vzduch a vyrába z neho pitnú vodu. Vďaka piatim generátorom vyrobí až 100 litrov pitnej vody denne.
M.S.