Novinky
- 18nov
Moje príjmy a výdavky
,,Finančná gramotnosť je oblasť, ktorú by sme si mali rozvíjať neustále.“
Žiaci IV. A triedy si túto oblasť rozvíjali na vyučovacej hodine matematiky. Aktivitou ,,Moje príjmy a výdavky“ sa snažili porozumieť financiám a prehĺbili si znalosti o ich správnom narábaní v rôznych životných situáciách . Diskutovali o tom, ktoré výdavky sú nevyhnutné, ktoré sú naozaj potrebné a ktorých by boli ochotní sa vzdať. Zopakovali si význam pojmov – príjem a výdaj. Touto aktivitou si zároveň pripomenuli Svetový deň sporenia.
- 17nov
iBobor 2021
8.-12. novembra 2021 sa uskutočnil 15.ročník medzinárodnej informatickej súťaže iBobor. Aj medzi našimi žiakmi sa našlo niekoľko úspešných riešiteľov, ktorým gratulujeme.
Drobec (max. 72 bodov, 21 202 súťažiacich, 4 821 úspešných riešiteľov - aspoň 45 dosiahnutých bodov)
Celkové poradie Meno a priezvisko Trieda Dosiahnutý výsledok
1645.-2409. Matúš Šaliga III.B 60 bodov, 88,64 percentil
1645.-2409. Marek Šaliga III.B 60 bodov, 88,64 percentil
4193.-4748. Eleanor Brádňanská II.B 48 bodov, 77,61 percentil
Bobrík (max. 96 bodov, 25 412 súťažiacich, 8 417 úspešných riešiteľov - aspoň 60 dosiahnutých bodov)
Celkové poradie Meno a priezvisko Trieda Dosiahnutý výsledok
1.-875. Sebastian Vach IV.B 96 bodov, 96,56 percentil
3664.-4525. Leo Kyseľ IV.B 76 bodov, 82,19 percentil
3664.-4525. Natália Angerová IV.B 76 bodov, 82,19 percentil
4526.-4557. Matúš Kubaliak V.B 75 bodov, 82,07 percentil
4587.-5456. Lenka Borisová V.A 72 bodov, 78,53 percentil
4587.-5456. Michaela Struhárová V.A 72 bodov, 78,53 percentil
5532.-6357. Janka Antalová IV.B 68 bodov, 74,99 percentil
5532.-6357. Milan Denke V.B 68 bodov, 74,99 percentil
7464.-8418. Patrik Bálint IV.B 60 bodov, 66,88 percentil
- 17nov
17. november - Deň boja za slobodu a demokraciu
Prečo došlo k 17. novembru 1989?
To bola otázka, nad ktorou sme si tento týždeň „lámali“ hlávky na hodinách dejepisu. Keďže skúsenosťou sa učí najlepšie, so žiakmi V. A sme sa zahrali na minulosť – na to, ako fungovala spoločnosť pred 17. novembrom 1989. Všetci vieme, že spoločnosť vtedy fungovala inak ako dnes, a tak sme si aj my určili pravidlá, ktoré musel dodržiavať každý pod hrozbou sankcií.Je zakázané:
- Hovoriť svoj vlastný názor, ak sa nezhoduje s názorom vedenia
- Spochybňovať pravdy hlásané učiteľom
- Vtipkovať o systéme v triede ako i o jej vedení
- Opustiť miesto bez dovolenia
- Hovoriť nahlas bez dovolenia
- Piť a jesť bez dovolenia
- Cestovať na západ (WC) bez osobitného povolenia
Sankcie:
- Najľahšia sankcia: slabšie študijné a pracovné možnosti (vinník nebude môcť využívať učebné pomôcky, bude si musieť len zapísať poznámky)
- Ťažšia sankcia: zákaz cestovania na západ (WC)
- Ťažká sankcia: väzenie (10 minút mlčania)
- Najťažšia sankcia: uránové bane (opis textov z dejepisu)Pravidlá našej spoločnosti boli jasné, pričom každý žiak dostal na papieriku zadanie, kto bude „bežný človek", kto „člen KSČ", kto „uniformovaný príslušník VB“, a kto „príslušník ŠtB“. Začali sme so znárodnením – cukríky, ktoré žiaci dostali na začiatku hodiny, museli odovzdať. Režim sa však o nich postaral! Všetci dostali kolieska suchých rožkov a to úplne zadarmo. Záujemcov o cestu na západ (wc) čakalo dlhé vybavovanie povolenia. Žiak musel dokázať svoju bezúhonnosť a tiež musel pozháňať podpisy na svoju výjazdnú doložku. Asi preto o cestu na západ neprejavil nikto záujem. Medzitým mi „tajní“ hlásili drobné priestupky, prikročili sme k udeleniu trestov. Zisťovala som, či sa náhodou niekto nesťažuje alebo nerobí vtipy... ak áno, neprispôsobiví jedinci by boli nemilosrdne poslaní do uránových baní. Zatiaľ čo ostatní pracovali na svojich zadaniach, pár „bezproblémových občanov“ bolo pozvaných pochutnať si na znárodnených sladkostiach.
Išlo síce len o hru a takýto režim pre nás skončil zvonením, no na konci sme boli všetci schopní zodpovedať otázku prečo došlo k Nežnej revolúcii.
Je však nesmierne dôležité nezabúdať, že história nie je len čierno-biela! Každá doba má svoje negatíva ako aj pozitíva. Výnimkou teda nie je ani obdobie pred 17. novembrom 1989. Skúsme si tak brať príklad zo všetkého, čo bolo dobré a poučme sa z chýb minulosti.Starší žiaci mali na programe tiež hru, avšak troška inú. Zahrať sa ju môžete aj vy ostatní.
https://www.ceskatelevize.cz/program/akcesvoboda/LU
- 16nov
Oznam !!!
Vážení zákonní zástupcovia,
oznamujeme Vám, že je prerušené vyučovanie v V.A, VI.B, VII. VIII., IX. triede z dôvodu výskytu osoby pozitívnej na COVID-19. Triedy sú v karanténe do 21.11. 2021. Vyučovanie v týchto triedach bude prebiehať dištančnou formou cez EduPage. V prípade otázok kontaktujte triednych učiteľov.
Škola je v červenej fáze školského semaforu https://www.minedu.sk/skolsky-semafor/.
V ostatných triedach pokračuje prezenčné vyučovanie.Vedenie školy
- 16nov
Výzva MŠVVaŠ SR - "Vianočná pohľadnica"
Návrh vianočnej pohľadnice ministerstva školstva – to je výzva pre všetky druhy škôl, ktorá bola spustená začiatkom novembra. Stačí mať nápad, preniesť ho do výtvarného spracovania a doniesť pohľadnicu do 19.11. 2021 do školy. Škola pošle pohľadnice za školu súhrnne v jednom balíku.
Z výtvarných návrhov bude vybraný námet na oficiálnu pohľadnicu ministerstva školstva. Zároveň každý z tvorcov dostane od ministra malú pozornosť.
- 11nov
Deň vojnových veteránov
„Na poliach Flámska vlčie maky rastú,
tam medzi krížmi, rad za radom.
Značia miesta, kde ležíme.
Tam hore počuť udatný spev škovránka,
uprostred revu kanónov tu dolu."
Týmito slovami vyjadril kanadský vojenský lekár John McCrae, slúžiaci na západnom fronte prvej svetovej vojny, smútok a žiaľ, ktorý prežíval pri pohľade na skazu a vojnou zmarené mladé životy. Báseň sa neskôr stala jedným zo symbolov celej vojny a dodnes je pripomínaná tradíciou vlčieho maku ako znak všetkých vojnových veteránov.
Svet si každoročne, na výročie ukončenia prvej svetovej vojny - 11. novembra, pripomína svojich hrdinov. V rámci hodín dejepisu sme si aj my spomenuli na všetkých tých, ktorých životy vyhasli vo vojne. Je totiž na nás, aby sa na ich príbehy nikdy nezabudlo. Na znak úcty sme si pripli vlastnoručne vyrobené vlčie maky.
LU
- 09nov
iBobor
Tento týždeň žiaci 2. až 9.ročníka riešia úlohy medzinárodnej informatickej súťaže iBobor. Súťažné úlohy sa líšia svojím zameraním, náročnosťou i spôsobom riešenia. Kým niektoré z úloh majú formu otázok s výberom odpovede zo štyroch možností, súťažiaci sa môže stretnúť i s interaktívnou úlohou, v ktorej má presunúť, usporiadať alebo doplniť časť riešenia. Našim Drobcom /2.-3.roč., Bobríkom /4.-5.roč, Benjamínom /6.-7.roč. a Kadetom /8.-9.roč. držíme palce. Úlohy si môžete vyskúšať aj vy na http://demo.ibobor.sk/sutaz_demo/.
- 08nov
Farebná jeseň v Enviróze
Takýmito krásnymi jesennými fotografiami sme prispeli do fotografickej súťaže Farebná jeseň v Enviróze. Ich názvy sú nasledovné: Jesenné šantenie, Pod jesenným dáždnikom, Lístoček padá, Medzi nebom a zemou, Jesenný dotyk a Srdce. Skúste uhádnuť, ktorá fotografia patrí k danému názvu. Za naše fotografie môžete hlasovať od 10. 01. 2022 do 23. 01. 2022 na https://www.enviroza.sk/fotozataz/3-kolo. Ďakujeme za každý hlas.
- 06nov
Prostredníctvom hry spoznávame životy detí z rôznych krajín
7Do 1. oddelenia ŠKD zavítal škriatok HUPS. Je vášnivým cestovateľom. Na svojich potulkách svetom spoznal mnoho detí. O svojich kamarátoch porozprával krátke príbehy našim prváčikom. Deti nakreslili Hupsových kamarátov, ako si ich predstavujú. Keď boli kresby hotové, Hups ukázal fotografie svojich kamarátov. Kresby a fotografie sa v mnohom líšili ( farba vlasov, očí, pleti, oblečenie...). Zhodli sme sa však v tom, že majú aj veľa spoločného. Dozvedeli sme sa množstvo informácií o zvieratkách, prírode a zvykoch v krajinách, kde žije Pablo, Sahra a Jean. Zahrali sme sa aj hru “UHÁDNEŠ, ČO TO JE ? “. Deti mali previazané oči, a tak ochutnávali, ohmatávali a ovoniavali potraviny a nápoje typické pre Mexiko, Afganistan a Francúzsko. Za aktivitu boli deti odmenené spoločenskými hrami. Škriatka Hupsa radi privítame aj nabudúce.
koordinátorka multikultúr. vých. A.Č.
- 05nov
"Monopoly"
Spoločenská hra na rýchle obchodovanie s nehnuteľnosťami. Kupujte, predávajte, snívajte a spriadajte plány!
V rámci finančnej gramotnosti si dnes 5.11. 2021 žiaci VIII. ročníka zahrali túto úžasnú hru, ktorá si získala srdcia ľudí po celom svete. Nakupovali, obchodovali s cudzou menou - dolármi, navštevovali banku, niektorí skončili vo väzení, ale všetci sa snažili vyhrať.
Niektorým sa darilo viac a iným menej, ale našťastie nikto nezbankrotoval!2Od patentovania tejto hry Charlesom Darrowom v roku 1935 hralo túto hru asi 750 miliónov ľudí na svete, čo z nej robí najhranejšiu hru na svete. V roku 1999 bola táto hra zapísaná aj do Guinnessovej knihy rekordov. Existuje viac ako 300 verzií tejto hry ( Star Wars, Pokemon,...) a najdlhšia hra trvala dlhšie ako 2 mesiace.hry
Prvé vydanie hry Monopoly stálo 2 doláre. Najdrahšia verzia stojí 2 milióny dolárov – bola vytvorená klenotníkom v San Franciscu - Sidney Mobellom.Postavička na obale bola inšpirovaná skutočným magnátom J.P. Morganom. Bol to bohatý a vplyvný bankár, ktorý pomáhal financovať konštrukciu nových železníc a bol spoluzakladateľom niekoľkých spoločností fungujúcich dodnes.
Využite aj vy doma dlhé večery a zahrajte sa spolu spoločenské hry a uvidíte, koľko zábavy zažijete!
- 04nov
"Najkrajšia jesenná výzdoba"
Jesenné obdobie patrí k najkrajším. Je krásne farebné, navodzuje istú nostalgiu a pokoj v duši. Treba si vychutnať každú jesennú chvíľu na dobitie energie a posilnenie dobrej nálady, pretože nás čakajú chladné a daždivé dni.
Aj my sme si v októbri preniesli jesennú krásu do priestorov našej školy.
Pre žiakov bola motiváciou školská súťaž o najkrajšiu jesennú výzdobu triedy. Všetky triedy si obliekli šaty v jesennom štýle. Nápady a kreatívne umenie žiakov a pedagógov jednotlivých tried hodnotila nezávislá komisia v zložení: Mgr. L.Ulická, Mgr. M.Václaviková, Mgr. E. Molnárová, Z.Brádňanská a P.Jursa (člen žiackej školskej rady), ktorá na základe bodovania dospela k týmto výsledkom:I.stupeň : 1.miesto – III.B, 2.miesto – I.trieda, 3.miesto – nultý ročník
II.stupeň: 1.miesto – VIII.trieda, 2.miesto – VI.B trieda, 3.miesto – V.A
Všetky triedy boli odmenené ovocnou odmenou a víťazné triedy spoločenskými hrami.
Gratulujeme!!! JC a ML
723
- 04nov
Oznam!!!
Vážení zákonní zástupcovia,
oznamujeme Vám, že od dnes 04.11. 2021 je prerušené vyučovanie v IV.A a IV.B triede z dôvodu výskytu osoby pozitívnej na COVID-19. Triedy sú v karanténe do 13.11. 2021. Vyučovanie v týchto triedach bude prebiehať dištančnou formou cez EduPage.
Škola je v červenej fáze školského semaforu https://www.minedu.sk/skolsky-semafor/.
V ostatných triedach pokračuje prezenčné vyučovanie.Vedenie školy
- 04nov
História Hnúšte
Primátor nášho mesta PhDr. Roman Lebeda na chvíľu zmenil povolanie a stal sa pánom učiteľom na ZŠ Klokočova 742/15 Hnúšťa. Žiakom III. B porozprával o histórii mesta Hnúšťa. Priniesol aj názorné ukážky bohatej banskej histórie Hnúšte a okolia – zlato, „mačacie zlato“ – pyrit, striebro, mastenec, grafit, železnú rudu, ... . Porozprával príbeh o zamilovanej dvojici, ktorý sa odohrával v hostinci – v terajšej budove mestské úradu - a skončil ako „lovestory“ Rómea a Júlie. No, samozrejme, ako správny pán učiteľ si preveril kvízom, či žiaci pozorne počúvali. Žiaci v kvíze uspeli a každý dostal odmenu. Dostali aj domácu úlohu, na ktorú májú mesiac. Ich úlohou je zistiť miesta na fotografiách, ktoré nám doniesol a odfotiť sa tam. Dúfame, že sa im podarí úlohu splniť na 100 %. Ďakujeme za ochotu prísť a zdieľať s nami svoj drahocenný čas.
- 03nov
- 03nov
Október v ŠKD
Do fotogalérie bol pridaný nový album Október v ŠKD.
28
- 28okt
- 27okt
Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní
ZÁLOŽKA je :
1. založená, zahnutá časť knižnej obálky alebo kartónu brožovanej knihy;
2. predmet obyčajného obdĺžnikového tvaru slúžiaci na označenie určitého miesta v kniheToto sa o slove ZÁLOŽKA dočítame v Slovníku slovenského jazyka. Druhý význam slova môžeme ešte rozšíriť o tvrdenie, že je to predmet – výrobok šikovných žiakov, ktorý pomáha spájať školy. V tomto školskom roku nás ZÁLOŽKY spojili so Základnou školou s MŠ v Dolnej Krupej. Vďaka ďalšiemu ročníku česko-slovenského projektu Záložka do knižky spája školy sme vstúpili do očarujúceho sveta knižných príbehov, rozprávok a básní a pre žiakov našej partnerskej školy sme pripravili 70 záložiek.
Dúfame, že sa naše záložky v Dolnej Krupej budú páčiť.
- 28okt
- 27okt
Interaktívna matematika
Naša základná škola ponúka žiakom využívať informačno – komunikačné technológie nielen na hodinách informatiky, ale aj na iných vyučovacích predmetoch. Tretiaci využívajú túto možnosť na hodinách matematiky. Dnes si preverovali svoje vedomosti prostredníctvom tabletov. Výhodou tabletov bolo, že každý mohol postupovať svojím vlastným tempom, žiaci dostávali okamžitú spätnú väzbu a zároveň si stihli upevňovať nové učivo prostredníctvom interaktívnej tabule na vzdelávacej platforme VIKI https://viki.iedu.sk/resources/browser/zs-01-03-mat-01-01.
- 26okt
OZNAM !!!
Vážení zákonní zástupcovia,
oznamujeme Vám, že od dnes 26.10. 2021 je prerušené vyučovanie v V. A a VII. triede do 4.11. 2021, z dôvodu výskytu osoby pozitívnej na COVID-19. Vyučovanie v týchto triedach bude prebiehať dištančnou formou.
Škola vstupuje do červenej fázy školského semaforu https://www.minedu.sk/skolsky-semafor/, to znamená, že v ostatných triedach pokračuje prezenčné vyučovanie.
Vedenie školy
Prihlásenie
Zvonenia
Štvrtok 23. 1. 2025Fotogaléria
zatiaľ žiadne údajeNaša škola je zapojená do týchto projektov:
NIE šikanovaNIE
Rozvojový projekt: ENVIROPROJEKT 2022
Bylinko - EXPERTI
Zvýšenie kvality vzdelávania na Základnej škole Klokočova