Novinky
- 10jún
„Hurá do Bratislavy!“
Konečne sa nám to podarilo. Dlho plánovaná exkurzia do nášho hlavného mesta sa uskutočnila v dňoch 21.5. – 22.5.2018.
Po bezproblémovej ceste autobusom nás čakalo muzikálové predstavenie rozprávky pre všetky generácie Šľahačková princezná v divadle Nová scéna. Šľahačková princezná patrí medzi najlepšie albumy Pavla Hammela so skupinou Prúdy a textárom Kamilom Peterajom. Navyše sa platňa stala albumom roka 1973 vo vtedajšom Československu. Divadlo vypredané do posledného miesta s malými, väčšími i staršími deťmi odmeňovalo svojich aktérov za výborné spevácke, herecké a tanečné výkony častým potleskom.
Ďalším zážitkom bola budova parlamentu – sídlo Národnej rady SR. Vo vstupnej hale nás čakal usmievavý elegantný sprievodca, pán Ľubomír Adamišin, ktorý nás previedol budovou, porozprával o staršej i novšej histórii NR. Mohli sme si sadnúť na balkón rokovacej sály, no práve bol pondelok a poslanci nezasadali, tak sme nikoho nerušili a mohli sme sa zdržať a diskutovať s naším sprievodcom. Veľký dojem na nás urobili obrazy Albína Brunovského maľované na drevo, ktoré sú ozaj umeleckým skvostom a nachádzajú sa pred rokovacou sálou.
Keďže sme boli v parlamente, nemohli sme nenavštíviť aj dominantu Bratislavy – Bratislavský hrad. Novo zrekonštruované priestory hradnej záhrady očarili pestrosťou kvetov. Počasie bolo výborné, preto sme si mohli prezrieť krásne upravené nádvorie hradu, skadiaľ sme mali úžasný výhľad na Bratislavu i neďaleké Rakúsko. Po prehliadke nás autobus odviezol do hotela G -Hotel Doprastav.
Keď sme sa ubytovali, pani šoférka nás odviezla do neďalekého obchodného centra. Po dlhom dni nám dobre padlo dobré jedlo a čo-to bolo treba aj pokúpiť. Večer sme strávili na izbách rozprávaním o prežitých zážitkoch a prezeraním si nakúpených darčekov.
Druhý deň ráno po raňajkách a uvoľnení izieb sme prechádzali Bratislavou, všímali si hustú premávku, staršie i novšie budovy, kde sídlia rôzne inštitúcie, rieku Dunaj, prístav a mosty, cez ktoré sme prechádzali a niektoré len videli. Naša cesta smerovala k Vodnému dielu Gabčíkovo. Čakali nás zamestnanci vodnej elektrárne, ktorí nám popísali, čo všetko sa tam nachádza a ako pracuje elektráreň. Dostali sme sa aj do jej útrob. Z rozhľadne sme videli aj plavebné komory a vysvetlili si, na akom princípe pracujú.
Naša exkurzia pokračovala do Nitry. Pre krátkosť času sme nenavštívili centrum mesta, len obchododné centrum, kde sme sa naobedovali a minuli posledné peniaze. Neďaleko Nitry sme z diaľnice odbočili ešte na jedno krásne miesto Arborétum Mlyňany. Očarili nás práve rozkvitnuté záhony ruži. Prezreli sme si časť parku s množstvom rozmanitých stromov a krovín a okolie kaštieľa. Prechádzkou parkom sme exkurziu ukončili.
Cesta domov nám ubehla rýchlo, plný zážitkov a dojmov sme sa vrátili domov. Dochviľnosť, disciplinovanosť a vzájomná tolerancia tiež prispeli k tomu, že na dva dni v Bratislave budeme radi spomínať.
45
- 09jún
Beseda o rodine,manželstve a rozvodoch
Medzi žiakov ôsmeho a deviateho ročníka našej základnej školy zavítali 7. 6. 2018 pracovníčky Okresného oddelenia sociálno-právnej ochrany a kurately z Rimavskej Soboty a to Mgr. Jarmila Šmecková a Mgr. Ivana Benčurová. V rámci projektu výchovy k manželstvu a rodičovstvu uskutočnili besedu o základných ustanoveniach Zákona o rodine týkajúcich sa manželstva, rozvodu a oboznámili žiakov i so svojimi skúsenosťami nadobudnutými pri riešení problémov konkrétnych rodín v teréne. Beseda žiakov natoľko zaujala, že sa sami zapájali do jej priebehu a kládli otázky. Zaujímalo ich najviac napríklad ako sa rieši problematika mladistvých ešte neplnoletých mamičiek, ako spolupracuje sociálka s problematickými rodinami,ktorým odoberie deti,ako súd upravuje starostlivosť o deti po rozvode rodičov. Beseda prebiehala v priateľskej atmosfére a umožnila žiakom pochopiť, že uzatvorenie manželstva je veľmi dôležitý životný krok a samotné manželstvo sa zakladá na láske, pochopení a vzájomnej tolerancii. Na manželstvo sa mladí ľudia pripravujú odmalička v rodine ,v škole , v rámci prípravy na život a veľmi dôležité sú pre nich v tomto smere pozitívne vzory.
P.C.
- 04jún
MDD Zábavné popoludnie v ŠKD
11Prvý jún patrí deťom. Medzinárodný deň detí je pre ne špeciálnym sviatkom,ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta.
V prvom rade symbolizuje dôležitosť týchto malých a krehkých bytostí. Cieľom tohto dňa je urobiť deťom radosť, darovať im ešte viac svojej lásky i času a povedať im, aké sú výnimočné.
V ŠKD sme si na MDD urobili spoločne zábavné popoludnie. Pani vychovávateľky pre nich pripravili rôzne športové disciplíny a súťaže, pri ktorých sme sa poriadne vybláznili a aj zasmiali.
Farebná bowlingová dráha, hod do terča z plechoviek, bodová stena, vodné balóny a iné zábavné súťaže. Za odmenu nám pripravili sladké a ovocné občerstvenie.
ŠKD EF, IH, ZR
- 05jún
Ako si zlepšiť náladu
8Začína posledný školský mesiac a žiaci musia pozbierať všetky sily, aby ich odmena za celoročnú prácu bola čo najlepšia. Začali sme ho oslavou dňa detí - príjemným dopoludním na školskom dvore, námestí aj v triede. Prváci a druháci súťažili, hrali sa rôzne hry, dostali stavebnice Lego Dacta aj chutné maškrty, pozreli si vozidlá záchranných zložiek. A tu je 7 tipov na zlepšenie nálady aj pre Vás:
*Hudba *Pohyb *Slnko *Farby *Pestrý program *Bylinky *VitamínyML
- 03jún
Účelové cvičenie
Vo štvrtok 31.5. sme sa neučili podľa rozvrhu. Naše tradičné hodiny vystriedali zdravotná príprava, riešenie mimoriadnych situácií a pohyb a pobyt v prírode v rámci teoretickej prípravy účelových cvičení. Na hodinách zameraných na riešenie mimoriadnych situácií sme sa zamerali na evakuáciu, evakuačnú batožinu a zbrane hromadného ničenia. Zdravotnícka príprava bola o prvej pomoci pri otrave plynom, chemikáliami a ošetrením poranení panvy a krčnej chrbtice. Poslednou témou v rámci pohybu a pobytu v prírode bolo správanie sa pri prietrži mračien a prívalových vlnách. Výstupom z dnešného dňa boli plagáty k jednotlivým témam.
KV
- 31máj
"Športom k zdraviu"
14Celý mesiac sa detičky venovali v ŠKD rôznym športovým aktivitám. Cvičenie v prírode, kolobežkové popoludnie a včera nás poctili návštevou Tamarka, Timejka, Peťka, Ivka z klubu Taekwondo pod vedením Ivanky Kyseľovej. Pocvičili sme si, zasúťažili, nabrali energiu zo slniečka a bolo nám veru dobre. Ukázali nám spoločne aj súťažnú zostavu 5 pomsae. Ďakujeme a už teraz sa tešíme na ďalšiu ich návštevu.
Plní energie sme sa ešte vybláznili na školskom dvore, kde nám pribudol nový domček, z ktorého sa veľmi tešíme. ŠKD
EF, IH, ZR
- 29máj
Úspech v súťaži Budúcnosť sveta - životné prostredie
Slovenská inovačná a energetická agentúra vyhlásila výtvarnú súťaž na tému Budúcnosť sveta - životné prostredie a naša škola sa môže pochváliť veľmi pekným úspechom. Žiačka Tamarka S. získala v 1.kategórii 3.miesto s kresbou "V maske". Cieľom súťaže bolo podnietiť kreativitu detí, ich estetické cítenie, inovatívne myslenie a umožniť im verejne predstaviť svoje predstavy o tom ako bude vyzerať životné prostredie, či už v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti.
- 28máj
- 28máj
Festival kumštu remesla a zábavy
36Dňa 25. 5. 2018 sa 35 žiakov od 3. po 7. ročníky zúčastnilo zážitkového učenia v Banskej Štiavnici. Konal sa tam 21.ročník Festivalu kumštu remesla a zábavy.
Žiaci mali možnosť vidieť remeselníkov z celého Slovenska, ktorí boli súčasťou remeselných trhov – hrnčiarov, drotárov, kováčov, košikárov, fajkárov, drevený kolotoč mali si možnosť vyskúšať výrobu štiavnických fajok,,ŠTIAVNIČKY", razbu mincí, možnosť ochutnať pagáče, párance, štrúdle, trdelníky a iné maškrty.
Zaujala ich expozícia historických hodín - ,,Kalvária v azyle“ a najmä priestory Starého zámku, ako napríklad bývalá mučiareň, šermiarska miestnosť ale aj dobové oblečenie a dravé vtáctvo.
Efektný výhľad na okolie Banskej Štiavnice sa žiakom naskytol z gotickej hradnej veže, z ktorej sa stala zvonová veža so štyrmi veľkými zvonmi a ukážkami hodinových strojov.
Starý zámok v Banskej Štiavnici je dominantou centra, ktorá je zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Žiaci si mali možnosť pozrieť aj Trojičné námestie v centre mesta a pokochali sa historickými budovami a úzkymi kamennými uličkami.
Týmto zájazdom si žiaci prehĺbili vedomosti z vlastivedy, prírodovedy, geografie, dejepisu a pripomenuli si ľudové zvyky a tradície. Na záver si zasúťažili, získali rôzne ceny a otestovali sa z triedenia odpadu. Dozvedeli sa tajomstvo ako minimalizovať a správne triediť odpad.
Zastávkou na ceste domov bolo testovanie finančnej gramotnosti počas nákupov v Európe vo Zvolene. Trošku zablatení, ale plní dojmov a zážitkov sme sa vrátili domov. E.U.
- 21máj
Výberové konanie na obsadenie voľného pracovného miesta
Základná škola Klokočova 742 Hnúšťa vyhlasuje výberové konanie na obsadenie miesta: školský špeciálny pedagóg v rámci Národného projektu „Škola otvorená všetkým“. Výberové konanie sa uskutoční 31.05.2018 o 13.00 hod. v hlavnej budove školy. Záujemci o túto pozíciu nech doručia požadované dokumenty vedeniu školy (https://zs1hnusta.edupage.org/text9/?) najneskôr v deň výberového konania.
- 27máj
Včela medonosná
Druháci sa na hodinách prvouky učili poznávať život a význam včiel. Vďaka ich opeľovaniu máme ovocie, zeleninu aj kvety. Hľadali, študovali, zisťovali..... a dozvedeli sa, že...
- Včela medonosná žije na zemi viac ako 80 miliónov rokov.
- Bzukot je pohyb krídel. Urobia 180 pohybov za sekundu.
- Do práce vyletujú od skorého rána (4:00 hod.) a pracujú celý deň až do večera (17:00 hod.).
- Včely nikdy nespia.
- Vedia sa vynikajúco orientovať podľa slnka, a to aj keď je vonku pod mrakom. Nájdu zdroj nektáru a peľu až do vzdialenosti päť kilometrov.
- Včely sa dorozumievajú dotykmi tykadiel, včelím tancom, vôňou feromónov a zvukmi.
- Počas svojho krátkeho života postupne prechádza cez profesie opatrovateľky, spracovateľky nektáru, upratovačky, budovateľky plástov, strážkyne úľa a lietavky, ktorá prináša do úľa peľ a nektár.
- Svoju životnú púť obvykle končí po 35 dňoch života.
- Ak včely použijú žihadlo, ukončia tým i svoj život.
- Najväčším včelím nepriateľom je sršeň.
- Včely sú citlivé na čistotu prírody vo svojom okolí.
ML
- 20máj
Škola v prírode v Rajeckých Tepliciach
39„Za siedmimi horami a za siedmimi dolami existuje jedno kráľovstvo, kde radosť, smiech a dobrá nálada vládnu a nuda je uväznená v temnici.“
Týmito slovami sa začalo jedno úžasné májové päťdňové dobrodružstvo, ktoré zažilo 30 žiakov prvého stupňa v Škole v prírode v Rajeckých Tepliciach – v penzióne Altan. Počas piatich dní sa dve Mirky s Majkou snažili o to, aby sa žiaci zotavili, zrekreovali, upevnili zdravie, ako aj rozvíjali telesnú zdatnosť. Jedným z ďalších cieľov tohto pobytu bolo rozšíriť teoretické poznatky z vyučovania o praktické skúsenosti a poznatky priamym pozorovaním prírody, získať nové vedomosti aktívnym a zážitkovým učením priamo v prírode a prežiť veľa pekných chvíľ. Nechýbal ani plavecký výcvik, ktorý sa uskutočnil v štvorhviezdičkovom hoteli Diplomatu a Relaxe. Navštívili sme 2 hrady- Strečno a Budatínsky hrad.V stredu nás navštívili animátori a spoločne sme si vyskúšali tvarovanie hliny na hrnčiarskom kruhu, či vytváranie srdiečok zo slamiek.Vo štvrtoch prišlo dlho očakávané „prevetranie“ peňaženiek v nákupnom centre Avion v Žiline a navštívili sme aj známy Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej.Zavítali sme samozrejme i do areálu kúpeľov Spa Aphrodite,ktoré patria medzi najznámejšie a najatraktívnejšie kúpele na Slovensku.Jeho okolie krášlili sochy a veľké mohutné stĺpy v antickom gréckom štýle.Páčila sa nám i večerná prechádzka s baterkami pri Labuťom jazierku s farebnými fontánkami a ostrovčekmi.Bolo toho ešte oveľa viacej...Deti sa počas pobytu v škole v prírode lepšie spoznali, vznikli u nich pevnejšie kamarátstva a domov si odniesli množstvo krásnych zážitkov. M.Slov.
- 20máj
Súťaž s "Vedomostným ostrovom"
Vedomostný ostrov nám spestruje vyučovanie a prestávky už nejaký čas. Žiaci majú možnosť na tomto ostrove získavať nové poznatky z rôznych predmetov, ale taktiež sa zabaviť a otestovať si svoje vedomosti. Od 15. mája spolu s ďalšími 100 vybranými školami vďaka Nadácii Volkswagen Slovakia máme možnosť nie len sa zabaviť ale aj vyhrávať. Žiaci vypĺňajú vedomostný kvíz kde môžu vyhrať zaujímavé ceny.
- 09máj
Súťaž Mladých záchranárov CO v Králi
26. apríla 2018 sme sa zúčastnili okresnej súťaže Mladých záchranárov civilnej ochrany v Králi. Našu školu reprezentovali dve družstvá žiakov. Družstvo „A“ v zložení Veronika Parobeková, Than Quynh Trang, Juraj Boľf a Alexej Turis a družstvo „B“ v zložení Kristína Svinčiaková, Emma Belicová, Tomáš Belica a Kristián Humen. Príprava na súťaž bola dosť náročná, pretože žiaci museli zvládnuť vedomosti zo zdravotnej prípravy, civilnej ochrany, topografie, ale aj zručnosť v streľbe zo vzduchovky a fyzickú zdatnosť. Súťaž bola veľmi dobre pripravená po stránke organizačnej, pomohlo jej aj vhodne vybraté prostredie štadióna a jeho okolie a dokonca prialo aj počasie. Družstvá v tomto zložení sa zúčastnili súťaže už v minulom roku. Navzájom si všetci pomáhali pri príprave na súťaž a boli si oporou počas pretekov. Do „boja“ so súpermi sa postavili zodpovedne, s obrovským nasadením. V konkurencii z 20 družstiev boli naši žiaci najlepší. Družstvo „A“ zvíťazilo a družstvo „B“ sa umiestnilo na druhom mieste. Obe družstvá postupujú na krajské kolo, ktoré sa uskutoční v Osrblí.
Medaila, darčeky a samozrejme krásny pohár boli pre naše družstvá ocenením ich prípravy na túto súťaž. Gratulujeme.
- 04máj
Nákupná horúčka
„Pred tým, než dokážeš svoju peňaženku zmeniť z chudobnej na bohatú, musíš zmeniť z chudobnej na bohatú svoju myseľ.“ Robert Kiyosaki, investor a podnikateľ
Pojem finančnej gramotnosti sa stal dôležitým fenoménom spoločnosti a finančné vedomosti sú nevyhnutnou súčasťou vzdelávania. Finančný trh je tak zložitý komplex inštitúcií, jednotlivcov, produktov a ponúk, že mnohokrát aj človek, ktorý zodpovedne pristupuje k hospodáreniu so svojimi financiami, má problém sa v ňom vyznať. Aby mladí ľudia predišli finančným problémom v budúcnosti, je potrebné začať s finančným vzdelávaním už v útlom veku. Najskôr v rodine, neskôr na základnej škole a systematicky pokračovať na strednej škole. Cieľom výchovnovzdelávacieho procesu našej školy je nielen priblíženie zdanlivo vzdialeného finančného sveta, ale aj precvičovanie situácií z každodenného života. Naši prváci dostali nasledovné zadanie: majú 1 €, majú zaň čokoľvek kúpiť a nesmú prekročiť rozpočet. Prvým krokom bolo preskúmať leták nákupného reťazca a zistiť orientačné ceny. Druhým krokom bolo skutočné uskutočnenie nákupu za 1 €, nezabudnúť na pokladničný blok a výdavok. Výsledok? Nákupu sa zúčastnilo 15 žiakov. 14 žiaci dodržali rozpočet 1€, neprekročili ho, nezabudli na výdavok a pokladničný blok. 1 žiak dostal nákupnú horúčku a prekročil sumu o 3, 40 €. No horúčka ustúpila a na druhý pokus sa mu podarilo dodržať rozpočet. Zabavili sme sa a uvedomili sme si skutočnú hodnotu 1€. KK
- 04máj
Naša prvá exkurzia
Naši prváci sa vybrali prvýkrát v rámci svojho školského života na exkurziu do Ekorelaxu v Rimavskej Sobote. Prváci vedia, že kľúčom k lepšiemu vzťahu k prírode je práve v jej dobrom poznaní, v správnom chápaní jej zložiek a diania v nej. Iba to, čo dobre poznáme a chápeme, môžeme obdivovať, milovať a chrániť. Takže úlohou a cieľom exkurzie bolo priblíž žiakom poznatky o prírode, jej rastlinnom a živočíšnom svete, základné otázky ochrany a tvorby životného prostredia. V Ekorelaxe je zriadené aj minizoo – expozícia živých zvierat, na ktoré sa naši prváci najviac tešili. Videli tam rôzne druhy akvarijných rýb, krokodíla siamského - jej meno je Ela, veľhada dúhovaného, veľhada kráľovského, pytóna kráľovského, užovku červenú, gekončíky nočné, gekony obrovské, agamu bradatú, tarantuly, korytnačky písmenkové - ozdobné - vodné, suchozemské korytnačky, leguána zeleného, myši a potkany laboratórne, chrčky, morčatá angorské - dlhosrsté, hladkosrsté, s habešskou srsťou, zajace, králiky, činčily vlnaté, pieskomily mongolské, papagájce vlnkované, agapornisa ružovohrdlého, papagája spevavého a nádherného Alexandra malého. Pán chovateľ a pani lektorka nás oboznámili s mnohými zaujímavosťami o zvieratách, za čo im veľmi pekne ďakujeme a tešíme sa na naše ďalšie bádanie. KK
14
- 02máj
Koľko stromov sme zachránili?
V rámci mesiaca apríl, ktorý už tradične nazývame aj mesiacom lesov sme vyhlásili v našej škole 2 týždne zberu papiera. V termíne od 16. 4. do 30. 4. sme spoločnými silami nazbierali spolu 916 kg. Vďaka nášmu snaženiu sa symbolicky zachránilo celých 7 stromov, čo je výborný výsledok. Ak aj vy máte doma starý, nepotrebný papier môžete ho priniesť do našej školy a tak pomôcť prírode ako aj nám:) ER
- 30apr
Máj, máj, máj zelený...
7Stáva sa tradíciou, že chlapci v ŠKD postavia svojim spolužiačkam za sprievodu hudby a spevu máj ako symbol priateľstva.
Máje boli známe už v antike, ako symboly ochrany pred zlými duchmi a chorobami. Neskôr mládenci stavali dievčatám máje ako symbol zelene, života, aby boli dievčence pekné, štíhle a zdravé. Postavenie mája znakom vážneho záujmu o dievča.
V hornom Gemeri dostávali dievčatá máje len od svojich nápadníkov. Neskôr mládenci postavili máj každému dievčaťu v dedine. Súčasťou stavania mája bola obchôdzka mládencov s muzikou po domoch, kde postavili máj, tancovanie s dievčatami, spev príležitostných piesní, pohostenie a obdarovanie mládencov, hry a spoločná zábava.ML a ŠKD
- 30apr
Tanečný maratón
19"Tanec robí hudbu viditeľnou."
Od roku 1982 si 29.apríla pripomíname Medzinárodný deň tanca na počesť francúzskeho tanečníka a choreoagrafa. Posolstvom dňa je oslava pohybu a spájanie ľudí prostredníctvom tanca.
Piatkové popoludnie sme si takto spestrili aj my v ŠKD. Tanec nás dobre naladil, občerstvenie nám potešilo chuťové poháriky a nesmeli chýbať ani súťaže, pri ktorých sme sa aj poriadne zasmiali.
Ten kto vydržal najdlhšie, bol odmenený medailou a sladkosťou. Dobrá nálada pokračovala,tancovali sme až kým neprišli rodičia pre svoje detičky.
ŠKD EF, IH, ZR
- 27apr
Čítame s Osmijankom
3Žiaci II.B od novembra pracovali na súťažnom projekte zameranom na rozvoj čitateľskej gramotnosti žiakov 1. stupňa základných škôl. Cieľom súťaže bolo motivovať deti k čítaniu detskej literatúry, k rozhovorom o prečítanom, tvorivým aktivitám v školách, ale i v rodinách. Podporovala predstavivosť, slovnú zásobu, rozvoj fantázie a literárnu tvorbu.
Osmijanko a Osmidunčo ponúkol žiakom 8 kníh, ku každej knihe dve úlohy. Úlohy žiaci priebežne riešili a v apríli spracovali, zabalili a poslali na posúdenie odbornej porote. Dúfame, že sa im naše literárne a výtvarné práce budú páčiť.ML
Prihlásenie
Zvonenia
Piatok 24. 1. 2025Fotogaléria
zatiaľ žiadne údajeNaša škola je zapojená do týchto projektov:
NIE šikanovaNIE
Rozvojový projekt: ENVIROPROJEKT 2022
Bylinko - EXPERTI
Zvýšenie kvality vzdelávania na Základnej škole Klokočova