V rámci poznávania okolia mesta Hnúšťa si žiaci tretieho ročníka vybrali lokalitu Maša, v ktorej sa nachádza „Turecký“ jednoklembový kamenný most. Najskôr si pozreli reportáž televízie Regina, ktorá im poskytla informácie o „Tureckých“ mostoch v našom regióne. Počas presunu k mostu si zopakovali a uplatňovali dopravnú výchovu. Za pomoci lúp skúmali faunu a flóru lokality. Naskytla sa nám príležitosť vidieť roháča obyčajného. Najviac ich zaujali horniny v okolí „Tureckého“ mosta a Rimavy. Užili sme si slnečný deň v peknej a príjemnej lokalite. -kk- -mh-
Spoznávame okolie Hnúšte
Triedni milionári
- 4
Na záver školského roka sa nám nepodarilo stretnúť všetkým z 1.B, ale tí, ktorí chodíme do školy aspoň teraz, využívame čas napr. aj hrami s opakovaním učiva ako je TRIEDNY MILIONÁR. Súťažné dvojice si overovali vedomostí zo slovenského jazyka a prvouky. Víťazi /Marek, Maksim, Jurko/ nezískali síce milión eur, ale diplom a cenu. Popri zistení, že žiakov „bohatých vedomosťami“ máme veľa je najdôležitejšie, že sme sa mohli stretnúť osobne a porozprávať sa o zážitkoch počas domácej školy. Dúfam, že aj naďalej ostaneme takí veselí ako teraz.
ML
Školský zber
Aj naďalej pokračujeme v zbere druhotných surovín, aby sme i takouto formou prispeli k ochrane životného prostredia, šetrili prírodné zdroje a možno pomohli aj našej ekonomike. Druhotné suroviny odovzdávaj svojmu triednemu učiteľovi a nahlás množstvo. Všetky druhotné suroviny sa hlásia v kilogramoch (aj plechovky - stlačené, baterky, vrchnáky z PET fliaš a drobný elektroodpad).
Prosíme všetkých žiakov, rodičov a priateľov školy o podporu tejto našej aktivity .
Zbierame:
1./ noviny, časopisy, letáky a lepenky - bez sponiek, kartónu a iných prímesí;
2./ kartóny – bez plastových a iných fólií, nesmú byť zmiešané s novinami, časopismi a letákmi;
3./ vrchnáky z PET fliaš (PE_HD, PE-LD, PP) NIE: vrchnáky s gumovým tesnením, znečistené, iné;
4./ hliníkové nápojové plechovky (AL/ALU) NIE: železné nápojové plechovky (FE);
5./ batérie a akumulátory (iba malé, do rádií fotoaparátov
autobatérieNIE);6./ elektrozariadenia – drobný elektroodpad (všetky elektrozariadenia musia byť kompletné).
- všetky drobné elektrozariadenia, ktoré prejdú vhadzovacím otvorom (resp. sa vojdú do zbernej nádoby), napr.: rádiá, mp3 prehrávače, diskmany, walkmany, kalkulačky, telefóny, drobné počítačové vybavenie, elektrické hračky, hudobné nástroje, ale tiež napríklad varné kanvice, kulmy, fény, aku skrutkovače a ďalšie…
NIE: elektrozariadenia, ktoré sa svojím rozmerom nevojdú do zbernej nádoby, nekompletné (demontované) elektrozariadenia, televízory a počítačové monitory, pračky, sporáky, chladničky, ...
Viac o separovaní odpadu sa dozviete na http://www.separujodpad.sk/index.php/obcan/ako-separovat/baterie-a-akumulatory.html?start=1 -kk-
Tak toto sme my ..
Naše výchovné činnosti, ktoré plníme v odpoludňajšom čase vo svojich skupinkách. Hry, rôzne súťaže ,pracovné a iné športové aktivity, ktorými si spestrujeme náš pobyt v škole . A ako sa máme? SUPER!!!
EF, IH, ZR a naše asistentky
46
Ekonauti
Dávame do pozornosti publicisticko - vzdelávaciu reláciu pre deti a mládež o ekológii a environmentalistike. Traja súrodenci na prázdninách u dedka objavia v stodole veľké prekvapenie. Stroskotaného mimozemšťana Karola z planéty Devastázia. Karol sa vydal do vesmíru hľadať pomoc pre svoju zničenú planétu. Deti samozrejme rady pomôžu a tak sa spolu s nimi dozvieme množstvo zaujímavých vecí o ekológii, environmentalistike a ochrane životného prostredia. -kk-
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/15631
Biodiverzita v ohrození
Ako chránime životné prostredie? Robíme niečo pre našu Zem? Svetový deň životného prostredia, ktorého tohtoročným hostiteľom je Kolumbia, je najznámejším dňom environmentálnych opatrení. Od roku 1974 sa každý rok oslavuje 5. júna s cieľom upriamiť pozornosť a naše úsilie na naliehavú otázku životného prostredia. Tento rok je témou Svetového dňa životného prostredia 2020 biodiverzita – teda zachovanie biologickej rozmanitosti všetkých foriem života. Sme moderná a dobrá škola, snažíme sa vytvárať prostredie, ktoré umožňuje dennodenne žiť zaujímavý a podnetný život, a nie sa naň iba pripravovať. Uvedomujeme si, že nahradiť ekologicky prijateľné „tovary a služby“ je nesmierne finančne náročne a niekedy je to prakticky nemožné, pričom príroda ľuďom tieto služby poskytuje zadarmo a stačí len rešpektovať jej zákonitosti. Snažíme sa, aby aktivity v rámci výchovno – vzdelávacieho procesu prispeli k zmene a tým k zachovaniu obnoviteľných zdrojov pre budúce generácie a v konečnom dôsledku k zabraňovaniu strate biodiverzity. Aktivity sú zamerané na praktické činnosti ako šetriť vodou, kompostovať odpad, či lepšie spoznávať živočíšne a rastlinné druhy žijúce v našom okolí, napomáhať výskumu pozorovaním a zaznamenávaním voľne žijúcich zvierat a ekosystémov, využívať udržateľné techniky vo svojej záhrade a vo svojom okolí. Zároveň chceme dosiahnuť uplatňovanie environmentálneho povedomia o biodiverzite ako dôležitého prvku trvalej udržateľnosti miesta, kde žijeme, nielen u našich žiakov, ale aj u širokej verejnosti. -kk-
Čo nedokážeš sám, to dokážeme spolu!
Prvý týždeň sme zvládli aj vďaka Vám, rodičia,
NA VÝBORNÚ!
V pondelok sme síce začínali s obavami,ako všetky nariadené opatrenia zvládneme, ale dnes, v piatok, vieme s istotou povedať, že sme to zvládli NA VÝBORNÚ!
To bolo v pondelok radosti zo stretnutí s kamarátmi! Aj keď sme pri vstupe museli merať teplotu a častejšie sme vetrali, dezinfikovali povrchy, umývali ruky... Celý deň boli v triede so žiakmi pani učiteľky a pani asistentky , ktoré okrem učenia dali priestor deťom na hru a šport. Na chodbe sme nosili rúška, ale v triede a vonku na ihrisku už nie. V jedálni sme sa striedali po skupinách , v ktorých sme fungovali celý týždeň.
Tešíme sa na budúci týždeň!!!
Čo nedokážeš sám,
to dokážeme spolu.
Život nám nasadí
tú najlepšiu školu!JS VV
16
DAJME SPOLU GÓL
Naša základná škola bola v školskom roku 2019/2020 zapojená do Grassroots projektu Slovenského futbalového zväzu s názvom DAJME SPOLU GÓL, ktorého hlavným cieľom bola popularizácia futbalu u detí v materských a základných školách . Odmenou za usilovnú pracu pre deti z Materskej školy Klokočova Hnúšťa a ich trénera Júliusa Szőkeho ,boli nielen ich šťastné rozžiarené očká , ale aj "Certifikát o zapojení sa do projektu Dajme spolu gól v školskom roku 2019/2020". Deti sa stretávali na tréningoch každú stredu od 10.00 hod. v telocvični ZŠ Klokočova Hnúšťa. O úspešnosti projektu svedčí to , že deti sa na každý tréning tešili a po skončení odchadzali síce unavené, ale s úsmevom na tvári.
Vďaka veľkému záujmu rodičov, bude naša škola v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom pokračovať v tomto projekte aj v budúcom školskom roku pod vedením trénera UEFA - A licencie Mgr. Júliusa Szőkeho .
Aj touto cestou chce naša škola prispieť k rozvoju športu, obzvlášť futbalu, u chlapcov a dievčat v predškolskom veku .
JS
Nezaháľame, pracujeme ďalej
- 21
Okrem základného učiva majú vždy prváci možnosť zapojiť sa do dobrovoľných hravých úloh, ktoré spestrujú domáce učenie, rozvíjajú logické myslenie aj slovnú zásobu (sudoku, matematická hra autobus, anagramy, prešmyčky), vyskúšajú ich znalosť rozprávok v zábavno – poučných kvízoch, niekedy rozhýbu a rozosmejú celú rodinu. Teší ma, že napriek tomu, že úlohy nie sú povinné, mnohí ich plnia s radosťou a záujmom.
ML
Informovanie dotknutej osoby
Milí rodičia,
ak Vaše dieťa začne plniť vzdelávanie v škole od 1.6.2020, je nevyhnutné zabezpečiť Vami podpísaný dokument o informovaní dotknutej osoby s informáciami (meranie teploty Vášho dieťaťa) potrebnými k spracúvaniu osobných údajov, ktorý Vám bude na podpis predložený povereným pracovníkom školy v prvý deň nástupu Vášho dieťaťa do školy. Za porozumenie ďakujeme.
Hodnotenie a klasifikácia žiakov za II.polr.2019/2020
Organizácia prevádzky našej školy od 1.6.2020
Brány školy sa otvoria 1. júna
Oznamujeme rodičom, že zriaďovateľ Mesto Hnúšťa rozhodol, že dňa 1. júna sa opäť otvoria brány našej školy pre žiakov 1.- 5. ročníka.
Účasť žiakov na výchovno-vzdelávacom procese je dobrovoľná.
Prevádzka v základnej škole bude od 6:30 hod. do 15:30 hod.
Vzdelávanie žiakov bude prebiehať len v hlavnej budove, kde sa im pred vstupom bude pravidelne merať teplota.
Pred nástupom do školy sú rodičia povinní vyplniť vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie:https://ucimenadialku.sk/usmernenia/otvaranie-skol/Pr%C3%ADloha%202.pdf
Pri príchode do školy každý deň povinne zabezpečia 2 čisté rúška a minimálne 2 balíky jednorazových hygienických vreckoviek pre každého žiaka.
Žiadame rodičov, aby dodržiavali hygienicko-epidemiologické opatrenia pri príchode a odchode detí a žiakov do školy a zo školy, rovnako aj pokyny riaditeľky školy, podmienky prevádzky a vnútorného režimu školy do konca školského roku 2019/2020, vychádzajúce z dokumentu vydaného Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ako aj podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí, žiakov a pracovníkov škôl.
Žiaci, ktorí zostanú doma aj tí z vyšších ročníkov, teda žiaci 6. – 9. ročníkov ZŠ, sa budú naďalej vzdelávať dištančne.
Bližšie informácie rodičia dostanú od svojich triednych učiteľov.
Tešíme sa na stretnutie v škole!
Informácia pre rodičov budúcich prvákov
Milí rodičia,
ďakujeme Vám za dôveru, ktorú ste nám prejavili tým, že ste k nám zapísali to najcennejšie vo Vašom živote - Vaše deti. Tešíme sa, že sa od septembra stanú našimi žiakmi a budeme sa snažiť splniť Vaše predstavy.
Už teraz sa môžete začať pripravovať na nový školský rok a postupne kupovať potrebné pomôcky.
Overenie údajov pri zápise sa uskutoční do dvoch týždňov od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania. O presných termínoch Vás budeme informovať prostredníctvom webovej stránky školy, na Facebookovej stránke školy a mailom.
Píšeme si listy
- 3
Neustále kritizované a milované – to sú sociálne siete. Na jednej strane spájajú ľudí, ktorí sú od seba ďaleko, a na druhej sa vzďaľujeme od ľudí, ktorí sú k nám najbližšie.Dostať list alebo pohľadnicu je momentálne veľmi výnimočná vec. Ten pocit, keď každý deň nazeráte do poštovej schránky a nakoniec tam konečne jedného dňa nájdete list od svojej najlepšej kamarátky či kamaráta, je na nezaplatenie. Zahreje to pri srdiečku viac ako nálepka odoslaná v messengeri. A čo tak napísať list svojmu kamarátovi alebo spolužiakovi? Tak poďme na to!
Žiaci z 2.B triedy mali za úlohu napísať list svojmu spolužiakovi,spolužiačke alebo kamarátom z 2.A triedy o tom,ako prežívajú momentálnu situáciu doma.Podelili sa tak o svoje pocity s tými,ktorí im teraz veľmi chýbajú. M.Slov. , M.A.
Erb nášho mesta
, Čas rýchlo letí a aj my druháci pracujeme doma usilovne ako včeličky. Snažíme sa plniť všetky zadania. V mesiaci máj sme sa zamerali na naše mestečko Hnúšťa. Vyhľadávali sme zaujímavé informácie na internte, ktorý nás v tomto čase sprevádza pri online výučbe. Súčasťou nášho projektu bolo vyhľadať, ale aj vymyslieť pár zaujímavých viet o našom meste Hnúšťa. Hoci je to len malé mestečko, sme naň právom hrdí- či už ide o kultúrne pamiatky, významné osobnosti, chránené rastliny alebo okolitú prírodu.Náš projekt sme ukončili erbom nášho mesta a peknými obrázkami.
MA , M.Slov.
Chémia doma v kuchyni
Hoci sú školy už pár týždňov zatvorené, žiaci našej školy kontakt s chémiou nestratili ani na chvíľu. Rozvíjať chemické schopnosti je predsa možné aj z domu. A naši žiaci, ktorí radi objavujú a skúmajú rôzne látky, si to preverili priamo vo svojej kuchyni. Každý z nich si vyskúšal rolu bádateľa, ich kuchyňa sa na chvíľu premenila v chemické laboratórium . Pokusy, ktoré ich tu čakali, boli ľahko uskutočniteľné s dostupnými pomôckami. Viacerí ani netušili, že k realizácii pokusov nepotrebujú drahé laboratórne sklo, ale bez problémov ho nahradia nádobami, ktoré majú doma – poháriky, misky, PET fľaše, odmerky, lyžice ,sviečky, špajdle a pod. Poďakovanie patrí rodičom, ktorí boli svojim deťom pri realizácii pokusov v domácom prostredí nápomocní.
Naučili sme sa veľa
- 6
Milióny ľudí z celého sveta denne využíva sociálne siete, ktoré sa stávajú dôležitým prvkom komunikácie a dorozumievania sa. Pre žiakov 3.B triedy nebolo problémom využiť ich aj na vzdelávanie v momentálnej situácii. Samozrejme s výraznou pomocou šikovných a ochotných rodičov, za čo im ďakujem.
Hneď na začiatku sme si vytvorili uzavretú skupinu na facebooku, cez ktorú žiaci dostávali od všetkých vyučujúcich návody, videá, linky na cvičenia, zaujímavé webové stránky na rozšírenie učiva a samozrejme aj domáce úlohy, ktoré odfotili a poslali späť. Niekedy poslali aj videá a zvukové správy. Zdá sa že aj komunikácia cez spoločný chat na messengeri je často ešte intenzívnejšia ako v čase riadneho vyučovania.
Snaha odbremeniť rodičov, ktorí nie vždy mali čas pomáhať deťom alebo nevedeli učivo primerane vysvetliť, nás priviedla k možnosti využiť na vyučovanie aplikáciu Zoom, cez ktorú sa teraz stretávame 4-krát v týždni. Je to fajn, že sa aj vidíme a počujeme.
A čo sme sa spoločne naučili? Že vznik takejto situácie nie je pre nás problém, ale výzva. Naučili sme sa prispôsobiť, spolupracovať, vedieť primerane komunikovať, zlepšovať sa v práci s internetom, s aplikáciami a so sociálnymi sieťami. A nielen my učitelia, ale aj žiaci a niektorí rodičia. Verím, že tieto skúsenosti využijeme aj v budúcnosti.
Naša cesta ...
Ahojte všetci! Už takmer tretí mesiac sa prváci, druháci a hlavne moji štvrtáci predierajú džungľou online vyučovania tak, ako naši hlavní hrdinovia z Levieho Kráľa - Timon a Pumba. Sú snaživí, usilovní a bezprostrední. Ak však dopozeráte celé video, zistíte, že nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Nezabúdajme byť teda vždy na pozore. Máme právo na oddych, ale všetci chceme ísť dopredu a to sa bez pevnej vôle a vytrvalosti nedá. Touto cestou chcem poďakovať všetkým žiakom a ich obetavým rodičom z I. B, II. B a IV. B triedy za ich spoluprácu na ceste za vzdelaním. ER
Každý deň s vami ...
Máme za sebou už nejeden deň online vzdelávania. Naše pravidelné každodenné stretávanie už funguje v zabehanom rytme. V doslova domáckom prostredí sa deti cítia uvoľnene. Je to čas na vzájomnú interakciu, vyjadrenie podpory, hodnotenia a povzbudenia. Spätnou väzbou sú pre mňa zasielané práce, projekty, fotografie, kladné ohlasy od rodičov. Pravidlá, nastavené na začiatku, učia deti vzájomnej trpezlivosti a ohľaduplnosti, ale stále spoločne nachádzame miesta a aktivity, na ktorých je čo zlepšovať. Výnimočná situácia preveruje IKT vedomosti nás učiteľov, ale taktiež žiacke vedomosti, schopnosti, charakter, spoluprácu, ktoré zatiaľ hodnotím vysoko pozitívne. Rovnako vysoko si cením aj spoluprácu a pomoc rodičov hlavne mladších žiakov. Sú medzi nimi aj takí, ktorí nikdy komunikáciu neukončia bez poďakovania a v piatok bez priania pekného víkendu. Poprajme si ešte veľa síl a trpezlivosti. Všetkým veľmi pekne ďakujem. Vaša angličtinárka :-)
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.