Tak a už sú za nami takmer 2 mesiace a my-prváci,sme sa naučili čítať niektoré tlačené písmenká,no píšeme aj diktáty a odpisy.Stále musíme uvolňovať prstíky-aby sme potom neryli do zošitov .Dá nám to hodne práce,ale bez toho sa k vysnenému peru nedostaneme.V matematike sme sa dostali k číslu 3,vieme už čísla porovnávať a učíme sa ich aj sčítavať.Telocvik nás baví,len to prezliekanie budeme musieť ešte natrénovať rýchlejšie.Skúšame si aj prácu v skupinkách,i keď sa nám niekedy s vylosovaným kamarátom pracovať nechce.Spoločne sme vytvárali písmenká E,U,O,I,A vlastným telom.Veľmi nás to bavilo. Potom sme písmenká i modelovali a spoznávali hmatom daný tvar . Myslíme však i na oddych a cez prestávku sa radi pohráme s LEGOM,kde vytvárame krásne výtvory.Všetko si môžete pozrieť aj vy v našej galérii. M.Slov.
S nami sa nudiť nebudeš!
Celoslovenské kolo súťaže ZLATÁ PODKOVA, ZLATÉ PERO, ZLATÝ VLAS
22. 10. 2014 privítali Drienčany šikovných recitátorov z celého Slovenska. Naše dve úspešné dievčatá z predošlého dňa - Ivanka Kyseľová a Fatimka Jahodníková, sa v úvode podujatia zúčastnili slávnostného otvorenia Múzea rozprávky P. Dobšinského. Potom sa už nevedeli dočkať, ako predvedú svoj pekný prednes. Vylosované poradové číslo neprinieslo veľa šťastia Ivanke. Napriek nepriaznivým okolnostiam počas jej prednesu, zvládla svoju úlohu takmer profesionálne. Fatimka síce zaháňala trému zrýchlením prednesu, ale jej vystúpenie ocenila porota krásnym tretím miestom. Gratulujeme!
Obidve dievčatá si dvoch náročných dňoch zaslúžia veľkú pochvalu za dôslednú prípravu, krásny prednes, správanie a vzornú reprezentáciu školy. K.B.
TIMRAVINA STUDNIČKA
Hoci len pár dní uplynulo od poslednej literárnej súťaže, naši žiaci sa s chuťou pustili do učenia nových textov. Hravo si poradili s ukážkami z literárnych diel klasických autorov, čo v dnešnej modernej dobe už nie je také jednoduché. Svoje rečnícke schopnosti a hlavne lásku k literatúre opäť prejavili v školskom kole literárnej súťaže TIMRAVINA STUDNIČKA. Bolo príjemné započúvať sa do krásne pripravených a s citom odrecitovaných ukážok našich klasikov v podaní úprimných detských hláskov.
Opäť nebolo jednoduché vybrať poradie žiakov, pretože súťaží sa zúčastňujú vždy tí najlepší. Súťažilo sa v dvoch kategóriach. Umiestnenie v II. kategórii : 1. miesto : Kristína Bartová VI.roč.
2. miesto : Jana Kúdelková V.A
3. miesto : Jessica Bobáková V.A
Umiestnenie v III. kategórii : 1. miesto : Lucia Katonová VII.roč.
2. miesto : Zuzana Paľová VIII.B
3. miesto : Michaela Ľuptáková VIII.A
Do okresného kola postúpili žiačky, ktoré obsadili 1. miesta. Kristínke a Lucke držíme palce, všetkým srdečne blahoželáme a prajeme pekné zážitky a veľa úspechov v ďalších literárnych súťažiach.
E.H.
11. kolo regionálnej súťaže v prednese slovenskej rozprávky - Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas.
Drienčany - miesto pôsobenia P. Dobšinského sa 21.10.2014 stalo po roku miestom stretnutia najlepších recitátorov školských kôl v prednese slovenskej rozprávky. Po úvodnom privítaní starostom obce bola účastníkom predstavená porota na čele so známym spisovateľom literatúry pre deti a mládež pánom P. Glockom. V krátkom programe sa nám predstavili žiaci zo ZŠ Čerenčany svojou repovanou rozprávkou. Bolo to pre nás veľké prekvapenie a odmenou bol silný potlesk. Nasledovala krátka ukážka divadielka poľských žiakov, ktorí ako hostia v rámci programu Erasmus prišli podporiť túto súťaž až z Revúcej. Začalo sa súťažiť. V troch kategóriách recitovalo približne 33 detí. Konkurencia bola vysoká a žiaci sa snažili vydať zo seba maximum. Súťaženie trvalo takmer celé dopoludnie. Po chutnom obede sa nám v besede prihovoril pán Glocko a podelil sa s nami o zážitky zo svojho detstva, odkiaľ čerpá inšpiráciu pre svoju tvorbu. Nasledovalo očakávené vyhodnotenie celej súťaže. Súťažiaci, ktorí nepostúpili na celoslovenské kolo, dostali ďakovný list a veľká radosť nastala medzi našimi žiakmi, pretože sa nám podarilo niečo neuveriteľné. Ivanka Kyseľová a Fatimka Jahodníková zaujali porotu najviac a obidve obsadili 1. miesto. A tak sa hneď na druhý deň- 22.10.2014 zúčastnia celoslovenského kola súťaže, ktorá sa bude konať opäť v Drienčanoch. Blahoželáme a držíme vám palce ! I.K
Prečo sa príroda mení
Krásy jesennej prírody si žiaci mali možnosť vychutnať priamo v prírode. Na hodine prírodovedy druháci pozorovali zmeny v prírode, poznávali stromy podľa listov a plodov, dozvedeli sa, prečo sa príroda mení. V napadanom lístí, za slnečného jesenného počasia si aj zasúťažili. V určitom časovom limite mali nazbierať rôzne listy a urobiť z nich čo najväčšiu kopu ( javorové, bukové, dubové, gaštanové...) Aké by to bolo zážitkové učenie bez hry ? Žiaci sa zahrali rôzne pohybové hry, ktoré súviseli so zvieratkami a prírodou. Pohybom a pobytom v jesennej prírode si prehĺbili vedomosti z prírodovedy a zároveň spravili niečo aj pre svoje zdravie. Otužovať sa v jesennom období je veľmi dôležité. E.U.
Projektové vyučovanie na fyzike
Kľúčovými pojmami fyziky sú svetlo, teplo, sila, pohyb, práca a energia. Tieto pojmy navzájom úzko súvisia. Podmienkou na udržanie života na povrchu našej Zeme je slnečné svetlo. Práve svetlo a jeho rozklad bolo prvou témou projektového vyučovania na vyučovacej hodine fyziky vo 8. ročníkoch. Žiaci si na túto tému, ale aj na tému škodlivosti priameho pôsobenia svetla na ľudské oko pripravili zaujímavé projekty. Niektorí si ich pripravili na výkresy, iní zase na PC v Power pointovom programe. Žiaci si takýmto spôsobom prehĺbili poznatky z tejto oblasti, dozvedeli sa zaujímavé veci o lome, odraze, absorpcii svetla a o chorobách oka. Tešia sa už na zadanie nových projektových úloh. E.U.
Hovorme o jedle
Aj tento rok sa žiaci IV. A triedy zapojili do projektu "Hovorme o jedle", kde sa venovali téme "Pôvod potravín – prečo konzumovať slovenské potraviny." Každý žiak doniesol z domu niekoľko obalov výrobkov z rôznych krajín. Aktivite predchádzal rozhovor o tom, ako ľahko pri výrobku zistíme, krajinu pôvodu. Diskutovali sme aj na tému, či naše výrobky môžu svojou chuťou a kvalitou konkurovať zahraničným firmám. Spoločnými silami sme dospeli k názoru, že je nesmierne dôležité kupovať domáce produkty, a tak podporovať slovenskú ekonomiku. V závere diskusie sme sa rozhodli vytvoriť „Slniečko 858“ a následne poster výhradne z výrobkov vyrobených na Slovensku. ER
Vitamínkovia, kde vás hľadať?
Pestrofarebné, voňavé, chutné a zdravé bolo naše posedenie vo štvrtok v ŠKD. Spríjemnili sme si ho s Vitamínkami v podobe čerstvej zeleniny a takto si pripomenuli Svetový deň výživy. Dúfame, že vitamínkovia budú naďalej našimi kamarátmi a budú nás sprevádzať počas našich desiatových prestávok.
ŠKD
ABECEDA
Žiaci 3.A a 3.B sa na hodinách slovenského jazyka učili abecedu, usporadúvanie slov podľa abecedy, jej využitie v bežnom živote - slovníky, orientácia v knihách aj v knižnici. Na hodinách výtvarnej výchovy každý žiak vyrobil kartu s daným písmenom a obrázkom, a spolu celú abecedu vystavili na chodbe. Takto si ju budú opakovať nielen tretiaci, ale aj iní žiaci, ktorí pôjdu okolo.
ML
Bylinky namiesto pilulky
Pri príležitosti Svetového dňa výživy prijala medzi nás pozvanie PaeDr. Migaľová, ktorá sa venuje zdravému životnému štýlu a správnej výžive. Žiakom dala rady, ako si udržať zdravé telo aj rozum, ako predchádzať chorobám a ako pomôcť telu, keď už podľahlo nejakej viróze, čo je v tomto jesennom období celkom bežné. Pomôže bylinkový čaj zo žihľavy, zázvoru, šalvie, repíka, škorice, harmančeka, materinej dúšky... Najlepšie vlastnoručne nazbierané v našej krásnej prírode. Ten čaj, ktorý nám ponúkla bol veľmi chutný. Návrat k tradičnému ľudovému liečiteľstvu bylinkami a striedmou stravou by prospel nám všetkým. Zamyslime sa. PaeDr. Migaľovej z CVČ v Hnúšti ďakujeme za užitočné informácie a chutný bylinkový čaj s medom.
ML
Hnúšťa - Nitra - Bratislava a späť
V pondelok nás ako prvé v rámci exkurzie čakalo divadelné predstavenie plné piesní, "Bola raz jedna trieda..." v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Zasmiali sme sa na vtipne stvárnených typických frázach žiakov i učiteľov. Po krátkej zastávke v centre Nitry sme si zopakovali, čo sme sa naučili o histórii Nitry na hodinách dejepisu. Nasledoval presun do Bratislavy - rovno na Bratislavský hrad. Ani tu nás história neobišla. V Národnej rade Slovenskej republiky sme si prezreli jej priestory a oboznámili sa s fungovaním parlamentu.
Druhý deň sme strávili vo vedecko- zábavnom centre Atlantis, kde sme si vyskúšali fyzikálne zákony v praxi a zahrali sa na starovekých Egypťanov, vykonávajúcich ich pohrebné rituály. Nechýbala prehliadka Bratislavy a získanie cenných geografických vedomostí. Veríme, že všetky vedomosti, ktoré sme získali počas tejto exkurzie, využijeme v živote.
J.J., M.B., G.R.
Svetový deň chleba - 15. október 2014
Svetový deň chleba vyhlásila Medzinárodná únia pekární U.I.B. Pekári na celom svete ho oslavujú od roku 2002. Historici odhadujú, že prvý chlieb pochádza z mladšej doby kamennej, keď začali ľudia pestovať obilie. Rozvojom primitívneho poľnohospodárstva sa objavil prvý pečený chlieb v podobe nekysnutých placiek. O vzniku kvaseného chleba sa traduje viacero legiend. Podľa niektorých sa objavil pred 6000 rokmi v starovekom Egypte, kde možno náhodou a pôsobením baktérií vykysol na slnku. Po jeho upečení si Egypťania obľúbili pochúťku s chrumkavou kôrkou a kyprým stredom. Ďalšia legenda hovorí o tom, že aténska otrokyňa zabudla na chlebové cesto v amfore a to začalo kysnúť. Zo strachu pred trestom zamiešala kysnuté cesto s obyčajným a upiekla chlieb, ktorý Grékom chutil viac ako placky. Slovensko patrí ku krajinám, kde je chlieb od nepamäti každodenným pokrmom, o čom svedčí aj jeho ročná spotreba. Každý Slovák podľa Štatistického úradu SR vlani skonzumoval priemerne takmer 39 kilogramov chleba, vyše 29 kilogramov pšeničného pečiva a deväť kilogramov trvanlivého pečiva. Aktivitami v I. B sme si pripomenuli význam CHLEBA, na ktorý často zabúdame a nevážime si dostatočne, že nepociťujeme hlad, ako v niektorých krajinách. Na prvej hodine sme prostredníctvom dataprojektoru videli výrobu chleba vo veľkej pekárni. Následne sa z nás stali malí pekári a piekli sme v malej pekárničke vlastný chlebík, do ktorého sme dali svoje tajné prísady. Na hodine písania sa naše ručičky rozcvičili na ováloch chutného chrumkavého chlebíka a matematika bola zameraná na porovnávanie chleba v regáloch obchodu. Vytvarná sa niesla v duchu vône chleba, prostredníctvom farieb sme znázornili jeho vôňu. A na konci, za naším celodenným snažením, bola chutná bodka, náš voňaví a chutný chlieb. Pekári z I. B a KK
„BURZA“ stredných škôl v Rimavskej Sobote
Keďže tento rok je pre nás rokom rozhodovania a to nie je až také ľahké, na pomoc nám prišla „Burza“ stredných škôl v Rimavskej Sobote, ktorú sme navštívili 9.10.2014 . Zástupcovia SŠ z okresov Rimavská Sobota, Lučenec, Zvolen, Banská Bystrica, Banská Štiavnica a Poltár predstavili odbory, ktoré otvárajú na svojich školách a akcie, ktoré počas roka organizujú. Mohli sme sa popýtať vyučujúcich a študentov, uvidieť a aj ochutnať ich výrobky, dať sa namaľovať i učesať. Ponuka bola naozaj bohatá a my máme nad čím uvažovať, dávať pre a proti jednotlivým školám, kým podpíšeme prihlášky.
Žiaci deviateho ročníka.
Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas
" Bývali takí drotári.
Krošničku na chrbát
a do krošničky knihu..."
Krásny citát, plný skromnosti a lásky ku knihám, bol mottom školského kola literárnej súťaže "Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas". Vyučujúce SJL na II. stupni si spolu so súťažiacimi pripomenuli nesmierne bohatstvo, ktoré sa ukrýva v rozprávkach, do ktorých vkladali ľudia svoje túžby po dobre, pravde a spravodlivosti. Nezabudli spomenúť ani najznámejších zberateľov rozprávok ako Pavla Dobšinského, Jána Kollára a Boženu Němcovú.
Naši žiaci II. stupňa súťažili v dvoch kategóriach. Do II. kategórie boli zaradení žiaci V.-VII. ročníka a do III. kategórie žiaci VIII. ročníka.
Umiestnenie v II. kategórii :
1. miesto Miroslav Barto V.B
2. miesto Kristína Bartová VI. roč.
3. miesto Jana Kúdelková V.A
Umiestnenie v III. kategórii :
1. miesto Martin Temiak VIII.A
2. miesto Karin Katreniaková VIII.A
3. miesto Zuzana Paľová VIII.B
Do regionálnej súťaže, ktorá sa uskutoční 21.10.2014 v Drienčanoch postúpia : M. Barto, M. Temiak a K. Katreniaková.
Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších literárnych súťažiach. E.H.
Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas.
Dňa 8. 10 . sa našej škole uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese slovenskej rozprávky, ktorá vznikla na počesť významného slovenského rozprávkara Pavla Emanuela Dobšinského.
Všetci žiaci, ktorí sa tejto súťaže zúčastnili, si zaslúžia veľkú pochvalu. Pekný prednes predviedli mladší aj starší žiaci.V I. kategórii sa žiaci umiestnili nasledovne:
1. miesto - I. Kyseľová ( IV. A )
2. miesto - F. Jahodníková ( II. A )
3. miesto - D. Frgolec ( II. B ) a E. Kovalančíková ( IV. A )Gratulujeme a držíme palce na regionálnom kole v Drienčanoch. K.B., E.R.
Pozvánka
Milí rodičia,
pozývame Vás na celoškolské rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční
dňa 08.10.2014 o 15.00 hod. v hlavnej budove ZŠ .Potom bude prebiehať
stretnutie rodičov a učiteľa v triede.
Výstava plazov
Dnešný deň sa v našej telocvični hmýrilo menšími i väčšími živočíchmi z ríše zvierat. Uskutočnila sa tu výstava exotických plazov, ktorú si prišli prezrieť naši žiaci. Organizátori výstavy nám jednotlivé živočíchy predstavili a ukázali. Videli sme agamy, gekončíkov, rôzne iné jašterice. Potom začali z vriec vyťahovať hady, užovky, koralovky, pytóny. Najviac sme obdivovali obrovskú anakondu, ktorá v prírode dosahuje dĺžku 13m a je nebezpečná aj pre človeka. Má obrovskú silu, traja chlapi s ňou mali čo robiť. Niektoré hady boli i škrtiče, teda korisť lovia tak, že sa okolo nej ovinú. Zaujímavý bol aj krokodíl, ktorý si veselo vykračoval po telocvični. Potom sme si prezreli tieto zvieratá zblízka. V teráriách sme ešte videli vtáčkáre, škorpióna,či korytnačku písmenkovú. Najväčším zážitkom bolo to, že sme si mohli na vlastnej koži vyskúšať,ako zamatovo jemný a úžasný druh tieto plazy sú.
Výstava sa nám páčila a nejeden z nás odchádzal z výstavy s malou túžbou mať takého živočícha doma.Ďakujeme za krásne prežitý deň! M.Slov.
Projektové vyučovanie
Sopky priťahujú ľudskú pozornosť ako magnet. Nepochybne patria medzi najväčšie svetové turistické atrakcie.
Návšteva vulkánu v sebe nesie prvky dobrodružstva, nebezpečenstva i nadpozemskej topografie a unikátneho biologického systému, ktorý človeka vracia v čase milióny rokov dozadu. Sopky boli druhou témou projektového vyučovania žiakov IV. ročníka na hodine prírodovedy. Žiaci si navzájom podali informácie o sopkách, dozvedeli sa všetky dôležité informácie o výbuchu sopky, sopečnom prachu a o známych svetových sopkách. Ani Slovensko nie je chudobné na sopky a sopečné pohoria. A aj o tom sa žiaci mali možnosť dozvedieť z projektov, ktoré si pripravili. E.U.
Voda je život
Je všade: okolo nás, v nás, pod nami, nad nami, bez nej by život ani nebol možný. O tomto tajomstve vody, ale aj o tom, že voda pokrýva tri štvrtiny Zeme, o zásobách pitnej vody a o tom, kde všade sa dostane kvapka dažďa si žiaci IV. A triedy pripravili na vyučovacej hodine prírodovedy zaujímavé projekty. Je potrebné, aby si žiaci uvedomili, aká je cena vody, toho drahokamu, ktorým nesmieme plytvať, ani ho znečisťovať. E.U.
...A TAKTO SA DARÍ NAŠIM PRVÁČIKOM V ŠKOLE
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.