Hlavná stránka
Novinky
- 05mar
Nová slovná zásoba
Učenie sa nových anglických slovíčok môže byť celkom jednoduché, ak k učeniu pridáme pár svojich skúseností a výtvarný talent. Vrtochy počasia sme nielen zakreslili, ale obrázky sme obohatili o sprievodný text, ktorý sme v závere našej práce vedeli naspamäť. Vybrať si najobľúbenejší druh počasia a porozprávať o ňom nebolo potom pre nás žiadnym problémom. Ťažšie však už bolo napísať pohľadnicu svojmu vymyslenému kamarátovi do Anglicka, ale s tým nám už pomohla pani učiteľka. Ako sa však hovorí: "Ešte párkrát sa vyspíš.... a budeš to vedieť."
ER
- 24feb
Môj vysnívaný dom
Štvrtáci si tento týždeň vyskúšali svoje schopnosti, šikovnosť a fantáziu. V priebehu pár minút sa tak z obyčajných krabíc a krabičiek stali stoly, stoličky či kreslá, do ktorých žiaci vkladali svoje predstavy o vysnívanom bývaní. O zaujímavé nápady nebolo núdza. Žiaci si tak overili svoju šikovnosť, podporili vlastnú predstavivosť a súčasne si vyrobili výbornú učebnú pomôcku, ktorú využijú priamo na hodinách anglického jazyka pri téme „Môj dom“.
ER, MS
- 24feb
Medzinárodný týždeň priateľstva
Medzinárodný týždeň priateľstva je pohyblivý sviatok, ktorý každoročne pripadá na posledný februárový týždeň. Prečo sviatok? Známych a kamarátov má určite každý mnoho, ale naozaj dobrých priateľov je len pár. O to viac si zaslúžia, aby sme si ich náklonnosť a dôveru pripomenuli a uctili. Veď s dobrým priateľom sa môžme porozprávať o hocičom, zabaviť sa, ale zároveň nám vždy ochotne pomôže.
Človek je tvor spoločenský a priateľov jednoducho potrebuje k životu. K tomu, aby sa z ľudí stali priatelia netreba veľa, stačí začať milým slovom a úsmevom. O priateľstve a o sile pozitívneho myslenia sme sa na krúžku porozprávali so žiakmi 8. B. Každý žiak si vymaľoval diplom (v anglickom jazyku) určený pre svojho najlepšieho priateľa. Pozreli sme si aj krátky príbeh „Validation“ (Potvrdenie) o tom, aký by bol svet, keby boli ľudia k sebe milí. Ak si naň v tomto uponáhľanom svete nájdete štvrťhodinku, určite sa budete po zvyšok dňa usmievať :-)
MS
- 17feb
Karneval
Každoročne jeden februárový deň patrí na našej škole karnevalu. Tohtoročný karneval sa konal dňa 15.2. 2013 v krásne vyzdobenej telocvični našej školy . Prišli medzi nás aj predškoláci z MŠ Klokočova a deti z DEDESA. Krásne masky sa snažili zaujať farebnosťou a originalitou. V úvode karnevalu nám žiaci 2.stupňa priblížili fašiangové obdobie piesňami, básňami, pranostikami a videli sme aj pochovávanie basy. Potom si masky zatancovali, zasúťažili a pochutnali si na koláčoch. Na záver sme vyhlásili 10 super fašiangových masiek. Boli medzi nimi napr.: Flinstonovci, Avatar, šašo, čarodejnica, víla, tigrica, čert
. Odmenou pre deti boli diplomy a cukríky a pre nás všetkých bol najväčšou odmenou úsmev na tvárach detí.
Tešíme sa aké zaujímavé masky uvidíme o rok.
J.C.
- 05mar
Valentínske srdiečka
Deň sv. Valentína sme si pripomenuli aj v 3.A, kde sme v tento deň vymenili tradičné vyučovanie angličtiny za hodinu plnú úloh, hádaniek a súťaží. Ako inak, inštrukcie boli v anglickom jazyku (napr. Open your book and show me some kind of red food). Odmenou pre každého riešiteľa úlohy bolo červené srdiečko, ktoré sme si popriliepali na tričká.
Keďže deti chceli potešiť aj svojich blízkych, rovnaké nálepky si vyrobili aj ony. Samozrejme, nesmel chýbať nápis I LOVE YOU. Na záver hodiny sa nám zvýšil čas na spoločnú fotografiu. Nájdete ju v galérii.
MS
- 17feb
- 18feb
BESEDA S NÁČELNÍKOM MESTSKEJ POLÍCIE
15. februára 2013 sa žiaci 9. ročníka stretli s náčelníkom Mestskej polície v Hnúšti Mgr. Milanom Migaľom. Prednáška s besedou bola o trestnoprávnej zodpovednosti. Vysvetľoval rôzne pojmy, s ktorými sa stretávame denne v médiách, napríklad bezúhonnosť, lúpež, krádež, podvod, vydieranie, čo už je trestný čin a čo len priestupok, čo znamená register trestov a prečo je potrebné ho mať „čistý“.
Žiakov oboznámil s niektorými zákonmi, ktoré sa týkajú ich veku. Chlapci sa pýtali na rôzne situácie, ktoré by mohli nastať a pán náčelník im prijateľnou formou vysvetlil, čo by ich mohlo čakať.
Dúfame, že týmto stretnutím získali žiaci rešpekt pred zákonom a zároveň ďakujeme pánovi Mgr. Migaľovi za pútavú prednášku.
- 17feb
Okresné kolo geografickej olympiády
Dňa 7.2.2013 sa šiesti žiaci našej školy zúčastnili okresného kola geografickej olympiády v Rimavskej Sobote. Žiaci si museli osvojiť vedomosti o našej Zemi, vesmíre, jednotlivých svetadieloch, našej vlasti i o našom okrese. Olympiáda pozostáva z troch častí : teoretickej (bez atlasu), praktickej (práca s atlasom, mierkami mapy, azimutmi, geografickými súradnicami) a o miestnej krajine (poznatky o miestnej krajine).
Veľkú radosť nám urobili piatak Ivko Brťka (I.miesto), šiestak Martinko Rapčan (II.miesto) a deviatačka Dominika Brťková (I.miesto). Dominika a Martinko postupujú na krajské kolo do Banskej Bystrice. Budeme im držať palce. Všetkým úprimne gratulujeme.
- 17feb
Obvodné kolo vo vybíjanej dievčat.
Dňa 13.2 sa v telocvični našej školy uskutočnilo obvodné kolo vo vybíjanej dievčat. Účastníkmi turnaja boli 4 družstvá. Svoje zaslúžené prvenstvo a postup na okresné kolo opäť obhájili žiačky z Tisovca. Nedá sa im uprieť ich rýchlosť a presnosť v prihrávkach i vo vybití svojich súperiek. Na 2. mieste skončila ZŠ. J.F. Rimavského a 3.miesto pripadlo Gymnáziu M. Hrebendu. Atmosféra turnaja bola priateľská, plná bojovnosti a túžby po víťazstve. Nedá sa uprieť snaha ani našim dievčatám.V každom zo zápasov sa im podarilo vybiť niekoľko súperových hráčok, ale ich najväčšou slabinou bola presnosť prihrávok, nedostatočná rýchlosť a obratnosť pri uhýbaní sa lopte.Tešíme sa na ďalší ročník a snáď lepšou prípravou sa aj našim budúcim hráčkam podarí dosiahnuť nejaké to víťazstvo.
I.K.
- 17feb
Projekt 3.A
Rok 2013. Rok venovaný významným osobnostiam našej histórie, ku ktorým nepochybne patria šíritelia vzdelanosti a kresťanstva Cyril a Metod.Aby sme sa aj my, ešte len žiaci I.stupňa ZŠ, niečo o nich dozvedeli, snažili sa nám ich priblížiť naši spolužiaci z 3.A triedy vo svojom projekte. Dňa 12.2. o týchto vierozvestcoch oboznamovali svojich spolužiakov v triedach. Po vlastnej prezentácii si pre nich pripravili kontrolné otázky z ich tvorby a života. V niektorých triedach sa s menami týchto osobností stretli žiaci po prvýkrát, ale na otázky sa snažili správne odpovedať, za čo potom získavali sladkú odmenu.V.Pehen,L.Ručkayová,J.Kúdelková, J.Sendrei,J.Bobáková si zaslúžia veľkú pochvalu za prípravu a následnú prezentáciu života a diela Cyrila a Metoda.
I.K.
- 17feb
Deň svätého Valentína
Potešiť blízkeho človeka je vždy príjemné, či už darčekom alebo pekným slovom. Príležitostí je počas roka viac než dosť. Jednou z nich je aj Deň svätého Valentína, ktorý sa slávi aj v anglicky hovoriacich krajinách. Rozhodli sme sa preto ozvláštniť si v tento deň hodinu angličtiny výrobou sadrových srdiečok. Veríme, že sa láska, ktorú sme do nich vložili, preniesla aj na našich blízkych. Žiaci IV. r.
ER, MS
- 17feb
Valentínsky deň
Tak tíško ako sen prišiel Valentínsky deň.
Preto Vám chceme povedať, aby Vás mal každý rád.
V týchto dňoch sa aj prváci viac venovali slovám láska, mať rád, ľúbiť, milovať, I love you...Pochopili, že niekoho ľúbiť neznamená iba slobodu, voľnosť, ale aj povinnosti a obetovanie sa pre toho druhého. Či už ide o lásku rodičov k deťom, učiteľov k žiakom, dievčat ku chlapcom, ľudí ku zvieratkám i naopak. Sami prišli na to, že keď je rodič či učiteľ prísny a možno občas zvýši hlas, neznamená to, že ich nemajú radi, ale že im na nich záleží a chcú, aby z detí a žiakov vyrástli rozumní a slušní mladí ľudia. Svoju lásku a úctu k blízkym ľuďom vyjadrili malým valentínskym srdiečkom, ktoré sami vyrobili i napísali.
M.L.
- 13feb
Už sa Fašiang kráti
Obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Časy priadok, zakáľačiek, svadieb, obchôdzok v maskách, rôznych zábav. To sú Fašiangy. Históriu a zvyky tohto obdobia si žiaci VI. a VII. roč. pripomenuli práve pred Popolcovou stredou. Vo fašiangových maskách spievali fašiangové piesne, tancovali, čím priblížili ostatným spolužiakom toto veselé obdobie. Na záver sa konal smútočný obrad, po ktorom symbolicky pochovali basu. Tieto zvyky prameniace ešte z pohanských dôb symbolizujú, že ľudia sa majú dostatočne zabaviť, vytancovať a najesť pred nastávajúcim pôstom. Takýmto zážitkovým učením si žiaci vytvárajú predpoklady na pestovanie a rozvíjanie citu ku kráse tradičného ľudového umenia a k uchovávaniu kultúrneho dedičstva našich predkov.
E.U.
- 13feb
Pozvánka na KARNEVAL !
Na známosť sa všetkým dáva, že sa chystá KARNEVALOVÁ SLÁVA!
Kto sa chce s nami baviť, musí si FAŠIANGOVÚ MASKU pripraviť!
Všetky deti 1. - 4. ročníka ZŠ Klokočova 742 Hnúšťa, ktoré majú chuť sa zábavať a tancovať, pozývame na KARNEVAL, ktorý sa bude konať dňa 15. 2. 2013 /piatok/ v telocvični základnej školy o 10.00 hod.
VSTUPNÉ: DOBRÁ NÁLADA A FAŠIANGOVÁ MASKA!
- 11feb
Zodpovednosť
"Žiak nesie zodpovednosť za svoje konanie" t.j. jedna z kľúčových kompetencii žiaka, ktoré sa naša škola usiluje posilniť. Robia sa rôzne aktivity za účelom toho, aby sa žiaci naučili viesť rozhovor, vedeli diskutovať, počúvať iných, rešpektovať iných , uznali seba a iných, vedeli spolupracovať, dohodnúť sa ,prevziať zodpovednosť, atď. Pomalými krokmi sa posúvame vpred a vítame aj pomoc rodičov , ktorí tiež doma posilňujú túto kompetenciu žiaka, nakoľko všetci vieme , že je veľmi dôležité jej uplatňovanie v praxi každého človeka.
Pri jednej z aktivít sme zistili nasledovné:
1. že deti najčastejšie prekvapia rodičov tým , že im "pomôžu",
2. že chvíle so svojImi súrodencami trávia tak, že nad nimi robia dozor pri písaní domácich úloh,
3. že najviac myslia na mamu,
4. že najviac si pre svoju rodinu želajú "pokoj v rodine, peniaze, zdravie",
5. že prázdniny trávia doma pri televízii alebo v detskej izbe samy pri internete, alebo sa nudia
6. že detská kniha úplne absentuje vo voľnom čase , ale i pri dostávaní darčekov .
Po týchto zisteniach by sme mali všetci dospelí , či už učitelia , ale i rodičia, popremýšľať a zamyslieť sa , či úprimné odpovede detí , to je to , čo vlastne chceme. No nielen to, čo chceme, ale aj ako ďalej ...
- 12feb
Viceprimátor mesta na návšteve medzi ôsmakmi
Žiakov našej školy veľmi teší, keď môžu medzi sebou privítať milých a vzácnych hostí a pobesedovať s nimi na zaujímavú tému. Presvedčil sa o tom i pán viceprimátor mesta Hnúšte, Mgr. Martin Pliešovský, ktorý prišiel na návštevu do obidvoch tried ôsmeho ročníka, aby sa s mladou generáciou podelil o svoje skúsenosti vo funkcii viceprimátora, ale zároveň i poslanca mestského zastupiteľstva.Beseda s ním sa uskutočnila v rámci vyučovacej hodiny občianskej náuky 23.1. a 7. 2. 2013. Pána viceprimátora príjemne prekvapil spontánny záujem mladých dievčat i chlapcov o súčasné problémy svojho mesta a taktiež i o jeho osud v budúcnosti. Množstvo informácií a presvedčivých faktov priviedlo žiakov k zamysleniu, že na dedine, v meste si ľudia sami vytvárajú kvalitu svojho života a to dobrými a srdečnými vzťahmi, vzájomným pochopením. Je poľutovaniahodné, ak človek upriamuje pozornosť len na presadzovanie svojich požiadaviek a získavanie výhod na úkor iných. Na druhej strane však príjemne hreje pri srdci obetovanie sa v prospech iného a nezištná pomoc. I v obci musia ľudia dodržiavať isté pravidlá, čím prispievajú ku kľudnému a spokojnému životu. K istým povinnostiam ich zaväzujú i všeobecne záväzné opatrenia vydávané samosprávou obcí. Počas besedy si mohli žiaci voľne poprezerať tieto predpisy, ale i iné dôležité dokumenty súvisiace s verejnou správou obce. Po názornom výklade prišli na rad otázky žiakov a tie sa stali dôkazom, že dnešná mládež správne chápe, kde je jej miesto a ako by mala prebrať zodpovednosť do svojich rúk vzhľadom k budúcnosť svojho mesta.
- 09feb
Popoludnie s knihou a zážitkami
Hoci počasie vylákalo mnohé deti do prírody, žiaci 5.B a 6. B triedy sa opäť vybrali do Knižnice prof. Štefana Pasiara za poznávaním a novými zážitkami. Hneď po príchode nás milo privítala vedúca knižnice pani Marienka Kvetková. Predstavila nám nové prírastky v knižnom fonde a pútavo prečítala ukážky z niektorých kníh. Potom sme už čítali my. Vzťahy v rodine, súrodeneckú lásku a asertívne cítenie nám priblížila poviedka Nová ihlica. Táto poviedka nám umožnila zamyslieť sa nad správaním k našim súrodencom a ukázala nám cestu, ako sa stať tolerantnejším, ohľaduplnejším, citlivejším - jednoducho dobrým súrodencom. Tešíme sa na ďalšiu návštevu knižnice, stretnutie s knihou a novými zážitkami.
EHDL
- 09feb
Biologická olympiáda
Obvodné kolo Biologickej olympiády kategórie C
6.2.2013 v Rimavskej Sobote
Stanislava Vetráková (projektová časť) - 1. miesto
Dominika Brťková (teoreticko-praktická časť) - 2. miesto
Gratulujeme!
- 07feb
Zážitkové učenie
Prírodoveda je vlastne veda o prírode. No a každá veda je súhrnom poznatkov, ktoré sa získavajú pozorovaním, pokusmi a experimentovaním. Na hodinách prírodovedy, v mesiaci január, začali byť tak trochu vedcami aj žiaci II.A triedy. Najprv Žanetka s maminkou priniesli do školy živé mláďatko zajačika, ktoré sme mohli chytiť, pohladkať a pozorovať, ako sa schováva, či oddychuje. V jeden deň zase Samko priniesol parožtek mladého jeleňa, ktorý si mohol každý zblízka prezrieť a ohmatať. Povedali sme si pár slov o tom, ako parohy rastú, ako ich jelene zhadzujú a na čo ich ľudia využívajú. Na záver sme sa pustili do dlhodobejšieho pokusu a pozorovali sme klíčenie semien. Každý žiak si priniesol vlastnú nádobu, do ktorej na mokrú vatu položil semená rôznych rastlín – fazule, šošovice, cíceru, ... Každodenne si tieto semienka zalievali a pozorovali. Pre potešenie všetkých začali postupne klíčiť a rásť. Ako správni vedci, sme zistené poznatky každý deň zaznamenali do zápisníčka. Počas zimy nezabúdame ani na vtáčačká a každý deň im dosýpame slnečničové semienka a oriešky do vtáčej búdky na našom okne.
K. B.
- 06feb
Pohybom ku zdraviu v ŠKD
Pravidelná fyzická aktivita je spojená s okamžitým aj dlhodobým prínosom pre zdravie detí (psychická pohoda, lepšia kontrola hmotnosti a menšia pravdepodobnosť vzniku nadváhy, nižší tlak, zlepšená srdcovo-cievna činnosť a činnosť dýchacieho aparátu). Problémom súčasnosti sa však stáva klesajúca fyzická aktivita dnešných detí, ktorú nahrádza čas strávený v spoločnosti televízora, DVD, alebo počítača. S vytváraním správnych a trvalých pohybových návykov treba začať v útlom detstve, a využiť pritom prirodzenú potrebu fyzickej aktivity detí. Nedostatočný pohyb v detskom veku sa nedá nahradiť hodinami strávenými v posilňovni v dospelosti. Aby bolo dieťa schopné v dospelosti cvičiť, je dôležité, aby sa venovalo rôznym druhom fyzickej aktivity už v detstve. Niektoré svalové skupiny sa totiž musia „aktivovať“ na neskoršie použitie. Odborníci preto odporúčajú, aby deti strávili miernou fyzickou aktivitou najmenej 30 minút tri- alebo viackrát týždenne a intenzívnou fyzickou aktivitou najmenej 20 minút dva- alebo viackrát týždenne. Metabolizmus detí je ideálne prispôsobený na absolvovanie krátkych intenzívnych cvičení, po ktorých nasleduje mierna fyzická aktivita alebo oddych. Pozitívny vzťah detí k fyzickej aktivite ovplyvňuje pozitívne nielen ich budúci zdravotný stav, ale aj budúce úspechy v živote. Je totiž veľmi pravdepodobné, že z aktívnych detí vyrastú aktívni dospelí, ktorí budú pozitívnym príkladom pre svoje deti a preto v ŠKD rámci oddychovej, relaxačnej, rekreačnej a telovýchovnej činnosti vedieme deti k aktívnemu pohybu. Denne mu venujeme od 45 minút do 60 minút. Tieto činnosti vykonávame prevažne v prírode, kde môžeme rozvíjať prostredníctvom hier aj environmentálnu činnosť a zodpovednosť k nášmu životnému prostrediu. Deti a vychovávateľky ŠKD !
Prihlásenie
Zvonenia
Streda 9. 7. 2025Fotogaléria
- zatiaľ žiadne údaje
Naša škola je zapojená do týchto projektov:
NIE šikanovaNIE
Rozvojový projekt: ENVIROPROJEKT 2022
Bylinko - EXPERTI
Zvýšenie kvality vzdelávania na Základnej škole Klokočova