Výchovno - vzdelávací proces na našej škole sa realizuje tak, aby boli priebežne rozvíjané a posilňované kľúčové kompetencie žiakov, ktoré majú počas štúdia získať. Žiaci ôsmeho ročníka na hodine nemeckého jazyka dokázali, že kompetencie, ktoré nadobudli doteraz počas štúdia, vedia aj využiť. Vytvorili si učebnú pomôcku, ktorá slúži na vyvodenie, fixáciu a opakovanie slovnej zásoby. Vedeli aplikovať teóriu v praxi. Poznatky z IKT využili na tvorbu prezentácie aj so zvukovým a vizuálnym doprovodom. K práci pristupovali zodpovedne, takže využili všetky kompetencie, ktoré sú posilňované počas ich vzdelávania. KK
Tvorba učebnej pomôcky
Spomienky na VEĽKÚ NOC
Veľká noc je symbolom prebúdzajúceho sa života, sily, vytrvalosti a plodnosti. Na Slovensku bola vždy Veľká noc bohatá na tradície a zvyky, z ktorých sa mnohé zachovávajú dodnes. V duchu motta poznajme minulosť, aby sme si vedeli vážiť prítomnosť a orientovať sa v budúcnosti, si druháci pozvali pani Zdechovanovú Máriu z Klubu dôchodcov v Hnúšti. Oživila si spomienky na svoje vlastné detstvo a druháci sa niečo nové dozvedeli o tradičných sviatkoch VEĽKEJ NOCI. Ďakujeme pani Zdechovanovej za príjemne strávený čas a za jej spomienky, s ktorými sa podelila. KK
Deň otvorených dverí v SHMÚ v Banskej Bystrici
Pri príležitosti ,,Svetového meteorologického dňa" a ,,Svetového dňa vody" usporiadal Slovenský hydrometeorologický ústav so sídlom v Bratislave pre širokú verejnosť Deň otovrených dverí. Naša škola sa ho zúčastnila v regionálnom pracovisku v Banskej Bystrici. Za pekného slnečného počasia sa žiaci V. až VIII. ročníkov mali možnosť oboznámiť s činnosťou so zameraním na meteorológiu, hydrológiu, klimatológiu a znečisťovanie ovzdušia. V prírodnej meteorologickej staničke mali možnosť vidieť meteobúdku, v ktorej bol suchý a vlhký teplomer, vlhkomer, teplomer na meranie minimálnej a maximálnej teploty vzduchu, termograf a hydrograf. V meteostaničke na základe odborného výkladu sa žiaci dozvedeli, na čo slúži slnkomer, mrazomer, zrážkomer a suchomer a ako ich pracovníci využívajú pri svojej práci. Dozvedeli sa tiež, že na Slovensku máme 100 klimatologických staníc a 600 zrážkomerných staníc. Po odbornom výklade žiakom premietli dva dokumentárne filmy na témy: ,, Kolobeh vody" a ,,Púť vody". Veľmi zaujímavou pre deti bola informácia, že Slovensko má najkvalitnejšiu vodu v Európe. Po filme nasledovali ukážky a odborný výklad o tom, ako a čím sa zisťuje kvalita ovzdušia, ako monitorujú podzemné vody a ako sa zisťuje počasie. Žiakom bola zadaná aj domáca úloha. Majú zistiť, koľko a kde v našom regióne môžeme nájsť meteostaníc a hydrostaníc, alebo či sú v našom regióne zrážkomerné a klimatologické stanice. Na základe videného a počutého majú zhotoviť projekty, ktoré potom odprezentujú ostaným spolužiakom. Čo by to bolo za exkurziu bez nákupov ? Po stručnom oboznámení sa s krajským mestom žiaci navštívili nákupné centrum Európa, kde si mali možnosť nakúpiť a zároveň sa tým naučili odhadnúť a skontrolovať cenu nakúpeného tovaru a vrátenia peňazí, vážiť si hodnotu ľudskej práce a peňazí, ale aj to, ako používať peniaze v bežných situáciách. E.U.
Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť...
Človek môže niečo stokrát počuť, ale stačí raz vidieť a mnohé veci si aj vyskúšať - tá skúsenosť dá deťom viac, než iba čítať z knižky alebo počúvať pani učiteľku. A práve učenie zážitkami preferujeme na vyučovaní v našej škole. Učiť žiakov o jednoduchých strojoch, ako sú páka, kladka, naklonená rovina teoreticky, to nejde. Preto hodina prírodovedy bola plná pokusov, zisťovaní, porovnávaní a vyhodnocovaní účinnosti týchto strojov na život človeka. Opis na hodine slovenčiny? Jednoducho sme opísali mesto našich snov, ktoré sme si najskôr na pracovnom vyučovaní vyrobili z odpadového materiálu. Mapa, plán, mierka... Načo poučky. Každý žiak si vyrobil svoj plán ZOO a porozprávol o ňom. Vlastiveda a náš kraj? Žiaci využili vlastné fotografie v prezentáciách a predstavili spolužiakom. Pôda, druhy pôdy a jej zloženie - videli, ohmatali, zasiali semienka a pozorovali.
Pri takýchto rôznych činnostiach sa zapoja aj slabší žiaci, žiaci s rôznym nadaním a schopnosťami. Každý žiak si nájde svoje uplatnenie, spolupracujú navzájom, komunikujú, radia si, niekedy aj hlasno diskutujú, a to je najdôležitejšie. Zážitok im zostane dlhšie ako iba poučka z učebnice.ML
História Zeme
17. 3.
V rámci spolupráce s mestskou knižnicou sa dnes žiaci 3. A a 3. B zúčastnili prednášky s pánom Valentom o histórii Zeme. Na chvíľu sa tak stali súčasťou niekoľko miliárd rokov trvajúceho procesu od vzniku našej planéty až po súčasnosť. Prostredníctvom pútavého výkladu sa dozvedeli mnoho zaujímavostí aj o vývoji života na Zemi. Vedeli ste napríklad, že jedinými dodnes žijúcimi dinosaurami sú vtáky a že predchodcovia našich koní mali na jednej nohe aj päť kopýt? Tieto a mnoho ďalších informácií žiaci dostali aj prostredníctvom ucelenej a dôkladne pripravenej prezentácie plnej ilustrácií. V priebehu celej prednášky sa mohli, samozrejme, opýtať na veci, ktoré ich počas výkladu zaujali. Ďakujeme :) ER, KB
ZLATÁ KRAJINA
Dňa 16.3.2016 sa uskutočnil už 24. ročník autorskej prehliadky literárnych prác žiakov základných škôl a osemročných gymnázií pod názvom Zlatá krajina. Mestská knižnica v Rimavskej Sobote privítala v podkroví 31 mladých autorov, ktorí prezentáciou svojich prác preukázali nielen svoje tvorivé schopnosti, ale aj lásku k literatúre, prírode, zvieratkám a všetkým hodnotám v krajine, v ktorej žijú. Na autorskú prehliadku sa dostanú len tí najlepší. Našu školu reprezentovala Janka Radičová z V.B triedy a Lucka Katonová z VIII. ročníka. Všetkých zúčastnených hodnotila a ocenila p. spisovateľka Marta Hlušíková, ktorá im dala cenné rady a usmernila ich, ako postupovať v ďalšej tvorbe.
Obohatením programu bolo aj vystúpenie žiakov ZUŠ pod vedením Mgr. A. Kéryovej, ktorí zdramatizovali rozprávku Snehová kráľovná. Žiaci podali výborný herecký výkon.
Pani spisovateľka Marta Hlušíková poďakovala všetkým mladým autorom a učiteľom za ich tvorivý prístup k literárnej tvorbe a vyjadrila nádej, že 25. ročníka autorskej prehliadky literárnych prác sa zúčastní omnoho väčší počet žiakov, nakoľko náš región Gemera a Malohontu je z histórie známy množstvom literátov a v tejto tradícii by sme mali pokračovať.
E.H.
Hviezdoslavov Kubín
....nad mestom hore v záhradách
kde vládne ticho pohoda a mier
krčí sa skromný malý ateliér
srdcom a prácou denne zdobený
a to je to čo platí v živote
aj v umení .....
Tento úryvok z básne Milana Lasicu – Hore nad mestom, ako aj ďalšie básne a prózy ,sme mohli počuť 8.2. 2016 , kedy sa uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy - Hviezdoslavov Kubín. A kto sú tí naši najlepší recitátori?
Poézia - II.kategória : E.Kovalančíková /V.A/- 1.miesto; K. Svinčiaková /V.B/ - 2.miesto; K.Sojková /VI.roč./ - 3.miesto; III.kategória : T.Zdútová /VIII.roč./- 1.miesto; Z.Paľová /IX.roč./ - 2.miesto; M. Krajčiová /IX.roč./ - 3.miesto;
Próza : - II.kategória : J. Radičová /V.B/- 1.miesto; J.Kúdelková /VI.roč./ - 2.miesto; III.kategória : K.Frgolcová /VII.roč./- 1.miesto; L.Katonová /VIII.roč./ - 2.miesto; N. Katreniaková /VIII.roč./ - 3.miesto.
Víťazom blahoželáme a držíme palce v obvodnom kole súťaže.
Morena, Morena,...
Vynášanie Moreny patrí medzi tradičné ľudové zvyky, ktoré sa dodržiavali aj v našom regióne. Aby sme si ich pripomenuli, v rámci hodín dejepisu vyrobili piataci Morenu, pripravenú na odchod odplávaním po Rimave, aby mohla regulérne nastúpiť jar. Keďže sme dostali pozvanie zúčastniť sa súťaže o najkrajšiu Morenu, organizovanú občianskym združením Teriakovčan, neváhali sme a učinili sme tak. Hoci hlavnú cenu naša Morena nezískala, vydarila sa a mali sme dobrý pocit z dobre vykonanej práce.
JJ
Volejbal žiačok - okresné kolo
Dňa 9.3.2016 sa v Mestskej športovej hale v Hnúšti uskutočnilo okresné kolo vo volejbale žiačok základných škôl. Naše dievčatá si vybojovali pekné 2.miesto a len krôčik im chýbal k tomu, aby postúpili do krajského kola. Počas jednotlivých zápasov podali veľmi dobré výkony a hrali oduševnene. Celá súťaž sa niesla v priateľskej atmosfére a postupujúcim víťazkam z Gymnázia M.Hrebendu v Hnúšti držíme palce v krajskom kole. J.C.
Učíme sa blahoželať
Svet bez žien by nebol tak krásny, napĺňajú ho svojím pôvabom, nežnosťou a citom. Ženy dávajú život. Medzinárodný deň žien je možnosťou poďakovať sa všetkým ženám a mamám.Aj my ,druháci, sme si tento deň dnes pripomenuli. Na modelových situáciách sme s ružičkou v ruke blahoželali ženám nášmu srdcu blízkym. Následne sme pre nich vlastnými rúčkami vyhotovili krásne srdiečka. Doma potom tieto blahoželania i srdiečka venujú svojim maminkám či babičkám.
Všetkým ženám prajú krásny deň druháci! M.Slov.
Hviezdoslavov Kubín
Dnešné popoludnie sme venovali dlhoročnej súťaži v prednese poézie a prózy HVIEZDOSLAVOV KUBÍN. Žiaci nás vždy potešia a zaujmú svojou dôkladnou prípravou, zaujímavými textami a výborným prednesom, až hereckým prevedením. Tým si rozvíjajú svoju pamäť, slovnú zásobu, artikuláciu a zároveň spoznávajú nových kamarátov, od ktorých sa niečo naučia.
1.miesto získali a postupujú do okresného kola Paťka Muránska a Fatimka Jahodníková. Na 2.mieste sa umiestnili Ninka Stieranková a Kristián Humen. Krásne 3.miesto získali Kristínka Kováčová, Tamarka Sýkorová, Natáka Kuráková a Sabínka Berescényioná. Blahoželáme.
ML
Výučba bojových športov a sebaobrany na TSV
Aj v tomto školskom roku sme mali vo výchovno - vzdelávacom programe telesnej a športovej výchovy zaradený tematický celok sebaobrany a základov bojových športov. Ukážky z bojového športu - KICKBOXU žiakom VII., VIII. a IX. ročníka predviedol vedúci športového klubu Kick - Box Leonu a mestský policajt, pán Jozef Vranec, s členmi svojho klubu. V úvode žiakov oboznámil s históriou tohto športu a s tým, že KICKBOX sa v sebaobrane sústreďuje viac na silu úderu, kopu a kolien, že je to rýchly bojový šport, odvodený z bojových umení, najmä z karate. Pri tomto športe je potrebná sila, rýchlosť, vytrvalosť a má obrovský význam na telesnú zdatnosť a náročnosť pohybov nielen pre mužov, ale aj pre ženy. Zlepšuje kondíciu a v reálnom živote môže človeku pomôcť v prípade hrozby. Žiakom ukázal rôzne pomôcky, ktoré kickboxeri používajú počas cvičenia a všetky dostupné ochranné prostriedky, ktoré cvičenec musí mať.Žiaci si na konci dvoch hodín mohli vyskúšať dané aktivity na vlastnej koži. Pán Vranec žiakom povedal, že keď budú tento šport cvičiť pokiaľ je možné pravidelne, dve hodiny týždenne po dva roky, zvládnu sa ubrániť bez akýchkoľvek problémov. Neazbudol ani na úspechy, ktoré tento športový klub dosiahol počas svojho pôsobenia v našom meste. Veľmi pekne sa chceme p. Vrancovi a jeho dvom cvičencom poďakovať, že si našli čas a žiakom názorne predviedli základy sebaobrany a kickboxu. E.U.
Beseda o obchodovaní s ľuďmi
Mgr. Katarína Baboľová - preventistka kriminálnej polície - zavítala do našej školy, aby žiakov upozornila na jav, ktorý je, bohužiaľ, ešte stále aktuálny, a to obchodovanie s ľuďmi. Upozornila najmä na to, aby sme nedôverovali cudzím ľuďom, ktorí nám ponúkajú niečo lákavé, a v dospelosti nikomu cudziemu nezverovali svoje osobné doklady. Besedy sa uskutočnili v rámci Prevencie.
JJ
Olympiáda ľudských práv
Ľudské práva vypovedajú o dôstojnosti človeka, ich porušovanie je preto útokom proti nej, diskrimináciou, ktorá ľudskú dôstojnosť znehodnocuje, ponižuje. Hoci ľudské práva máme zaradené do školského vzdelávacieho programu ako súčasť vyučovacieho procesu, už niekoľko rokov uskutočňujeme v škole Olympiádu ľudských práv. Aj takouto formu vedieme žiakov k spoznávaniu a uvedomovaniu si kultúrnej rozmanitosti ľudskej spoločnosti. Cieľom olympiády je tiež upozorňovať na nebezpečenstvo rôznych foriem intolerancie, diskriminácie a rasizmu.
Tohtoročná olympiáda sa v našej škole uskutočnila 23.2.2016. Bola určená žiakom 5. a 6. ročníka. Súťažili trojčlenné družstvá a tu je poradie : 1.miesto - VI. ročník, 2.miesto - V.A , 3.miesto - V.B.
„APRÍLOVÝ“ LYŽIARSKY
„Aprílový “ lyžiarsky, tak by sme mohli nazvať náš tohtoročný ( 8.2. - 12.2.2016 ), pretože nás potrápil aprílovým počasím. Keď sme sa už konečne vychystali a odviezli do Polomky k lyžiarskemu stredisku Bučník, začal pomaly padať dážď so snehom. Neodradilo nás to však od úlohy, ktorú sme si zadali – naučiť sa lyžovať. Dvanásti z pätnástich sa prvýkrát obuli do lyžiarok a pripli si lyže. Pre niektorých už len chôdza na lyžiach bola námahou a poniektorým sa na snehu „šmýkalo“. Ale začiatky sú ťažké so všetkým a pustili sme sa na zvládanie prvých oblúčikov. Traja lyžiari sa už na vleku a svahu zdokonaľovali pod zdravotným dohľadom pani doktorky a ostatní sme s pani učiteľkami robili „prvé kroky“. Počasie sa však zhoršovalo a po obede sa riadne rozpršalo, a preto sme sa išli ubytovať a hlavne osušiť do nášho dočasného domova v penzióne – rodinnom dome ( v dedine Polomka asi 2km od Bučníka), kde nás čakala pani domáca. Dom bol vykúrený, teplá voda, kuchynka, kde sme si pripravovali raňajky podľa našej chuti, varili čaj a iné pochutiny.
Na večeru sme chodili do neďalekej reštaurácie.
Hoci v pondelok dlho do noci pršalo, utorok ráno sme čakali s obavami, ale prebudilo nás slniečko a tak sme celý deň lyžovali.
V stredu sme si mysleli, že dážď do konca týždňa neprestane, ale večer už na Polomke začala snehová fujavica a ráno sme mali asi 20 cm nového snehu. Vykuklo slniečko a mohli sme znova lyžovať. Typické aprílové – šialené počasie.
Počas chvíľ, keď sme nelyžovali a presúvali sa na obed a večeru, trávili sme čas na odborno - náučných prednáškach o prvej pomoci, nebezpečenstve na horách, technike lyžovania, histórii lyžovania, o lyžiarskych disciplínach, lyžiarskych osobnostiach a ich úspechoch. Zabávali sme sa na kvízových otázkach a netradičných súťažiach, so spoločensko- vedomostnými hrami i prípravou a realizáciou programu „Izba baví izbu“. Keďže nás zastihol koniec fašiangov, povedali sme si čo znamená „pochovávanie basy“ a „popolcová streda“.
Aj keď nám pobyt na lyžiarskom prerušil dážď, cieľ, ktorý sme si dali, bol splnený. Všetci zúčastnení, niektorí skôr a rýchlejšie, iní neskôr a pomalšie, prelyžovali mierny kopec na Bučníku.
Na záver sme vyhodnotili nielen najlepších lyžiarov, ale aj tých, ktorí zvíťazili sami nad sebou – prekonali strach pred kopcom a vlekom, nabrali odvahu, boli trpezliví, neodradilo ich množstvo pádov a premočené rukavice a oblečenie (hlavne od potu), mali dobrý pocit z toho, čo dokázali. Tešili sme sa z úspechu každého, lebo nikto nezaostal, každý postúpil a dúfame, že tieto lyžiarske začiatky ich v ďalších rokoch privedú na lyže. Na prežité dni na Polomke budeme ešte dlho spomínať.
Účastníci ZLV
Plávam,plávaš,plávame....
Plávanie je jedným z najobľúbenejších prostriedkov telesnej výchovy.Má veľký význam na rozvoj základných pohybových schopností a upevňovania zdravia.Má charakter vytrvalostného cvičenia a patrí k biologicky najúčinnejším pohybovým cvičeniam Aj žiaci 3.-4. ročníka sa v dňoch 15.2.- 19.2.2016 na tento druh pohybu nesmierne tešili. V prvý deň príchodu na plaváreň boli žiaci rozdelení do troch skupín podľa svojej úrovne plávania.Celý týždeň sa potom pod vedením svojich inštruktorov, Mgr.E. Rapčanovej, Mgr.M.Antalovej a Mgr.I.Katreniakovej venovali nielen hrám vo vodnom prostredí, ale aj plaveckým štýlom ako sú prsia a kraul.To, ako sa im podarilo nielen zdokonaliť v plávaní, ale sa ho aj čiastočne naučiť,nám predviedli v posledný deň plaveckého výcviku. Každý sa snažil čo najrýchlejšie preplávať dĺžku bazéna, ale víťazmi v jednotlivých skupinách mohli byť len tí najlepší.
1.skupina: Matúš Hurajt, Lukas Caban,, Fatima Jahodníková
2.skupina: Richard Rapčan, Jakub Sľuka, Patrik Sendrei
3.skupina: Lukas Zhang, Samuel Molnár, Alexandra Stieranková
Počas základného plaveckého výcviku všetci žiaci disciplinovane plnili všetky pokyny dané svojimi inštruktormi a tým prispeli k jeho vydarenému priebehu a, čo je hádam najpodstatnejšie, plávaním prispeli k upevneniu svojho zdravia.
I.K
Hlasno a zVODNE
V stredu 17.februára sa náš trojčlenný tím ( piatačky Lea B.,Ema K. a p.uč.Bálintová ) zúčastnil poldňového plánovacieho
stretnutia Hlasno a zVODNE vo Zvolene .Vypracovali sme si tu plán aktivít na Svetový deň vody,prostredníctvom ktorých
ukážeme spolužiakom,čo sme sa o danej téme dozvedeli a zasvätíme ich do Tajného života vody.
Florbal dievčat - okresné kolo
Dňa 18.02. 2016 sa v Mestskej športovej hale v Hnúšti konalo okresné kolo vo florbale dievčat.
Zúčastnilo sa ho 6 družstiev z nášho okresu. Naše dievčatá si po 4 zápasoch vybojovali krásne
3. miesto. Počas všetkých zápasov tvorili jednoliaty tím a navzájom sa povzbudzovali, čo tiež dopomohlo k bronzovému umiestneniu. Všetkým patrí veľká pochvala a poďakovanie za dobrý a zodpovedný výkon. J.C.
Ako vzniklo písmo...
Vznik písma znamenal veľký posun v dejinách ľudstva - z pravekých ľudí sa stali ľudia civilizovaní. Tento moment v dejinách a okolnosti, za ktorých písmo vzniklo, sme si pripomenuli s piatakmi na hodine dejepisu zážitkovou formou - plastelína nám poslúžila ako hlinená tabuľka a ceruzka ako trstinové steblo, ktorým sme do plastelíny vyryli znaky klinového písma. To, že to naši predkovia nemali jednoduché, sme pochopili, veď ani panovníci tej doby nevedeli písať - my máme väčšie šťastie.
Valentínsky karneval
Fašiangy, čas veselosti, zábavy a hodovania, sa skončil. S Fašiangami sa rozlúčili aj žiaci našej školy na tradičnom karnevale. Niekoľko týždňov sa naň pripravovali a milo nás prekvapili zaujímavými, farebnými a nápaditými maskami. Dopoludnie plné tanca, súťaží, odmien a sladkostí prebehlo rýchlo. Aj keď vonku bolo chladno, nám v krásne vyzdobenej telocvični s výbornou hudbou, bolo horúco.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí toto pekné dopoludnie pre deti pripravili – pani učiteľkám, pani vychovávateľkám, pani asistentkám a aj rodičom za prípravu masiek. O rok dovidenia.
ML
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.