... čoskoro budeme potrebovať vašu pomoc
... čoskoro budeme potrebovať vašu pomoc
Viete, že 1 tona zberového papiera zachráni sedemnásť stromov. Vytriedením a recykláciou 110 ton starého papiera sa zachráni jeden hektár 80-ročného lesa. Aj v našej škole máme zavedený systém zberu odpadového papiera. Nosíte nám ho v priebehu celého školského roka a v triedach máme zavedené separovanie odpadu. Vďaka tejto našej snahe sme v minulom školskom roku 2020/2021 zozbierali a odovzdali externej organizácii na ďalšie zhodnotenie 1 590 kg odpadového papiera. Pri otázke, či je toto číslo veľké alebo malé, sa skúsme zamyslieť nad tým, aké hodnoty vieme zozbieraním jednej tony odpadového papiera zachrániť pre budúce generácie. Iste, nemôžeme sa tváriť, že zachránime celý svet, ale overená skúsenosť potvrdzuje, že z malých, drobných vecí a skutkov sa rodia veľké. A preto sme vyhlásili SÚŤAŽ V ZBERE ODPADOVÉHO PAPIERA, ktorá bude prebieha od 11. 04. 2022 do 16. 05. 2022. Pozor, nezapočítava sa papier vyzbieraný mimo tohto obdobia. Tí, ktorí prinesú v tomto období najviac odpadového papiera, získajú zaujímavé ceny.
Do odpadového papiera nepatria kartóny, patria tam noviny, časopisy, letáky - bez sponiek, kartónu a iných prímesí. Samozrejme, papier musí byť zviazaný a nie zabalený v kartónovej krabici.
Ahojte, kamaráti!
Poteší ma, ak mi pošlete na https://www.facebook.com/ZSKlokocova742Hnusta do 10. 4. jeden like pre najkrajšie víťazné hniezdo s vajíčkami. Ďakujem, Vaša kvočka Klokočka:)
Poznáte micro:bit ? Je to malý programovateľný "počítač", ktorý vás naučí ako softvér a hardvér spolupracujú. Má LED svetelný displej, tlačidlá, senzory a mnoho vstupných aj výstupných funkcií, ktoré môžeme naprogramovať.
Že vraj tomu celkom nerozumiete? Naši žiaci už áno, pretože na hodinách informatiky sa naučili základné funkcie micro:bitov, vedia ich programovať a vytvoriť jednoduché projekty. Takto rozvíjajú svoju digitálnu kreativitu a zároveň získavajú dôležité životné kompetencie.
Tieto inšpiratívne a zábavné vyučovacie hodiny môžeme realizovať vďaka úspešnému zapojeniu do grantovej výzvy ENTER a finančnej podpore Nadačného fondu Telekom.
Smrť nesieme, vynesieme, kam ťa smrtka dáme,
kam ťa pochováme?
Do potoka, do potoka, tam ťa zapálime, tam pochováme,
tam ťa utopíme.
Buďte vy babičky veselé, už vám to letíčko nesieme,
pekné, zelené, rozmarínové, aby tráva rástla pekná,
zelená, až po vyše kolená.
Vynášanie Moreny je jedným z najstarších ľudových zvykov, ktoré sa zachovali dodnes. Koná sa väčšinou dva týždne pred Veľkou nocou na Smrtnú nedeľu a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať so zimou a privolať teplé lúče slnka. Túto staroslovanskú tradíciu si každý rok pripomíname aj u nás v škole. Nebolo tomu inak ani tento rok. Morenu, Marmurienu, Smrtku, Babu, Murienu....sme odeli do ženských šiat, za spevu a hudby ju odniesli na most k Rimave a so želaním príchodu skorej jari sme ju zapálili a hodili do rieky. Nech teda Rimava odplaví zimu, choroby a smrť a nech sa žezla nadobro ujme jar. E.U.
Mesiac marec sa niesol okrem iného aj v znamení Európskeho dňa hudby. Pri tejto príležitosti sme na hodinách HUV počúvali rôzne skladby vážnej hudby v takom poradí, ako hudba vznikala. O tom, že hudbe sa prikladá význam v súvislosti s navodením emócií, avšak využiť ju môžeme aj na komunikáciu úplne iných vecí, žiakom IV.A a VI. A triedy veľmi pútavo porozprávala pani učiteľka ZUŠ. Okrem vtiahnutia žiakov do histórie a tónov vážnej hudby si so žiakmi zahrala rôzne rytmické cvičenia na netradičnom hudobnom nástroji zvanom BOOMWHACKERS, ktorý pozostáva zo 6 trubiek a svoj hudobný sluch si žiaci testovali hrou na telo. Týmto sa chceme pani učiteľke Fússyovej veľmi pekne poďakovať za čas, ktorý nám venovala. E.U.
Riaditeľka školy podľa § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov udeľuje riaditeľské voľno žiakom 7. a 8.ročníka v stredu 6.apríla 2022 z organizačných dôvodov /Testovanie T9 2022/. Vyučovanie pokračuje vo štvrtok 7.apríla 2022.
V stredu 30.3. sme so žiakmi štvrtého, piateho a šiesteho ročníka zavítali do našej mestskej knižnice, aby sme sa stretli s pani spisovateľkou Lenkou Šingovskou, ktorá nám pútavo porozprávala o svojej knihe Slovensko - krajina plná tajomstiev. Na chvíľu sme sa ocitli po boku hlavne hrdinky Sarah, s ktorou sme navštívili zaujímavé kúty Slovenka. Beseda sa nám veľmi páčila a pani spisovateľke ďakujeme za príjemnú a poučnú hodinku, ktorú sme s ňou strávili.
Šport a pravidelný pohyb sú tou najlepšou prevenciou pred negatívnymi javmi spoločnosti a pomáhajú vychovávať deti a mládež k zdravému spôsobu života. Preto sme sa rozhodli dňa 1.4.2022 usporiadať stolnotenisový turnaj žiakov našej školy. Žiaci mali možnosť ukázať, čo je v nich a za stolnotenisovými stolmi si zmerali sily v telocvični našej školy. Turnaja sa zúčastnilo 22 chlapcov a 6 dievčat 5. -9. ročníka. Cieľom tejto súťaže bolo posilniť kladný vzťah k športu, učiť žiakov usilovnosti, práci na sebe, prekonávaní seba samého.
Po zápasoch v skupinách a vyraďovacích kolách vo finále súťaže chlapcov zvíťazil Nikolas Gerlák (8.ročník) nad Alexom Žúdelom (9.ročník). Na treťom mieste sa umiestnil Sebastian Gerlák (6.A).
V kategórii dievčat skončili na najvyšších priečkach: 1. miesto Kristína Hegyiová (7.ročník), 2 miesto Simona Cibuľová (8.ročník), 3 miesto Natália Kuráková (8.ročník).
Žiaci umiestnení na prvých troch miestach boli ocenení diplomom a medailou.
Viete, prečo je práve marec mesiacom knihy? A čo je pergamen? Kto bol najznámejší slovenský zberateľ rozprávok? A ktoré knihy od sobotskej p.spisovateľky Marty Hlušíkovej máme v školskej knižnici? Aké zlaté predmety sú v rozprávke od Pavla Dobšinského? A koľko knižných dielov má Harry Potter? A .......
Aj na takéto otázky hľadali odpovede naši žiaci v kvíze, ktorého sa mohli zúčastniť v marci a vyhrať krásne knihy. Žrebovania víťazov zo správnych odpovedí sa zúčastnili zástupcovia Žiackej školskej rady Miki, Lucka a Sofka. Víťazom knihy odovzdala p.riaditeľka a drobnosťou potešila aj ostatných zúčastnených. Aj takto chceme motivovať žiakov k čítaniu, ktoré je základom poznávania a múdrosti.
Marec sa už odpradávna spája nielen s príchodom jari, obdobím, kedy sa príroda prebúdza k životu, ale aj s knihou, neutíchajúcim zdrojom vedomostí, informácií, relaxu,...Kniha patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starších. Žiaľ, v poslednom čase čím ďalej tým viac ľudí uprednostňuje pozeranie televízie alebo surfovanie po internete pred čítaním knihy. Aj preto sme sa v marci – mesiaci knihy rozhodli upriamiť pozornosť vo IV.B triede práve na knihu a literatúru v podobe rôznorodých aktivít.
Začali sme hneď po jarných prázdninách tvorivým popoludním v rámci doučovania, výsledkom ktorého boli vlastnoručne vyrobené pestrofarebné záložky do knihy. Pokračovali sme súťažno-zábavným popoludním, na ktorom si žiaci zmerali, otestovali a precvičili svoje vedomosti z literatúry vo vedomostnom kvíze. Žiakom sa páčilo i čítanie vo vakoch v školskej knižnici. Navyše sme celý marec čítali knižky,ktoré si priniesli z domu či zapožičali z knižnice.
Hoci sa už končí mesiac marec, na žiakov čakajú ešte ďalšie nemenej zaujímavé aktivity v spojitosti s knihou a literatúrou. M.Slov.
Rozprávka je jedným z prostriedkom, cez ktorý dieťa poznáva okolitý svet už od malička. Najskôr listuje v knihách, prezerá si obrázky a je iba poslucháčom rozprávkových príbehov. Kým vyrastie a stane sa aktívnym čitateľom, uplynie veľa rokov. A to je čas pre nás učiteľov a rodičov, aby sme u našich detí vypestovali pozitívny vzťah ku knihám.
Tretiaci nielen v marci žijú rozprávkami a príbehmi rovesníkov. Na všetkých vyučovacích hodinách čítajú, hrajú divadlo, maľujú, spoznávajú, súťažia, prezentujú, prežívajú .... a navzájom sa učia. A hlavne víťazíme nad zlom:)
ML, IH
V marci sme sa v rámci Prevencie opäť zaoberali témou bezpečnosti na internete. Pani preventistka z PZ v RS, kpt. Mgr. Lenka Lásová, upozornila ôsmakov a piatakov hlavne na to, aké fotky nemajú uverejňovať na internete a ako si uchrániť súkromie.
Žiaci z ôsmeho ročníka – Miki Kováčik, Simonka Cibuľová, Majka Kenická, Natka Kuráková porozprávali starším (deviatakom) aj mladším (prváčikom) spolužiakom o vlastných skúsenostiach či skúsenostiach ich rodinných príslušníkov a známych a poradili im, ako sa vyhnúť zbytočným problémom, prípadne, ako problémy s kyberšikanou riešiť. Je dobré si tieto rady častejšie pripomínať, pretože sa zdržujeme v online priestore čoraz viac, a tak vzrastá aj pravdepodobnosť pochybenia.
Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha,najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov nás všetkých.
A práve v tomto mesiaci žiaci druhého ročníka venovali ešte väčšiu pozornosť knihám- rozprávkovým, náučným- - encyklopédiám, básničkám, hádankám, či dramatizácii obľúbenej veršovanej rozprávky- O nezbedných kozliatkach. Čítalo sa s chuťou, súťažne medzi sebou- v triede, v čitateľských kútikoch aj v školskej knižnici. Žiaci si vybrali rozprávkovú knihu o zvieratkách, z ktorej sme si spoločne čítali krásne a veselé rozprávky o capkovi. Zaujímavé bolo čarovné vrecúško, ktoré nám ponúklo niekoľko úloh z prečítanej rozprávky. A keďže sme stále lepší a lepší čitatelia, odpovede sme zvládli na výbornú.
Do knižnice sa opäť radi vrátime nielen v tomto mesiaci. Lebo každý z nás už vie, že knihy sú ako okuliare, cez ktoré sa pozeráme na svet.
MA
V priebehu mesiaca marec naši najmenší "napiekli" tortu so psíčkom a mačičkou, zoznámili sa s Dankou a Jankou, zasúťažili si s mudrošom ako aj s naj knihou. Nepochybne však najväčším zážitkom bola pre nich návšteva školskej knižnice, v ktorej si každý našiel pre seba "to pravé orechové". K najobľúbenejším patrili rozprávkové knižky, krásne farebné encyklopédie, ale predovšetkým časopis Fľak, s ktorým sa všetci radi pobavili na veselých vtipoch. Marec síce pomaly končí, ale prváci zostanú knižkám stále verní. :)
Móda sa síce rýchlo mení, no niektoré odevy sú viac ako módny výstrelok či súčasný trend. Sú umením, históriou, súčasťou modernej kultúry a spôsobom, akým sa ľudia vyjadrujú. Kúsky v šatníku či doplnky prezrádzajú skutočne veľa o histórii danej krajiny a vznikli na základe sociálnych vplyvov alebo z čisto praktických dôvodov.
S tradičným odievaním vo svete sa oboznámili aj žiaci našej školy. Na hodinách výtvarnej výchovy získali na danú tému rôzne informácie. Dozvedeli sa, že v Číne je symbolom kultúry kimono, ktoré sa pri významných udalostiach nosí aj dnes. Vo Vietname je najznámejším doplnkom odevu slamený klobúk v tvare kužeľa. Informácia, že muži v Škótsku ako tradičný odev nosia sukňu – kilt, ich azda aj pobavila :) . Prečítali si tiež o tradičnom odievaní v Indii, Turecku, Nigérii, Rakúsku, Francúzsku, Nemecku a v iných krajinách. Následne si každý žiak vybral odev, ktorý chce nakresliť, a tak sa zapojili do školskej výtvarnej súťaže pod názvom ODIEVANIE VO SVETE.
1.miesto získala Kristínka Hegyiová
2. miesto Martinka Pokošová
3. miesto Ninka Smitalová a Sofia Čonková.
Víťazky okrem diplomov získali aj vecné ceny. Gratulujeme!
A.Č.
Odievanie vo svete
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage