Všetky zaujímavé udalosti piatka 20.3.2015 zatienila jedna ešte významnejšia. V priestoroch Mestského úradu v Šali sa konal 22. ročník celonárodnej súťaže ,,Šaliansky Maťko J.C. Hronského". Pretože súťažiaci a ich rodiny prišli z celého Slovenska, bolo pre nich zabezpečené veľmi príjemné ubytovanie v penzióne ,,Európa" v Diakovciach. Pri chutnej večeri sme sa vzájomne spoznali a boli oboznámení s ďalšími organizačnými pokynmi nasledujúceho dňa. Ráno po raňajkách sme sa presunuli na MSÚ v Šali, kde presne o 9.00 hod. za prítomnosti viacerých významných hostí, poroty, ale i súťažiacich žiakov a ich rodín nielen zo Slovenska ,ale i z Užhorodu a Maďarska, nastalo slávnostné otvorenie súťaže. Ako prvý sa prítomným prihovoril MUDr. S.Hikkel - krstný otec tejto súťaže a jej zakladateľ.Medzi iným pripomenul prítomným, že táto súťaž získala už viacero medzinárodných ocenení a tiež cenu prezidenta SR. Potom odovzdal slovo primátorovi Šale a po ňom nasledovalo vyznanie majstra slova a herca Jozefa Šimonoviča Na záver bola predstavená 6-členná porota pre každú kategóriu zvlášť.Súťažiaci predniesli svoju povesť podľa svojho vylosovaného čísla. Naša Fatimka Jahodníková recitovala ako tretia v poradí a mala naozaj veľkú trému, ktorú veľmi úspešne prekonala .Aj prednesy ostatných žiakov boli na veľmi vysokej úrovni. Na záver nás tiež očarili svojou slovenčinou prednášajúce deti z Užhorodu a z Maďarska.Kým sa porota radila,všetci si vychutnávali prestávku na občerstvenie a následne veľmi pekné divadlo - ,,Smelý Zajko v Afrike" Nasledovalo vyhlásenie výsledkov a pre nás aj veľmi príjemné prekvapenie, keď sa na 3. mieste umiestnila Fatima Jahodníková .Čo veľmi oceňujem bol aj fakt,že všetky deti dostali rovnaké ceny. Na záver vedúci z jednotlivých porôt zhodnotili prejavy detí, ocenili ich perfektný kontakt s publikom a zdôraznili, že,, prerozprávať povesť je veľké umenie a to hocikto nedokáže". Osobitne sa poďakovali pedagógom za prípravu detí. Na záver celého podujatia nasledovala spoločná recepcia, po ktorej už každý cestoval domov za svojimi každodennými povinnosťami. Vďaka talentu, odvahe a sille výborne reprezentovala Fatimka nielen svoju školu, ale aj celé mesto. Blahoželáme Ti všetci ! I.K
Celoslovenské kolo ,,Šaliansky Maťko J . C. Hronského"
Obvodné kolo matematickej PYTAGORIÁDY
Tešíme sa a blahoželáme našim úspešným matematikom, ktorí nás reprezentovali na obvodnom kole Pytagoriády 17.3.2015 v Rimavskej Sobote.
Martin Rapčan (8.roč.) sa umiestnil na 2.mieste a David Slovák (6.roč.) na 3.mieste.
Mário Pauko (8.roč.) si „vypočítal“ krásne 1.miesto. Počet bodov by mal stačiť na celoslovenské kolo(budeme čakať na pozvanie). Ešte raz blahoželáme. M.B.
Svetový deň vody v 1.A
Keďže si vážime modrý poklad našej jedinečnej planéty, rozhodli sme sa,že si pripomenieme Svetový deň vody netradičným vyučovaním.Prostredníctvom spoločných i skupinových aktivít prváci skúmali a zisťovali dôležité informácie, pričom využívali všetky nadobudnuté vedomosti a zručnosti. Hravo rozdelili rôzne druhy nápojov medzi škodlivé a prospešné nášmu organizmu. Určovali, kde všade možno nájsť vodu – v oblakoch, v studni, v potoku, v mori, v ľade, zemi… Vedeli aj to, že vodu máme sladkú a slanú a v každom z týchto prostredí žijú rôzne organizmy.Tvorili aj nové slová, mená, názvy zvierat, vecí, ktorých začiatočné písmená boli v, o, d, a. Prváčikovia skúšali, čo všetko vedia o vodičke povedať, až dospeli k záveru, že voda je skutočne vzácny "Boží dar". Musíme sa o ňu starať, vážiť si ju a chrániť v prostredí, ktoré nás obklopuje. M.Slov.
Rozprávkový svetový deň vody
Dôležitosť vody a kolobeh vody v prírode priblížili žiaci 3.A a 3.B divadelným predstavením prváčikom a druháčikom našej školy. Hlavnou postavou bola kvapôčka Zvedavka, ktorá precestovala celý svet, cestou stretla veľa priateľov a menila svoju podobu - raz bola kvapka, raz obláčik, či snehová vločka. Stále však bola tá istá dôležitá voda, bez ktorej sa nedá žiť. Aj takýmto zábavným spôsobom sa dajú deťom priblížiť poznatky o prírode. Tretiaci - herci - Zvedavka, kvapky, severák, slniečko, obláčiky, rodičia Zvedavky, ale aj pomocníci - kulisári, si zaslúžia veľkú pochvalu a uznanie za ozaj výborný výkon.
ML
Veľkonočné tvorivé dielne
Veľká noc spolu s Vianocami patria nepochybne k najkrajším sviatkom v roku. Rodina opäť získava príležitosť zísť sa spolu a práve v tieto dni si uctiť tradície viac, ako po iné menšie sviatky. Obklopujeme sa typickými symbolmi, opakujeme kroky naučené ešte od našich prarodičov a pochutnávame si na dobrotách, ktoré sú charakteristické pre náš kraj. Našou najbližšou rodinou sú deti z materskej školy, a preto sa prváci rozhodli, že ich pozvú na VEĽKONOČNÉ TVORIVÉ DIELNE a strávia spolu sviatočný čas. Tvorivé dielne sa niesli v príjemnom pracovnom duchu. Deti z MŠ Nábrežia Rimavy nám porozprávali ako trávia VEĽKONOČNÉ SVIATKY spolu so svojou rodinou a aké tradície ich rodina uctieva. Potom spoločne s prvákmi vyrobili dva symboly VEĽKEJ NOCI a to, veľkonočné vajíčko a zajačika. Predškoláci boli veľmi usilovní a v práci sa im skutočne darilo, o čom sa môžete presvedčiť aj VY viď. fotoalbum "VEĽKONOČNÉ TVORIVÉ DIELNE". Ďakujeme deťom aj pani učiteľkám za návštevu a pani riaditeľke Mgr. Beate Tokárovej za spoluprácu. KK
Prezentácia významných osobností našich dejín
Jedným z hlavných cieľov školského procesu je naučiť žiakov pracovať s informáciami získanými z rôznych zdrojov - knihy, internet, dokumenty..., získané informácie spracovať, vybrať to dôležité, spracovať v určitej forme a prezentovať pred spolužiakmi. Preto už žiaci na 1.stupni spracúvajú primerané témy v rámci rôznych predmetov. Žiakom sa páči, že si môžu vybrať tému, ktorá im je najbližšia. Napríklad na vlastivede si chlapci vybrali osobnosti Slovenska ako boli objaviteľ padáku - Štefan Banič, slávny hokejista Pavol Demitra, rozširovateľ kníh - Matej Hrabenda, dievčatám učarovala arcivojvodkyňa Mária Terézia, hnúšťanský rodák Janko Francisci Rimavský...Vymenia si navzájom informácie, ukážu obrázky a v príjemnej atmosfére triedy prezentujú spolužiakom svoj projekt.
ML
Cesta históriou Hnúšte
Dňa 12.3. k nám prijal pozvanie pán Mgr. Pliešovský, ktorý sa zaujíma o históriu nášho mesta a zozbieral vzácne informácie, dokumenty a fotografie z minulosti.
Podelil sa s nami o zaujímavé informácie , priblížil nám vývoj mesta od jeho vzniku až dodnes. Informáciami, ale aj fotografiami z minulosti nášho mesta sme sa dozvedeli napr. o najstaršej budove, o významných rodinách, ktoré tu žili, ako vyzerala naša škola v jej začiatkoch a mnoho iného.
Pánovi Pliešovskému ďakujeme a teší nás, že my sme vďaka nemu o čosi múdrejší. Veď zaujímať sa o svoje mesto a vedieť o ňom čo najviac, by mala byť samozrejmosť každého občana, ktorý v ňom žije.
ŠKD
Ako poznám svoj región
,,Prostredie, v ktorom sa človek narodil a rástol, je nevymazateľné z pamäti, ale aj z cítenia a myslenia človeka.Všetko bolestné a radostné, na čo človek v detstve narazil, ostáva hlboko vo vedomí aj podvedomí človeka" (Bodenek). Krásy a zaujímavosti jednotlivých regiónov Slovenska má naša mladá generácia možnosť spoznávať nielen s rodinou a príbuznými, ale aj v škole. Regionálna výchova je blízka k osobnosti žiaka, pretože vychádza z jeho prirodzeného prostredia a okolia. O tom, ako poznajú svoj región Gemer - Malohont naši žiaci, sme sa mali možnosť presvedčiť v kvíze, ktorý pozostával z piatich kôl. Žiaci odpovedali na otázky ÁNO - NIE pomocou kartičiek, skladali erb mesta, priraďovali nárečové slová k spisovným slovám, skadali písmená do slova, z ktorého sa napokon dozvedeli, ako sa volá naša najdlhšia jaskyňa a písomne odpovedali na zadané otázky. Vo vyučovacom procese je potrebné aj naďalej zachovávať a oživovať remeselné tradície, kultúru a históriu ako súčasti nášho národného dedičstva. Nemali by na to zabúdať ani rodičia a príbuzní žiakov hlavne častejšími návštevami oblastí a miest vo svojom regióne. Tak ako každý iný región, tak aj Gemer Malohont má svoje zaujímavé špecifiká, ktorým by sa mala venovať náležitá pozornosť či už v škole alebo vo voľnom čase. E.U. foto J.J.
ZLATÁ KRAJINA
Dnešné dopoludnie bolo pre autorov literárnej tvorby plné krásnych zážitkov. V Knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote sa konal 23. ročník autorskej prehliadky literárnych prác žiakov základných škôl a osemročných gymnázií. Podujatie otvorila pani riaditeľka knižnice Táňa Mikitová, ktorá vo svojom príhovore poukázala na históriu Zlatej krajiny, ktorá má dobré meno na celom Slovensku. Žiaci z dramatického odboru ZUŠ spestrili program dramatizáciou rozprávky Statočné zvieratká, ktorú zrežírovala p. Mgr. Adriana Kéryová a podali výborný herecký výkon. Pani spisovateľka PhDr. Marta Hlušíková hodnotila všetky literárne práce a poskytla žiakom cenné rady. Vyzdvihla tvorbu žiakov, ktorí citlivo písali o skromnosti, láske, dobre, priateľstve, spravodlivosti a ďalších hodnotách, ktoré sú pre ľudí tak nesmierne dôležité. Svojím prístupom a citlivým hodnotením literárnych prác vzbudila u mladých autorov chuť do ďalšej tvorby. Tohto podujatia sa zúčastnila aj žiačka našej školy Nikoleta Katreniaková zo VII. ročníka a získala nielen pochvalu, ale aj krásnu knihu od pani spisovateľky. Nika, prajeme Ti veľa chuti do ďalšej tvorby a úspechy v ďalších literárnych súťažiach.
E H
Okresné kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín
V utorok 17.3. 2015 sa v Rimavskej Sobote konalo okresné kolo súťaže v prednese poézie a prózy "Hviezdoslavov Kubín". Našu školu reprezentovalo 6 súťažiacich - víťazov jednotlivých kategórií. Spomedzi 60 súťažiacich dosiahli naši recitátori nádherné umiestnenia:
Prednes poézie: I.kategória - Patrícia Muránska - 2.miesto
III.kategória - Karin Katreniaková - 1.miesto
Prednes prózy: I.kategória - Boris Huňa - 1.miesto
III.kategória - Martin Temiak - 2.miesto
Všetkým gratulujeme a držíme palce v regionálnom kole, ktoré sa uskutoční 31.3. 2015.J.C.
Návšteva knižnice
Začal sa marec a s ním aj aktuálne spojenie - mesiac knihy.Pretože sme druháci a čítať už vieme, naša hodina čítania v mestskej knižnici bola naozaj zážitková. Teta knihovníčka nám najprv porozprávala ako a podľa čoho sú knihy v policiach uložené a ktoré z nich sú pre nás vôbec vhodné.Nakoniec nás vyzvala, aby sme si nejakú našli a chvíľu si z nej čítali. Niekoho zaujímali knihy o vesmíre, encyklopédie a dievčatá hľadali knihy,ktoré ponúkajú návod na výrobu zaujímavej vecičky,iným sa páčili rozprávky ,skrátka každý si prišiel na svoje.Po krátkom zahrúžení sa do kníh, musel každý žiak porozprávať, čo sa mu v knihe páčilo a čo sa z nej dozvedel.Ďakujeme tete knihovníčke Marienke, že aj takouto formou v nás pestuje lásku ku knihám a literatúre, už dlhé roky. I.K
Netradične na hodine TSV
Zdravý človek má veľa želaní, no chorý len jedno. Chce byť zdravý. Mnohí z nás si význam zdravia neuvedomujú. Neoddeliteľnou súčasťou zdravého spôsobu života sú aj pohybové aktivity, pomocou ktorých si človek môže zachovať dobré zdravie. Školská edukácia je zameraná aj na pohybové vzdelanie. Na hodinách telesnej výchovy sa žiak učí poznať sám seba, svoje telo, svoje možnosti, učí sa mnohým spôsobom, ako posilňovať svalové partie tela, ako predchádzať stresu a v neposlednom rade aj sebaobrane. Práve úpolové cvičenia - aktivity, do ktorých patrí aj sebaobrana a slúžia ako prostriedok rozvoja pohybových aktivít, boli súčasťou vyučovacej hodiny telesnej výchovy žiakov IX. A a IX. B triedy. Pružnosť, silu, presnosť, obratnosť a rýchlosť si žiaci mali možnosť otestovať telesnými cvičeniami, ktoré patria do vzrušujúceho bojového umenia TAEKWONDO. Pod prísnym dohľadom trénerov Mgr. Ivany Kyseľovej a Mgr. Maroša Oláha si okrem iného vyskúšali kombináciu kopov chodidlami a údery rukami. Súčasná mládež sa pasívne stavia k pohybovým aktivitám a toto je jedna z možností, ako si môžu zlepšiť svoje zdravie a dobré psychické i fyzické bytie. Trénerom Taekwonda sa chceme poďakovať za pripravené aktivity, názorné ukážky, ale aj cenné rady. E.U.
Tretiaci na exkurzii v Rimavskej Sobote
Dňa 13.3.2015 sa žiaci 3.ročníka vybrali na vlastivednú exkurziu do Rimavskej Soboty. Hlavným cieľom bola návšteva Gemersko-malohontského múzea a prehliadka mesta. Odchod spred školy bol trochu upršaný, ale nikomu to nevadilo, lebo všetci sme sa tešili na nové zážitky. Po príchode do Rimavskej Soboty nám počasie začalo priať a prestalo pršať. Pri prehliadke mesta sme zavítali do Ekorelaxu, kde nás milo privítali. Žiaci mohli vidieť krokodíla, korytnačky, hady, šváby, tarantuly, papagáje a iné zvieratká. Potom sme sa presunuli do Gemersko-malohontského múzea. Celým múzeom nás sprevádzala milá sprievodkyňa, ktorá nás zaujímavým rozprávaním oboznámila s históriou nášho regiónu. V úvode prehliadky žiaci videli výstavu prác súťaže "Vesmír očami detí", kde si našli aj vlastné výtvarné diela. Zo stálej expozície ich najviac zaujali vykopávky z Hajnáčky, zbrane, vypchaté zvieratá a samozrejme múmia. Vrátili sme sa trochu unavení, ale plní zážitkov a pekných spomienok. J.C.
„Prezentácia môjho projektu“ - „The presentation of my project“
S projektmi sa štvrtáci stretli už veľakrát na rôznych vyučovacích hodinách. Majú skúsenosti jednak so zbieraním potrebných informácií, s výrobou projektu, ale i so samotnou prezentáciu. Slovná zásoba v materinskom jazyku im dáva dostatočný priestor na vyjadrovanie. Čo sa však stane, ak potrebujeme potrebné informácie vyjadriť v cudzom jazyku? Zrazu je výroba a celkové výtvarné spracovanie tou jednoduchšou časťou. Oveľa náročnejšie je postaviť sa pred spolužiakov a prezentovať svoju prácu ústne. Je zrejmé, že tu dôležité miesto zohráva aj domáca príprava. S takou neľahkou úlohou sa popasovali štvrtáci na hodine angličtiny s témou: „ Wild animals“ – „Divožijúce zvieratá“. Rozprávali a opisovali napríklad varana komodského, dikobraza, papagája či snežného leoparda. Ich prezentácia zahŕňala miesto a krajinu výskytu zvieraťa, jeho sfarbenie a druh potravy. Potešujúce bolo, že túto aktivitu sa pokúsili svojím spôsobom zvládnuť aj menej zdatní angličtinári. Vďaka práce nad týmto projektom si žiaci overili nielen vyjadrovacie schopnosti, ale rozšírili aj svoju aktívnu slovnú zásobu. ER
Vesmír
SLNKO, HVIEZDY a MESIAC sú súčasťou nekonečného priestoru zvaného VESMÍR. Aj naša planéta Zem, na ktorej je možný život, patrí do tohto vesmírneho priestoru, ktorý ľudia bádali už oddávna.Najskôr hviezdy pozorovali len voľným okom, až neskôr používali ďalekohľady. Aj žiaci 4.B triedy nazreli na hodine PDA do vesmíru. Prehĺbili si informácie o Slnku, Mesiaci, planétach Slnečnej sústavy. Prezentáciou a prácou na interaktívnej tabuli či pokusmi si prakticky priblížili napr. informácie o kráteroch na Mesiaci, slnečnom svetle, súhvezdiach,...O výsledky svojich pozorovaní a získané vedomosti sa podelili s ostatnými žiakmi v pripravenom projekte o vesmírnych telesách, ktorý zdobí priestory našej chodby.
M.A.
Hviezdoslavov Kubín
4. marca 2015 si v prednese poézie a prózy zasúťažilo aj 17 žiakov z 1. - 3. ročníka. Najmladší prváci svojím odvážnym prejavom vôbec nezaostávali za skúsenejšími druhákmi a tretiakmi. Všetci si zaslúžia veľkú pochvalu za prípravu a veľmi dobrý prednes, ale víťazmi sa mohli stať len tí najlepší. Dnes sa to v I. kategórii podarilo nasledujúcim žiakom:
Poézia - 1. miesto - P. Muránska ( II. B )
2. miesto - M. Hoľka ( III. B )
3. miesto - T. Sýkorová ( I. A )Próza - 1. miesto - B. Huňa ( III. A )
2. miesto - F. Jahodníková ( II. A )
3. miesto - D. P. Frgolec ( II. B )KB
Hviezdoslavov Kubín - školské kolo
Dňa 3.3.2015 sa uskutočnilo školské kolo 61. ročníka súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. O tom, že naši žiaci majú vzťah k umeleckému slovu, svedčí aj počet recitátorov. V druhej a v tretej kategórii sa porote predstavilo 26 súťažiacich. Porota nemala ľahkú úlohu pri výbere postupujúcich, pretože všetci sa snažili predniesť svoju ukážku čo najlepšie.
Umiestnenie: II. kategória - poézia: 1. miesto Ema Kovalančíková IV.A
2. miesto Jana Kúdelková V.A
3. miesto Kristína Svinčiaková IV.B
III. kategória - poézia: 1. miesto Karin Katreniaková IX.A
2. miesto Michaela Ľuptáková IX.A
II. kategória - próza: 1. miesto Miroslav Barto V.B
2. miesto Timea Demeterová IV.A
3. miesto Katarína Sojková V.B
III. kategória - próza: 1. miesto Matej Temiak IX.A
2. miesto Lucia Katonová VII. roč.
3. miesto Zuzana Paľová VIII.B
Žiakom postupujúcim do obvodného kola - Emke, Mirkovi, Karinke a Maťkovi prajeme, aby svojím prednesom oslovili aj porotu v Rimavskej Sobote a aby dosiahli čo najlepšie umiestnenie.
D.L. a E.H.
Prevencia pred chrípkou
Proti nachladnutiu či chrípke je najlepšia prevencia. Zima predstavuje záťaž na náš imunitný systém, preto ho treba chrániť a posilňovať. Ako si s tým máme poradiť i my, žiaci 4. ročníka, sme sa dozvedeli formou prezentácie na hodine informatickej výchovy.Športovanie je nielen výsadou pekného počasia, možno si vybrať z mnohých disciplín aj v zimnom období. Môžeme sa rozhodnúť či už pre šport na čerstvom vzduchu v podobe lyžovania a korčuľovania alebo si zaplávame v krytom bazéne.Na organizmus zle vplýva sychravé a chladné počasie, nedostatok svetla a nedostatočné oblečenie alebo naopak, niektorí z nás to s oblečením preženú a potom sa pod niekoľkými vrstvami odevu napriek chladnému vonkajšiemu vzduchu potia. Nezabudnime ani na vyváženú stravu a zvýšený prísun vitamínov. Snažme sa jesť veľké množstvo zeleniny a ovocia, ktoré sú prírodným zdrojom mnohých zdraviu prospešných látok. Miestnosti v zimnom období pravidelne vetrajme a neprekurujme, pretože vo vysokej teplote sa vírusom a baktériám skvele darí.Na záver sme si vytvorili na PC jedálniček zdravých i nezdravých jedál. M.Slov.
Olympiáda ľudských práv
Ako sa volá základný medzinárodný dokument o ľudských právach? Ktorý deň sa stal Dňom ľudských práv a prečo ? Uveďte príklad aspoň na jeden predsudok. Ako inak nazývame schopnosť predvídať a niesť následky svojich činov? Tieto a podobné otázky a úlohy zazneli na tohtotýždňovej Olympiáde ľudských práv, ktorú sme zorganizovali v našej škole. Bola určená žiakom piateho a šiesteho ročníka. A aké boli výsledky? 1.miesto : VI.ročník; 2.miesto : VII.ročník; 3.miesto : V.B . Cieľom olympiády bolo uvedomiť si a vedieť, že : " Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti a v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné." / Ústava SR, Základné práva a slobody /
Školský ples
Minulý piatok sa žiaci našej školy v rámci protidrogovej prevencie mohli zúčastniť školského plesu, ktorý mal byť jedným z návodov, ako príjemne a zmysluplne tráviť voľný čas. Z ankety spracovanej v počítačovej prezentácii sme sa dozvedeli, ako najradšej trávia voľný čas chlapci, ako dievčatá a čo preferujú. Našťastie sa medzi záľubami objavil okrem Facebooku aj šport a prechádzky. S radosťou môžeme skonštatovať, že naši žiaci sa radi stretávajú a vedia sa zabaviť tancom, spevom a spoločenskými hrami.
J.J.
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.