V rámci rozvojového projektu „Zdravie a bezpečnosť v školách 2020“ „ Backspace “ vyhlasuje naša základná škola výtvarno - informačno - technologickú súťaž "Škriatok KYBER". Vašou úlohou je výtvarne alebo za pomoci informačno - komunikačných zariadení (PC, tablet, mobil, notebook ....) spracovať, ako by ste vy bojovali proti kyberšikane, kybergroomingu, stalkingu a sociotechnikám formou komixu. Komix je potrebné spracovať na jednu stranu formátu A4. Svoju kreativitu môžete realizovať s výtvarnými technikami ako sú napr. maľba, kresba, grafika, koláž....... Hlavnou postavou komixu je "Škriatok KYBER". Komix môže byť spracovaný v prevedení : čierno-biely alebo farebný.
Súťaž bude prebiehať v troch kategóriách: kategória A: 1. – 3. ročník ZŠ, kategória B: 4. – 6. ročník ZŠ a kategória C: 7. – 9. ročník ZŠ. Svoje práce môžete poslať poštou na adresu školy, v elektronickej podobe na e-mail kyber.skriatok@gmail.com, doniesť osobne alebo odovzdať svojmu triednemu učiteľovi do 06.12. 2020. Vyhodnotenie súťaže bude zverejnené na stránke našej základnej školy alebo Facebooku dňa 11.12.2020.
Ceny sú skutočne zaujímavé a inšpiratívne pre každú kategóriu. Za 1. miesto môžeš získať: XIAOMI REDMI 9AT 32 GB SIVÁ, za 2. miesto SONY WH-CH510 ČIERNE, za 3. miesto, XIAOMI REDMI EARBUDS BASIC S ČIERNE v každej kategórii.
PS:
KYBERŠIKANA: (tiež kybernetická šikana, počítačová šikana) je druh šikany špecifický tým, že je realizovaný prostredníctvom informačných a komunikačných technológií, najčastejšie prostredníctvom internetu či mobilného telefónu.Ide o zasielanie obťažujúcich, urážlivých či útočných mailov a SMS, vytváranie dehonestujúcich stránok a blogov, prípadne zverejňovanie fotografií a videí s cieľom poškodenia identity danej osoby.
KYBERGROOMING: označuje správanie sa užívateľov internetu (predátorov, kybergroomerov), ktoré má v obeti vyvolať falošnú dôveru a prinútiť ju k osobnej schôdzke. Výsledkom takejto schôdzky môže byť sexuálne zneužitie obete, fyzické násilie na obeti, zneužitie obete na prostitúciu, a/alebo k výrobe pornografie, a podobne.
Kybergrooming je druhom psychickej manipulácie realizovanej prostredníctvom internetu, mobilných telefónov a ďalších súvisiacich technológii. Kybergroomeri často používajú verejné chaty, internetové zoznamky, instant messengery a VoIP (napr. ICQ, Skype) a tiež sociálne siete (Facebook, Twitter, MySpace, Bebo...).
STALKING: (lov, prenasledovanie) označuje opakované, dlhodobé, systematické a stupňované obťažovanie, ktoré môže mať mnoho rôznych foriem a rôznu intenzitu. Prenasledovateľ svoju obeť napríklad dlhodobo sleduje, bombarduje SMS správami, e-mailami, telefonátmi či nechcenými pozornosťami. Útočník u obete vyvoláva pocit strachu. Pri obťažovaní a prenasledovaní cez net hovoríme o termíne kyberstalking. Kyberstalkeri navštevujú diskusné fóra, v ktorých sa pod falošnou identitou snažia kontaktovať obeť, prípadne získavajú informácie o obeti od ostatných uživateľov. K tomuto účelu im môžu slúžiť tiež rôzne typy spywarových programov.
SOCIOTECHNIKY: je ovplyvňovanie a presvedčovanie ľudí s cieľom oklamať ich tak, aby uverili, že sociotechnik je osoba s totožnosťou, ktorú predstiera a ktorú si vytvoril pre potreby manipulácie. Vďaka tomu je sociotechnik schopný využiť ľudí, s ktorými komunikuje, na získanie hľadaných informácií.Hlavná myšlienka sociotechniky je: "Prečo sa obťažovať používaním brutálnej sily na prelamovanie hesiel, keď je jednoduchšie prinútiť niekoho, kto heslo (a/alebo akúkoľvek žiadanú informáciu) vie, k tomu, aby nám ho povedal?" Navyše pri dobre vedenom útoku si obeť v drvivej väčšine prípadov vôbec neuvedomí, že niečo vyzradila nepovolanej osobe.