Aj s odpadom môže byť zábava. Ako? Vytvorte si z neho napríklad originálne črepníky na kvety. Pomôcky: deti, farby, štetce a hlavne dobrá nálada. Ako motív sme si zvolili postavičky z obľúbenej rozprávky. ŠKD
Minions
Drogy a deti
Drogy a deti – zdanlivo nemožné spojenie. Smutným znakom tejto doby však je stále klesajúca veková hranica mladých ľudí, ktorí majú problém s drogami. Drogy sa týkajú, žiaľ, i detí na základných školách. Čo môže urobiť škola, aby deti uchránili od drogy? Je dôležité deti o drogách informovať, nemalo by to byť tabu. Rozprávať sa s deťmi o tom, čo drogy sú, aké sú ich účinky a prečo sú nebezpečné. Našim súkromným želaním je, aby sa pravda o škodlivosti všetkých drog dostala k žiakom skôr, ako sa k nim dostanú falošné informácie od ich „priateľov“ alebo drogových dílerov. Tí im totiž hovoria o tom, ako im drogy pomôžu a akí budú „cool“, keď ich zoberú. Potrebujeme byť rýchlejší ako drogoví díleri a vyplniť informačné vákuum ohľadne drog. Ďakujeme pani uč. Mgr. J. Juhaniakovej a jej žiačkam, za ich protidrogové aktivity. ŠKD
Náučný chodník Šomoška a Mačacia – 31.5.2016
Vôňa bazy a agátu nás sprevádzala náučným chodníkom Šomoška a Mačacia. Nádherná príroda, jedinečné prírodné výtvory i dávna história boli cieľom našej exkurzie.
Nachádzali sme sa v chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina v národnej prírodnej rezervácii Šomoška vzniknutej po vulkanickej činnosti – erupcii sopky. Náučný chodník Mačacia sa rozprestiera v tesnom susedstve s NPR Šomoška na jej východnom okraji a predstavuje najväčší odkryv bazaltu v Cerovej vrchovine. Náučná lokalita je netradičná, spája sa tu príroda a jej hodnoty s tradíciami ľudskej činnosti, ktorá využívala danosti prírody a predstavovala jednu z dôležitých ekonomických aktivít tejto oblasti.
Prezreli sme si kameňolom Mačacia, pozostatky múrov v baníckej osade Mačkaluk, vyhliadku na hrad Šomoška, ruiny budovy colnice. Pri výstupe na hrad sme prechádzali popri kamennom mori a európskom unikáte kamennom vodopáde (9 metrov vysokom). Na hrade sme si prezreli jeho zrekonštruované časti, pokochali sa nádherným pohľadom z veže, ktorá leží na hranici s Maďarskom, čo bolo pre niektorých zážitkom, že majú na dosah susedný štát. Po príjemnom oddychu sme sa náučným chodníkom Šomoška vracali na parkovisko. Cestou sme sa zastavili ešte pri prameni, z ktorého voda tiekla do malých jazierok, ktoré boli vybudované začiatkom 20.storočia na chov rýb. Chodníkom sme sledovali informačné tabule a každá dvojica si z nich pripraví náučný materiál, z ktorých bude spoločná projektová práca.
Príjemne unavení, nabití energiou prírody sme sa vrátili domov s pocitom, že sme spoznali jeden z krásnych kútov nášho Slovenska.
Účastníci exkurzie
Besedy o kyberšikane
V rámci prevencie sme opäť pozvali odborníčku Mgr. Zuzanu Minárikovú z CPPPaP v Rimavskej Sobote, aby siedmakom a ôsmakom pripomenula, čo je kyberšikana. Tak, ako napreduje technika, napredujú, bohužiaľ, aj možnosti jej zneužitia. Preto je potrebná neustála osveta o etickom používaní komunikačných prostriedkov. JJ
Štúrovská poézia
Aj tento rok sme sa zúčastnili súťaže v prednese štúrovskej poézie, ktorá sa každoročne koná vo Vyšnom Skálniku - rodisku Jána Bottu. Naša žiačka VIII. triedy, Jenifer Bobáková, ktorú pripravovala Mgr. Elena Hýbelová, sa umiestnila v druhej kategórii na 3. mieste, k čomu jej srdečne blahoželáme!
JJ
Škola v prírode - 5.deň
.... a posledné ráno v Škole v prírode. Raňajšie vstávanie bolo pre niektorých žiakov náročnejšie, niektorí sa už nevedeli dočkať a od skorých ranných hodín zahájili upratovanie a balenie. Treba však všetkých pochváliť, že vzájomnou spoluprácou stihli v stanovenom termíne splniť všetky zadané úlohy. V jedálni už čakali posledné raňajky a balíčky na cestu, po nich vyhodnotenie bodovania izieb a rozdanie diplomov. Do pristaveného autobusu pomohol ujo šofér naložiť batožinu a všetci nastúpili na spiatočnú cestu. Počas krátkej zastávky v Brezne stihli ešte niektorí žiaci nakúpiť pár drobností a potom už nič nebránilo návratu domov.
Hodina TECHNIKY netradične
Zostavenie jedálneho lístka- téma na hodine technická výchova v V. ročníku. Na hodinu sme si pozvali pani vedúcu školskej jedálne Zdenku ,ktorá nám najlepšie vedela odpovedať na otázky, ktoré sme si pripravili. Ako napríklad : kto a ako zostavuje jedálny lístok v našej škole, kde sa uskladňujú potraviny, ako sa vypočítava denná dávka vitamínových hodnôt pre deti, ako sa normuje jedlo ,či sa môže zahrnúť do jedálneho lístka nové jedlo, do akej sumy sa musí zmestiť a pritom dodržať všetky výživové hodnoty, prečo a kedy vznikli školské jedálne, kto ich kontroluje, porozprávali sme sa aj o zdravej výžive, na čo by sme nemali zabúdať v našom každodennom stravovaní...... Z rozprávania našej Zdenky, ktorú majú na škole rady azda všetky deti, sme získali nové poznatky ,informácie a možno aj iný pohľad na jedlo, ktoré je potrebné pre zdravý vývin každého z nás. „Sme radi, keď vám jedlo, ktoré vám pripravili naše pani kuchárky z lásky, chutilo," dodala na záver pani vedúca. Ďakujeme jej a pozdravujeme usmiate pani kuchárky: Hanku, Beatku a Evku. Z.R, I.H
Škola v prírode - 4. deň
Štvrtý deň privítal všetkých drobným, ale vytrvalým dažďom. Nevadí. Pršiplášte, dáždniky, gumáky.... a ide sa do jaskyne. Po polhodine rýchej chôdze žiaci prišli ku vchodu neveľkej Bystrianskej jaskyne, ktorá zaujala všetkých, ale najmä tých, ktorí ešte v jaskyni nikdy neboli. V stánkoch pred jaskyňou mal každý možnosť kúpiť si pár suvenírov na pamiatku.
Po návrate na chatu a po obede sa žiaci zoznámili s novým animátorom, ktorý pre nich pripravil zase niekoľko veľmi zaujímavých súťaží.Po olovrante sa počasie konečne umúdrilo a dovolilo vybehnúť von, nadýchať sa čerstvého tatranského vzduchu a naučiť sa nové hry. Záverečný večer patril karnevalu a vyhodnoteniu celotýždňovej súťaže. Žiaci získali všetky potrebné kľúče na otvorenie truhlice, v ktorej ich čakala zaslúžená odmena. Prišla posledná noc Školy v prírode....
Škola v prírode - 3. deň
Začiatok tretieho dňa bol super. Po raňajkách si žiaci upratali izby, zaznamenali zopár zážitkov do svojich denníčkov a už sa nevedeli dočkať ďalšej aktivity. Čo to bolo ? No predsa návševa Wellness hotela Bystrá a pobyt vo vodnom svete. Šantenie vo vode bolo veľmi zábavné, niektorí by tam kľudne vydržali aj celý deň. Na chate však už čakal ďalší chutný obed a po ňom nové úlohy s animátormi. Všetci prešli takmer celú obec Bystrá, aby našli správne odpovede na zadané otázky. Každá skupina stihla s menšími problémami splniť aj túto úlohu.
Na chate pokračovali ukážkou svojich schopností. Niekto vedel hýbať ušami, niekto si dal nohu za hlavu, niekto predviedol svoje tanečné a spevácke umenie, niekto zase zabával ostatných rozprávaním vtipov. Na záver ešte pár skupinových súťaží a už nasledovala večerná hygiena,upratanie izieb, krátke rozhovory o nových zážitkoch a spánok.
Ocenenie literárnej tvorby
Mesto Hnúšťa, Mestské kultúrne stredisko v Hnúšti – Knižnica prof. Štefana Pasiara a Základná umelecká škola v Hnúšti v rámci Dní mesta Hnúšťa organizovalo už 17. ročník regionálnej súťaže literárnych prác žiakov základných a stredných škôl pod názvom HREBENDOVA KAPSA 2016. Tejto súťaže sa pravidelne zúčastňujú aj žiaci z našej školy.,,Básnické črevo“ tento rok malo niekoľko žiakov, ale len štyria žiaci postúpili a zúčastnili sa slávnostného vyhodnotenia v Obradnej sieni Mestského úradu v Hnúšti dňa 27. 5. 2016. Kristínka Svinčiaková sa umiestnila na 3. mieste v I. kategórii – Próza regionálnej literárnej súťaže, no pre nemoc sa vyhodnotenia nezúčastnila a cenu jej prevzala pani učiteľka. Nikolka Katreniaková získala tiež 3. miesto v próze, ale v II. kategórii. Robko Karas a Viktória Školníková sa neumiestnili na žiadnom mieste, ale za literárnu tvorbu dostali upomienkový predmet. Práce hodnotila pani spisovateľka PhDr.M. Hlušíková. Pán učiteľ Majoroš zo ZUŠ porotou vybrané básničky zhudobnil a naša žiačka Timea Demeterová ich za jeho klavírneho doprovodu zaspievala. Niektoré literárne práce boli aj výtvarne spracované rôznymi technikami. Pani spisovateľka sa všetkým žiakom poďakovala za ich literárnu tvorbu a ich učiteľom za odbornú pomoc a podporu pri písaní. Spolu s pánom primátorom všetkým zaželala ešte veľa tvorivých úspechov v ich ďalšej literárnej a výtvarnej tvorbe. E.U.
Škola v prírode - 2. deň
Včerajšie zážitky treba doplniť ďalšími a tak zvedaví a nedočkaví žiaci otvorili svoje očká už v skorých ranných hodinách. Po rannej hygiene, uprataní izieb a raňajkách sa všetci pešo vydali na dlhšiu trasu. Vyskúšali si bezpečné chodenie po frekventovanej ceste, prechádzku lesom aj lúkami, dokonca aj tichý presun cez golfové ihriská.
V krásnom prostredí lesov v Nízkych Tatrách prišli až k ubytovni, ktorá poskytuje záujemcom možnosť vyskúšať si svoje zručnosti na vonkajšej lezeckej stene. Po krátkej inštruktáži sa väčšina žiakov odvážne pustila do jej zdolávania a mnohí prišli až na vrchol. Hoci pohľad z najvyššieho bodu niektorých značne zneistil, ujo z horskej služby pomohol každému bezpečne pristáť na zemi. Zaujímavý zážitok... a cesta späť do chaty Limba sa ani nezdala príliš dlhá.
Obed, krátky odpočinok a animátori už mali pripravené ďalšie úlohy. Najprv si každá skupina vyskúšala svoju zručnosť pri plnení rôznych úloh v prírodnom prostredí a potom si všetci vyrobili pekné denníčky o Škole v prírode. Po večeri sa pokúšali správne odpovedať na kvízové otázky. Každá správna odpoveď vyvolala veľkú radosť, pretože v celotýždňovej súťaži je každý bod dobrý.Len čo sa zotmelo, čakala ich nočná hra, pri ktorej skupiny opäť spolupracovali pri splnení ďalšej úlohy.
Neskorý večer ľahko priniesol spánok a tak ruch v izbách rýchlo zatíchol.
Škola v prírode - 1. deň
Upršané pondelkové ráno vôbec nepokazilo náladu žiakom, ktorí sa už niekoľko dní tešili na pobyt v Škole v prírode. Každý z nich prišiel načas pred školu a čoskoro prišiel aj autobus, ktorý ich bez problémov priviezol až ku chate Limba v obci Bystrá. Viacerí dobrí ľudia pomohli menším žiakom povykladať malé, väčšie aj velikánske kufre a tašky.
Po ubytovaní na izbách si dievčatá aj chlapci s nadšením vybalili svoje veci, o chvíľu ich však už čakali tety kuchárky s chutným obedom. Nasledoval krátky oddych a príjemné zvítanie s animátormi, ktorí si pre všetkých žiakov pripravili dôležitú úlohu - pomoc pri záchrane Zeme. Počas celého týždňa budú plniť úlohy, za ktoré získajú kľúče na odomknutie truhlice. Prvé úlohy však vôbec neboli jednoduché. Vedeli by ste napríklad za 60 minút urobiť 4000 drepov a zároveň chodiť celú hodinu po schodoch, spočítať útržky jedného toaletného papiera, vymydliť dve mydlá, napísať básničku, nacvičiť tanec, vyrobiť si vlastný občiansky preukaz alebo nakresliť uvítací plagát? Predstavte si, že naši žiaci to všetko dokázali, pretože si vo všetkom pomáhali a pri plnení najnáročnejších úloh sa pravidelne striedali. Olovrant pomohol doplniť vyčerpanú energiu a žiaci, ktorí sa rozdelili do skupín, si spoločne nakreslili svoju vlajku. Po chutnej večeri každá skupina predstavila svoju vlajku a bojový pokrik. Nasledovala uvítacia diskotéka, počas ktorej si každý zasúťažil aj v podliezaní tyče.
Prvé zaspávanie v Škole v prírode bolo trochu náročnejšie, pretože každý mal hlavu plnú nových zážitkov.
Deň s lesníkom
Konečne štvrtok, 26. máj 2016! Triedy 1. – 5. ročníka Základnej školy Klokočova 742 Hnúšťa zívali prázdnotou, zato autobusy uháňajúce smerom na Teplý Vrch boli napratané do posledného miesta. Dnes sa neučíme v triedach, ale v lese ! Hurááá ! Ide sa na VETVIČKU ! Ak si myslíte, že začneme liezť na stromy, ste na omyle. To sa len presúvame na miesto konania lesníckeho náučno – poznávacieho chodníka pre deti. XII. ročník „Rimavskosobotskej vetvičky“ – Deň s lesníkom sa konal v atraktívnom prostredí Veľkej obory na Teplom vrchu. Na náučnom chodníku boli ako vetvičky stromov porozsýpané stanovištia so zaujímavými ukážkami všetkého možného, čo patrí k lesu, prírode. Od drobného živého hmyzu, lietajúcich dravcov, poľovníckych psov, píl,... až po obrie neživé lesné mechanizmy, ktoré ožívali pred našimi očami vďaka ľuďom, ktorí ich dokonale ovládali. Pri potulkách po vyznačenej trase sme sa mnohému podučili a aj si preverili, čo vieme zo života lesov. Skvelú atmosféru dotvárali stromy, ľudia a ešte aj počasie prispelo k vydarenému dňu. Ak si dobre všimnete, na fotkách sa všetci huncútsky usmievajú popod fúz. To preto, že ich tohtoročná „Vetvička chytila za srdce“ a pošteklila na duši. A tak sa na fotkách spokojne usmievajú. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník „VETVIČKY“. A všetkým aktérom podujatia posielame naše veľké - ĎAKUJEME. Dovidenia o rok ! KK
Svetový deň vnútorného mieru pre Brusel
23. máj bol stanovený ako Svetový deň vnútorného mieru pre Brusel - ako reakcia na tragické udalosti spred roka, ktoré súvisia s teroristickými útokmi a destabilizáciou sveta. Naša škola sa ako jedna zo škôl dovedna 51 krajín (asi milión detí) pripojila k tomuto posolstvu výchovným koncertom. Projekt podporuje UNESCO a mnoho ďalších organizácií, ktoré chcú uvedomením si vnútorného mieru prispieť k stabilite a mieru vo svete. Hlavnou myšlienkou projektu bolo: "Nikdy nebude mier vo svete, pokiaľ nebude mier v našom vnútri." Ak sa ho budeme snažiť dosiahnuť, môžeme ovplyvniť aj to, čo sa nám teraz zdá byť neovplyvniteľné.
JJ
Beseda o dejinách Slovenského štátu
Keďže informácií o histórii takzvaného Slovenského štátu nie je nikdy dosť, prijal pozvanie do našej školy pán Viktor Brádňanský - budúci historik - a sprostredkoval deviatakom informácie, ktoré presahujú osnovy dejepisu ZŠ, no sú veľmi poučné a, ako sa ukázalo, aj zaujímavé. Aj touto cestou sa chceme poďakovať za prínosnú besedu, ktorá pomohla hlbšie si uvedomiť mnohé súvislosti.
JJ
Rastliny a zvieratá našich lesov
Aj tento školský rok sa naši VŠEVEDKOVIA Ninka S., Max P., Kristián H. a Patrik Š. zo 4.ročníka popasovali s vedomosťami o bylinách, drevinách a živočíchoch slovenskej prírody. Aj tento rok boli veľmi dobrí a získali 1.miesto v okresnom kole biologickej olympiády v Rimavskej Sobote. Príprava spočívala nielen v teoretických vedomostiach, ale hlavne v spoznávaní predpísaných druhov rastlín a živočíchov, príprave herbára, pozorovaní a prikrmovaní vtáčikov v zime za oknami triedy, výrobe odliatkov stôp zvierat. Žiaci vynaložili veľa úsilia a svojho voľného času pri príprave na súťaž a zistili, že PRÍRODA je úžasná matka a vie sa o voje "deti" postarať zaujímavými spôsobmi. Poďakovanie patrí aj rodičom, ktorí nám pri príprave pomáhajú, a tak vedú svoje deti k pozitívnemu vzťahu k prírode. Nás učiteľov by potešilo, keby tých rodičov a žiakov so záujmom o prírodu bolo viac.
ML
Zábavno-súťažný kvíz o zdravej životospráve
Každý človek v živote má určité túžby a jednou z najkrajších túžob je byť zdravý a dožiť sa vysokého veku. Naplnenie tejto túžby závisí od toho, kto ako vie zrežírovať svoj život a zdravo žiť. Nie všetci ľudia sa kamarátia so zdravou životosprávou a sami sú si na vine ,ak majú zdravotné problémy. Túto skutočnosť si uvedomujú aj naši žiaci a nechcú si brať vzor od tých,čo porušujú zásady zdravého životného štýlu. Veľa sa o tom ako zdravo žiť dozvedajú na vyučovacích hodinách,no ale aj prostredníctvom zaujímavejších vyučovacích foriem,akými sú besedy a kvízy. Príjemné chvíle strávili žiaci druhého stupňa 24. 5. 2016 počas kvízu o zdravej životospráve. Kvíz prebehol v popoludňajších hodinách v priateľskej súťažnej atmosfére. Súťažili medzi sebou štyri trojčlenné súťažné družstvá tried od šiesteho až po deviaty ročník. Kvíz mal štyri kolá a v každom kole žiaci odpovedali na dve súťažné otázky spôsobom výberu správnej alternatívy odpovede spomedzi troch možností. Zábavnou formou sa dozvedeli mnoho nových informácií o vysokom krvnom tlaku, cukrovke, zdravých a nezdravých potravinách, o starostlivosti o pleť ,ale i ústnu dutinu,ale hlavne si zasúťažili. Po ukončení posledného kola bol kvíz vyhodnotený a prvé tri najlepšie družstvá odmenené vecnými cenami. Na treťom mieste sa sa umiestnilo družstvo siedmeho ročníka v zložení: J. Vetrák, M. Mikulčík a V. Parobeková, na druhom mieste skončilo družstvo ôsmeho ročníka v zložení: P. Čellár, D. Cáder a M. Kožiak,a na prvom mieste sa umiestnilo družstvo šiesteho ročníka v zložení : Diana Líšková, Sandra Líšková a Ema Kasáčová. Okrem vecných cien dostali tri najlepšie súťažné družstvá diplomy a každý účastník kvízu sladkú pozornosť.
P.C a S.B
Píšem, píšem, píšem list ........
Druháci písali list svojej rodine - mamine, ocinovi, sestre ........ Napísaný list vložili do obálky. Na obálku napísali správnu adresu a do pravého horného rohu nalepili známku. List vhodili do poštovej schránky. Poštár nesie list tomu, koho adresa bola napísaná na obálke. Keďže radi skúšame nové veci, teóriu z učebnice slovenského jazyka pre 2. ročník sme prepojili s praxou. A výsledok? Neopísateľná radosť rodičov z prvého listu od ich dieťaťa práve k sviatku RODINY (15. 5. Svetový deň rodiny).
15. mája si verejnosť po celom svete pripomína Svetový deň rodiny (World Family Day), ktorý bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN) v roku 1993. Význam dňa rodiny spočíva v pripomenutí dôležitosti rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti. Súčasne je možnosťou, aby sa národné inštitúcie zaoberajúce sa touto problematikou zamysleli nad rodinnou politikou v danej krajine. KK
Náčelník mestskej polície zavítal medzi piatakov
Žiaci obidvoch tried piateho ročníka našej základnej školy sa 17. 5. 2016 potešili vzácnej návšteve. Prišiel medzi nich pán náčelník mestskej polície Mgr. Milan Migaľa,aby im primeranou formou ozrejmil problematiku týrania a šikanovania detí v rodinách,ale i v prostredí školy. V obidvoch prípadoch ide o ponižovanie ľudskej dôstojnosti,a pretože deti bývajú ešte bezbranné, nevedia si v takýchto situáciách samy pomôcť,je potrebné zaujať k týmto javom odsudzujúci postoj a deťom poskytnúť pomocnú ruku. Z úst pána náčelníka sa žiaci, piataci, podrobnejšie dozvedeli nielen to,aké podoby týrania a šikanovania detí sa v rodinách vyskytujú,ale i užitočné rady súvisiace s tým , na koho sa obrátiť,keby sa sami stali obeťami takéhoto počínania dospelých. Beseda prebiehala v priateľskej atmosfére a svoj záujem o problematiku dali žiaci najavo viacerými otázkami,ktoré pánovi náčelníkovi položili. Čas jednej vyučovacej hodiny určenej na besedu rýchlo pominul, no na žiakov slová pána náčelníka mestskej polície účinne zapôsobili. Aj v závere besedovania ich upozornil,aby v prípade šikanovania alebo týrania nazbierali odvahu a nebáli so svojou neľahkou situáciou zdôveriť takým osobám, ktorým najviac dôverujú. Beseda bola pre žiakov o to zaujímavejšia, že pán náčelník ich v jej priebehu zapájal do aktívnej spolupráce a pozorne si vypočul aj ich skúsenosti, ktoré nadobudli vo vzťahoch s dospelými. Úplne na záver pri rozlúčke dali žiaci pánovi náčelníkovi potleskom najavo,že jeho rady a slová padli na úrodnú pôdu.
P.C.
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.