Svetový deň chleba vyhlásila Medzinárodná únia pekární U.I.B. Pekári na celom svete ho oslavujú od roku 2002. Historici odhadujú, že prvý chlieb pochádza z mladšej doby kamennej, keď začali ľudia pestovať obilie. Rozvojom primitívneho poľnohospodárstva sa objavil prvý pečený chlieb v podobe nekysnutých placiek. O vzniku kvaseného chleba sa traduje viacero legiend. Podľa niektorých sa objavil pred 6000 rokmi v starovekom Egypte, kde možno náhodou a pôsobením baktérií vykysol na slnku. Po jeho upečení si Egypťania obľúbili pochúťku s chrumkavou kôrkou a kyprým stredom. Ďalšia legenda hovorí o tom, že aténska otrokyňa zabudla na chlebové cesto v amfore a to začalo kysnúť. Zo strachu pred trestom zamiešala kysnuté cesto s obyčajným a upiekla chlieb, ktorý Grékom chutil viac ako placky. Slovensko patrí ku krajinám, kde je chlieb od nepamäti každodenným pokrmom, o čom svedčí aj jeho ročná spotreba. Každý Slovák podľa Štatistického úradu SR vlani skonzumoval priemerne takmer 39 kilogramov chleba, vyše 29 kilogramov pšeničného pečiva a deväť kilogramov trvanlivého pečiva. Aktivitami v I. B sme si pripomenuli význam CHLEBA, na ktorý často zabúdame a nevážime si dostatočne, že nepociťujeme hlad, ako v niektorých krajinách. Na prvej hodine sme prostredníctvom dataprojektoru videli výrobu chleba vo veľkej pekárni. Následne sa z nás stali malí pekári a piekli sme v malej pekárničke vlastný chlebík, do ktorého sme dali svoje tajné prísady. Na hodine písania sa naše ručičky rozcvičili na ováloch chutného chrumkavého chlebíka a matematika bola zameraná na porovnávanie chleba v regáloch obchodu. Vytvarná sa niesla v duchu vône chleba, prostredníctvom farieb sme znázornili jeho vôňu. A na konci, za naším celodenným snažením, bola chutná bodka, náš voňaví a chutný chlieb. Pekári z I. B a KK
Svetový deň chleba - 15. október 2014
„BURZA“ stredných škôl v Rimavskej Sobote
Keďže tento rok je pre nás rokom rozhodovania a to nie je až také ľahké, na pomoc nám prišla „Burza“ stredných škôl v Rimavskej Sobote, ktorú sme navštívili 9.10.2014 . Zástupcovia SŠ z okresov Rimavská Sobota, Lučenec, Zvolen, Banská Bystrica, Banská Štiavnica a Poltár predstavili odbory, ktoré otvárajú na svojich školách a akcie, ktoré počas roka organizujú. Mohli sme sa popýtať vyučujúcich a študentov, uvidieť a aj ochutnať ich výrobky, dať sa namaľovať i učesať. Ponuka bola naozaj bohatá a my máme nad čím uvažovať, dávať pre a proti jednotlivým školám, kým podpíšeme prihlášky.
Žiaci deviateho ročníka.
Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas
" Bývali takí drotári.
Krošničku na chrbát
a do krošničky knihu..."
Krásny citát, plný skromnosti a lásky ku knihám, bol mottom školského kola literárnej súťaže "Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas". Vyučujúce SJL na II. stupni si spolu so súťažiacimi pripomenuli nesmierne bohatstvo, ktoré sa ukrýva v rozprávkach, do ktorých vkladali ľudia svoje túžby po dobre, pravde a spravodlivosti. Nezabudli spomenúť ani najznámejších zberateľov rozprávok ako Pavla Dobšinského, Jána Kollára a Boženu Němcovú.
Naši žiaci II. stupňa súťažili v dvoch kategóriach. Do II. kategórie boli zaradení žiaci V.-VII. ročníka a do III. kategórie žiaci VIII. ročníka.
Umiestnenie v II. kategórii :
1. miesto Miroslav Barto V.B
2. miesto Kristína Bartová VI. roč.
3. miesto Jana Kúdelková V.A
Umiestnenie v III. kategórii :
1. miesto Martin Temiak VIII.A
2. miesto Karin Katreniaková VIII.A
3. miesto Zuzana Paľová VIII.B
Do regionálnej súťaže, ktorá sa uskutoční 21.10.2014 v Drienčanoch postúpia : M. Barto, M. Temiak a K. Katreniaková.
Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších literárnych súťažiach. E.H.
Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas.
Dňa 8. 10 . sa našej škole uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese slovenskej rozprávky, ktorá vznikla na počesť významného slovenského rozprávkara Pavla Emanuela Dobšinského.
Všetci žiaci, ktorí sa tejto súťaže zúčastnili, si zaslúžia veľkú pochvalu. Pekný prednes predviedli mladší aj starší žiaci.V I. kategórii sa žiaci umiestnili nasledovne:
1. miesto - I. Kyseľová ( IV. A )
2. miesto - F. Jahodníková ( II. A )
3. miesto - D. Frgolec ( II. B ) a E. Kovalančíková ( IV. A )Gratulujeme a držíme palce na regionálnom kole v Drienčanoch. K.B., E.R.
Pozvánka
Milí rodičia,
pozývame Vás na celoškolské rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční
dňa 08.10.2014 o 15.00 hod. v hlavnej budove ZŠ .Potom bude prebiehať
stretnutie rodičov a učiteľa v triede.
Výstava plazov
Dnešný deň sa v našej telocvični hmýrilo menšími i väčšími živočíchmi z ríše zvierat. Uskutočnila sa tu výstava exotických plazov, ktorú si prišli prezrieť naši žiaci. Organizátori výstavy nám jednotlivé živočíchy predstavili a ukázali. Videli sme agamy, gekončíkov, rôzne iné jašterice. Potom začali z vriec vyťahovať hady, užovky, koralovky, pytóny. Najviac sme obdivovali obrovskú anakondu, ktorá v prírode dosahuje dĺžku 13m a je nebezpečná aj pre človeka. Má obrovskú silu, traja chlapi s ňou mali čo robiť. Niektoré hady boli i škrtiče, teda korisť lovia tak, že sa okolo nej ovinú. Zaujímavý bol aj krokodíl, ktorý si veselo vykračoval po telocvični. Potom sme si prezreli tieto zvieratá zblízka. V teráriách sme ešte videli vtáčkáre, škorpióna,či korytnačku písmenkovú. Najväčším zážitkom bolo to, že sme si mohli na vlastnej koži vyskúšať,ako zamatovo jemný a úžasný druh tieto plazy sú.
Výstava sa nám páčila a nejeden z nás odchádzal z výstavy s malou túžbou mať takého živočícha doma.Ďakujeme za krásne prežitý deň! M.Slov.
Projektové vyučovanie
Sopky priťahujú ľudskú pozornosť ako magnet. Nepochybne patria medzi najväčšie svetové turistické atrakcie.
Návšteva vulkánu v sebe nesie prvky dobrodružstva, nebezpečenstva i nadpozemskej topografie a unikátneho biologického systému, ktorý človeka vracia v čase milióny rokov dozadu. Sopky boli druhou témou projektového vyučovania žiakov IV. ročníka na hodine prírodovedy. Žiaci si navzájom podali informácie o sopkách, dozvedeli sa všetky dôležité informácie o výbuchu sopky, sopečnom prachu a o známych svetových sopkách. Ani Slovensko nie je chudobné na sopky a sopečné pohoria. A aj o tom sa žiaci mali možnosť dozvedieť z projektov, ktoré si pripravili. E.U.
Voda je život
Je všade: okolo nás, v nás, pod nami, nad nami, bez nej by život ani nebol možný. O tomto tajomstve vody, ale aj o tom, že voda pokrýva tri štvrtiny Zeme, o zásobách pitnej vody a o tom, kde všade sa dostane kvapka dažďa si žiaci IV. A triedy pripravili na vyučovacej hodine prírodovedy zaujímavé projekty. Je potrebné, aby si žiaci uvedomili, aká je cena vody, toho drahokamu, ktorým nesmieme plytvať, ani ho znečisťovať. E.U.
...A TAKTO SA DARÍ NAŠIM PRVÁČIKOM V ŠKOLE
AKO SA UČIŤ DOMA S PRVÁČIKOM, ABY MU UČENIE IŠLO ĽAHŠIE?
Príchod dieťaťa do školy je veľkou zmenou v jeho živote. Mení sa jeho postavenie z role hrajúceho sa dieťaťa na učiaceho sa žiaka, hrá sa oveľa menej ako v materskej škole. Mení sa organizácia jeho dňa a musí sa systematicky pripravovať do školy. Buduje si svoju rolu v kolektíve rovesníkov ako aj vzťah s pani učiteľkou…A v neposlednom rade aj k nadobúdaniu nových vedomostí a ku škole.
Uvádzame niekoľko aktivít a opatrení pre úspešný začiatok v škole:
- pravidelná a efektívna komunikácia s pani učiteľkou prispieva k vytvoreniu dobrého vzťahu;
- vytvorenie režimu dňa - týždňa spolu s dieťaťom (môže byť aj kreslený na chladničke) ;
- prípravy do školy (najviac 30 minút denne, prípadne s prestávkami podľa potreby).Dieťa sa naučí systematickej práci a zodpovednosti k povinnostiam.
- usporiadanie režimu dňa tak, aby malo dieťa dostatočné množstvo relaxu (hry a pobytu vonku);
- systém odmien za pokroky a snahu (vrátane pochvaly i pohladenia). Za väčšie pokroky si urobte radosť výletom alebo spoločnou hrou.
- rozvíjanie rozprávačských schopností dieťaťa. Aspoň 15-30 minút denne sa s dieťaťom rozprávajte o zážitkoch, sledovanej rozprávke v TV alebo o jeho kamarátoch… Mnohým deťom pomáha, keď im rodičia kladú otázky a tak napomáhajú vytvoriť štruktúru v rozprávaní (Kde ste boli? Kto tam bol s vami? Čo zaujímavé sa stalo? Ako sa to riešilo? Ako sa to skončilo?). Schopnosť zmysluplne, stručne a konštruktívne sa vyjadrovať je dôležitá pri odpovediach v škole či pri písomných prácach.
- tréning pamäte; Pripomínajte si udalosti z minulosti (z víkendu či prázdnin), opakujte si učivo a prípadne obsah prečítanej rozprávky… Zdanlivo nepodstatné opakovanie je dôležitým tréningom pamäte,tréning tzv. pracovnej pamäte; Veľkou zábavou pri cestovaní autom môžu byť aj hry na opakovanie napr. na papagája, keď dieťa opakuje po dospelom rad slov alebo zložitejšiu vetu. Úlohou je opakovať vetu alebo slová úplne presne. Začíname s radom 4-5 slov, ale postupne môžeme náročnosť stupňovať.
- rytmizácia a vytlieskavanie slov, určovanie počtu slabík, určovanie prvej a poslednej hlásky v slove;Hľadajte slová začínajúce na určitú hlásku napr. P – pes, papuče, pusa, plavák…Kto nájde najviac slov môže získať sladkú odmenu … Dieťa si prostredníctvom hry trénuje uvedomovanie si štruktúry slova.
- hrajte sa hry, pri ktorých sa dieťa učí počítať (Človeče nehnevaj sa, Domino), rozlišovať písmenká (písmenkové pexeso, krížovky) a pod. Čítajte dieťaťu zaujímavé príbehy, použite i rôzne didaktické hry na CD …
- postreh a pozornosť dieťaťa rozvíjajte pomocou hier ako je napr. kvarteto, pexeso a rôzne pracovné úlohy z časopisov určených pre deti v predškolskom veku ....
A čo je najdôležitejšie? Podporovať a povzbudzovať svoje dieťa pri jeho úspechoch či neúspechoch a prejavovať mu toľko lásky, koľko sa najviac dá! KK
Kto bol Matej Hrebenda?
Ešte pred pár dňami to bolo pre našich štvrtákov len meno neznámeho človeka. Usilovnou prácou však o ňom získali množstvo informácií, ktoré neskôr použili pri spoločnej prezentácii. Uvedomili si, aké je dôležité počúvať jeden druhého, nakoľko v našom „kruhu“ pre Mateja Hrebendu mohli padnúť vždy len nové informácie. Na prvý pohľad jednoduché zadanie sa postupom času zdalo priam neprekonateľné. Každý žiak musel dokázať vyselektovať zo svojich vedomostí len tie neznáme, čo bolo pre mnohých dosť náročné. Celá hodina sa však nakoniec javila ako kompaktná burza poznatkov o tomto našom známom rodákovi, na ktorého môžeme byť bezpochyby právom hrdí. ER
Cvičenia v prírode na 1.stupni
Jeseň je čarovné obdobie plné farieb, dozrievajúcich plodov, ale aj zmien počasia. Dni sú čoraz kratšie, slniečka je menej a aj studený vietor začína vystrkovať rožky. Ale dnes nám počasie prialo a na 1.stupni sme uskutočnili cvičenia v prírode. So žiakmi sme na turistickej vychádzke pozorovali krásnu jesennú prírodu, hľadali sme turistické značky, orientovali sa podľa kompasu a mapy a hlavne sme prekonávali prekážky - konáre, blato, vysokú trávu, potôčik. Žiaci si rozvíjali morálno-vôľové vlastnosti (vytrvalosť, samostatnosť, odvážnosť), ale aj fyzické zručnosti. Všetci boli disciplinovaní a húževnato prekonávali stúpajúcu trasu. Splnili sme vytýčený cieľ, ktorým bolo zlepšiť úroveň pohybových schopností, pozorovať jesennú prírodu a upevniť kladný vzťah k prírode. J.C.
Športom k zdravému srdcu
V piatok 26.9. sme si so žiakmi pripomenuli Svetový deň
. Cieľom svetového dňa srdca je zvýšenie verejného povedomia o hrozbe kardiovaskulárnych ochorení a cievnych mozgových príhod, ako aj význame zdravého životného štýlu z hľadiska srdca – aby deti, adolescenti a dospelí na celom svete mohli žiť lepšie a dlhšie.
My sme sa rozhodli ,,osláviť" tento deň športom a tak znížiť riziko problémov so srdcom a cievami. Po spoločnej rozcvičke v telocvični súťažili žiaci I.-IV. ročníka v štyroch disciplínach - beh, hod, skok a šplh. A tu sú mená víťazov:
I.ročník:
chlapci - 1.miesto: M.Hronec, 2.miesto: J.Cibuľa, 3.miesto: D.Tóth
dievčatá - 1.miesto: Timea Moorová, 2.miesto: Tamarka Moorová, 3.miesto: T.Sýkorová
II.ročník:
chlapci - 1.miesto: L.O.Caban, 2.miesto: R.Rapčan, 3.miesto: D.Lavrinc
dievčatá - 1.miesto: F.Jahodníková, 2.miesto: V.Frgolcová, 3.miesto: V.Tóthová, K.Vilhanová
III.ročník:
chlapci - 1.miesto: M.Hurajt, 2.miesto: T.Belica, 3.miesto: M.Hronec
dievčatá - 1.miesto: V.Cibuľová, 2.miesto: D.Štajerová, 3.miesto: N.Stieranková
IV.ročník:
chlapci - 1.miesto: S.Ulický, 2.miesto: G.Kaločay, 3.miesto: J.Boľf
dievčatá - 1.miesto: P.Porubiaková, 2.miesto: I.Kyseľová, 3.miesto: Ž.Saloňová"Vaše
je vo vašich rukách"
J.C.
Biele ako mlieko
Biela farba je symbolom slávnosti, čistoty, pravdivosti, mladosti, sviežosti a aj zdravia. Biele je nielen mlieko, ale aj zuby a kosti, ktoré mlieko a vitamíny v ňom ukryté, potrebujú. Tretiaci si pripomenuli Svetový deň mlieka v školách aj výstavkou z obalov mliečnych výrobkov a prácami zhotovenými na hodinách výtvarnej výchovy s p. vych. Humenovou a p. uč. Libiakovou, ktorú si všetci môžu prezrieť v priestoroch školskej jedálne. Aj takýmto spôsobom chceli propagovať dôležitosť mlieka pre ľudský organizmus.
ML
Mlieko je náš kamarát
Oslavovať mlieko a neustále zdôrazňovať jeho mimoriadne výživové vlastnosti a význam pre človeka sa lekári a odborníci z oblasti výživy rozhodli už v roku 1957. Svetový deň mlieka v školách je medzinárodnou každoročnou udalosťou podporovanou a propagovanou Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Mlieko a mliečne produkty pomáhajú naplniť požiadavky na plnohodnotnú výživu rastúceho organizmu. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka v školách. Je to spôsob, ako sa zamerať na pomoc deťom, zvýšiť ich povedomie, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti. Aj v našej triede I. B sme oslávili DEŇ MLIEKA. Na desiatu sa podávalo mlieko a mliečne výrobky, ktoré deťom pripravili rodičia. Na čítaní a písaní sme písmenka cvičili na kravičkách z papiera, na matematike sa počítali fľaše s mliekom v obchode a na výtvarnej výchove sme sa stali tvorcami návrhu obalu na mlieko. Žiaci si pozreli výrobný postup, ako sa mlieko dostane z farmy na náš stôl a dozvedeli sa zaujímavé informácie o mlieku, mliečnych výrobkoch a o význame konzumácie mlieka. KK
Naši prváci
Najmladší žiaci našej školy majú prvé dni a týždne školskej práce za sebou. Spoznávajú našu školu a priúčajú sa jej zvyklostiam. Vedia prečítať a písať prvé písmeno a čísla, spoznávajú nové pojmy, ktoré musia na vyučovaní bežne používať. Dokážu výborne spolupracovať v skupinách, poradiť si, pomôcť si. Čaká ich však ešte veľa práce, aby splnili všetky podmienky vzorného prváka. KK
Nuž tak, milí prváci, nech sa vám práca naďalej takto darí!
Šikanovanie
Problematika šikanovania detí a mládeže v školskom prostredí sa oprávnene dostáva do pozornosti a stáva sa problémom. Pozorujeme čoraz častejšie agresívne správanie detí. Toto správanie je najviac ovplyvnené ich vonkajším prostredím ako je rodina, škola, masmédiá, .... Šikanovanie sa objavuje čím ďalej, tým viac. Stalo sa veľmi vážnym problémom. Preto je veľmi potrebné venovať sa prevencii, sledovať náznaky aj skrytého šikanovania a snažiť sa taktiež vytvárať zo školy bezpečné, neohrozené prostredie pre naše deti. So žiakmi deviateho ročníka sme si pripomenuli problémy šikanovania nielen toho fyzického, ale v súčasnej dobe tak rozšíreného kyberšikanovania, realizovaného hlavne cez sociálne siete. Prečítali sme si konkrétne príbehy – samozrejme v anglickom jazyku – a porozprávali sme sa, ako šikanovaniu predchádzať a ak už sme obeťou, ako túto situáciu riešiť.
K.V
Voľné pracovné miesto
Vedenie ZŠ oznamuje , že prijme zamestnaca do PP na pozíciu asistenta učiteľa.
Požadované vzdelanie : úplne stredné vzdelanie pedagogického zamerania
Iné požiadavky: bezúhonnosť, zdravotná spôsobilosť
Doba PP:1.9.2014 -31.8.2015
Iné: osobný pohovor s vedením školy 25.-26.8.2014 od 10.00- 12.00 hod.
Sladké mámemie
Sladké mámenie prázdnin a s tým spojené ničnerobenie je ešte v plnom prúde.Je to dobrý pocit.
Treba si uvedomiť , že zajtra príde nový deň a za ním ďalší a ďalší , až si uvedomíme , že čas rýchlo letí.
Len aby sme neboli zaskočení , keď nám v TV alebo v rádiu zahlásia , že zajtra je 1.september a ten volá
všetkých žiakov do brán škôl.
Preto sa milí žiaci a rodičia pokúste už oddnes zaraďovať po maličkých dávkach do denného režimu (detí)
povinnosti , pravidlá,čítanie kníh a časopisov a postupne zabezpečujte potrebné školské pomôcky.A keď príde
1.september - nič sa nedeje ,pohoda, sme pripravení.
Koniec šk.roka 2013/2014
Ďalší školský rok je za nami. Nastal čas odmien. Pre niekoho to bol rok plný úspechov, dobrých známok, víťazstiev i zážitkov. Pre niekoho rok nie najlepší. Tých, ktorí sa tešili, bolo oveľa viac. Žiakom blahoželáme k výborným vysvedčeniam a úspechom v súťažiach. Prajeme všetkým krásne prázdniny a dovidenia v septembri.
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.