• Deň Zeme v I. B

          • Aj v tomto roku sme si spoločne pripomenuli sviatok našej planéty - Zeme. Prváci si najprv pozreli pekné animované videá, ktoré im pomohli bližšie sa oboznámiť s dôsledkami zhoršujúceho sa životného prostredia.V nasledujúcom rozhovore sa zamysleli nad tým, ako ho treba chrániť a ako sa môžeme správať ekologickejšie nielen v škole, ale aj doma. Dozvedeli sa, že najjednoduchším spôsobom ekologického správania je triedenie odpadu. Aj keď papier, plasty a sklo sa mnohí naučili triediť už doma, je dôležité nezabúdať na batérie a baterky. Je to fajn, že od dnešného dňa si môžu prváci a druháci vyskúšať toto triedenie aj na chodbách školy. Všetky získané vedomosti prváci potom využili pri kreslení prírody a Zeme. Na záver ešte pomohli vyčistiť okolie školy od drobných odpadkov.
            Veď teraz už nikomu z nich nie je jedno, ako vyzerá jeho okolie aj celá naša planéta. Vedia, že ju budú potrebovať pre život nielen teraz, ale aj v budúcnosti.                                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                        K.B.

        • Polievka dobrej nálady
          • Polievka dobrej nálady

          • V rámci projektu eTwinning pripravili žiaci V. ročníka pre svojich kamarátov zo spriatelenej českej školy recept na Polievku dobrej nálady. Ponúkame ho aj vám, neváhajte a otestujte:-)


            Do hrnca nalejeme liter šťastia.

            Nasypeme 500 gramov zdravia a prilejeme pol litra priateľstva.

            Nakrájame nadrobno 450 g radosti a pridáme spolu so 750 g zábavy, nakrájanými nahrubo.

            Prilejeme pohár plný spokojnosti a poriadne zamiešame.

            Nezabudneme na 2 čajové lyžičky odvahy.

            Humoru však pridáme až 10 polievkových lyžíc.

            Ochutíme poriadnou dávkou lásky a štipkou zodpovednosti.

            Na záver ozdobíme polievku úsmevom.


            A Polievka dobrej nálady je hotová.


            Dobrú chuť!

                                                                                                                                                                                         J.J.

          • Dejepisno - literárna exkurzia do Banskej Bystrice a okolia

          • Deviataci a ôsmaci sa nedávno zúčastnili na dejepisno-literárnej exkurzii do Banskej Bystrice, Nemeckej a Tajova, ktorej cieľom bolo obohatiť ich vedomosti o histórii 2. svetovej vojny. Zároveň sa touto formou dozvedeli viac o histórii obce Tajov a o jej rodákoch - spisovateľovi J. G. Tajovskom a o vynálezcovi aj umelcovi Jozefovi Murgašovi. Veríme, že nadobudnuté vedomosti zúročia aj na blížiacej sa vedomostnej súťaži, zameranej na dejiny 2. sv. vojny a SNP.

            J.J.

        • Lov na vajíčka
          • Lov na vajíčka

          • Tradičným symbolom veľkonočných sviatkov sú aj vajíčka. Kedysi sa používali výsostne v prírodnej forme, no tentoraz sa pri všetkých zvykoch preferujú skôr čokoládové verzie. A tieto čokoládové sme využili aj my na hodinách anglického jazyka v treťom a štvrtom ročníku. Popri pripomínaní si tradičných slovenských tradícií sme si zasúťažili aj v jednej pochádzajúcej z anglicky hovoriacej krajiny. Tam deti hľadajú čokoládové vajíčka poskrývané  po celom byte a kto vajíčko nájde, okamžite ho zje. Najmä táto posledná časť ide aj slovenským deťom rovnako dobre :-) Naše vajíčka sme poschovávali v triede a lov na vajíčka sa mohol začať.  Hľadanie bolo úspešné ... každý odchádzal so sladkým čokoládovým vajíčkom. 

            K.V.

          • Prianie

          •   K novej jari veľa sily, aby ste v zdraví dlho žili.Na Veľkú noc veľa vody,

            rodinnej spokojnosti a  pohody zo srdca želá     

                                                                                     riaditeľka školy

                                                                                  

          • Veľkonočné prázdniny

          •  

            Žiaci majú prázdniny od 17.04.2014 do 22.04.2014.

            Vyučovanie pokračuje 23.04.2014 v riadnom čase.

            23.04.2014 sa budeme venovať Dňu Zeme. Aktivity

            budú zamerané na environmentálnu výchovu žiakov.

            Vyučovanie bude upravené.

                                                                  riaditeľka školy

          • Biologická olympiáda

          • 15.apríla 2014 som sa zúčastnila obvodného kola biologickej olympiády v kategórii E - botanika.Riešila som vedomostný test o 50 vodných a brehových rastlinách,určovala som ich slovenské a vedecké názvy + zaradenie do čeľade.Zvládla som to dobre a postúpila som z prvého miesta do krajského kola súťaže.Držte mi palce !  

            Lucia Katonová   6.ročník

             

          • Súťaž o najkrajšiu kraslicu

          • V duchu prichádzajúcich Veľkonočných sviatkov sa niesol aj dnešný deň.Na hodine informatickej výchovy v treťom a vo štvrtom ročníku sme súťažili v kreslení veľkonočných kraslíc na počítači.Kraslice boli nádherné,hýrili mnohými farbami a bolo veľmi ťažké vybrať to najkrajšie.Veď posúďte sami.                                                                                                         M.Slov.

        • Veľká noc na hodine anglického jazyka
          • Veľká noc na hodine anglického jazyka

          • Čas prichádzajúcej Veľkej noci sme si na dnešnej hodine anglického jazyka v 4.A skrátili plnením rôznych veľkonočných úloh. Nájsť rozdiely medzi dvoma veľkonočnými obrázkami a pomenovať ich, spájať čísla, pritom počítať a pomenovať vzniknutý obrázok, prejsť bludiskom vo vajíčku a pritom si precvičiť povely hore – dole, vpravo – vľavo ... aj to boli úlohy, ktoré museli žiaci zvládnuť. Plnili ich s radosťou a samozrejme sa aj niečo nové naučili. 

            K.V.

          • Súťaž o najkrajší list

          • Mám sen... Práve pomocou hudby dokázať všetkým že nič nie je tak zlé aby nemohlo byť horšie a venovať sa tomu celý život!!! .... Aj toto sú  slová Karin Katreniakovej z 8.A, slová listu, ktorým sa zapojila do súťaže o najkrajší list. Súťaž o najkrajší list je celosvetová súťaž, ktorú vyhlasuje Medzinárodný úrad Svetovej poštovej únie. Na Slovensku sa o výber najkrajšieho slovenského listu stará Slovenská pošta s podporou Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Cieľom súťaže je snaha viesť deti k tradičnému písaniu listov a osvojeniu si písaného prejavu. Témou tohto ročníka Ako hudba ovplyvňuje naše životy. Karinke držíme palce v tejto súťaži a aj v hudobnej kariére.

            K.V.

          • Výhra do Školského klubu detí

          • Naše deti z ŠKD sa zúčastnili internetovej súťaže o Najkrajšiu foto triedy na www.talentagent.sk. Do súťaže bolo prihlásených približne 50 škôl  a súťaž  trvala od novembra 2013 do marca 2014. Hlasovaním na hviezdičky sa pridávali body a foto s najväčším počtom bodov zvíťazila.

            Ďakujeme všetkým rodinám, spolužiakom, učiteľom a ostatným zamestnancom školy, ktorí nás podporovali svojim hlasovaním a venovali nám svoj čas. Ale aj všetkým, ktorí nás podporili finančne a tak NAŠICH NÁMORNÍKOV, plaviacich sa na jednom mori na svojich loďkách spoznávať svet, dostali na 1.MIESTO.

            Ako odmenu sme získali: tlačiareň, 10 USB kľúčov a 20 croissantov. Oplatilo sa. A ešte raz vám ĎAKUJEME. Tešte sa s nami.

                                                                                Vaši námorníci

          • Jar k nám zavítala

          • Je dôležité, v akom prostredí trávia deti vyučovací proces. Na jednej strane sa škola postará o pekne zrekonštruované a dobre vybavené triedy, chodby, učebne, na druhej strane si žiaci s pani učiteľkami vytvoria krásne dekorácie a spríjemnia si tak pobyt v škole. Žiakom prináša radosť a spokojnosť, keď vidia, že ich výtvory obdivujú aj iní ľudia. Vedieme ich k tomu, aby svoju prácu robili dôkladne a aby boli pyší na svoje výsledky. Žiaci 2.B sú naozaj zruční a svedčí o tom aj ich jarná a veľkonočná výzdoba v triede.

            ML

          • Svetový deň zdravia

          •  Každý rok si 7. apríla pripomíname Svetový deň zdravia. Tento deň bol vyhlásený v roku 1950 svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Téma sa každoročne mení a tohtoročnou témou sú infekčné ochorenia prenášané vektormi - komármi, kliešťami,...
            S blížiacim sa letným obdobím je táto téma čoraz aktuálnejšia a preto sme jej aj my v 2.ročníku venovali dostatočnú pozornosť.
            A aby sme boli zdraví, tak sme deň začali cvičením na nám známu pieseň "Keď chce každý zdraví byť, musí si s nami zacvičiť"...  

            J.C.
             

          • Čo sme nenašli v novinách

          •        MISIA PRE ZDRAVIE, Utekáme pred chorobami, Ako byť vždy zdravý, Čo je pre nás zdravé? , NA CHOROBU HUDBOIU , Jedlá pre zdravie. Toto sú titulky, ktoré sme tvorili v VII.A na hodine slovenského jazyka v rámci učiva o vetných členoch. Týmto sme si pripomenuli dnešný Svetový deň zdravia, ktorého cieľom je každý rok informovať celosvetovú verejnosť o problematike dotýkajúcej sa zdravia, ochorení a ťažkostí v oblasti zdravotníctva. Téma roku 2014 : Choroby prenášané vektormi. Tu zaznie určite otázka - Čo sú to za choroby? Vektormi prenášané ochorenia sú napr. lymská borelióza, malária, kliešťová encefalitída, atď. Takže potom aj tohtoročné heslo Svetového dňa zdravia je jasné a prirodzené : Malý živočích, veľká hrozba. Naučme sa chrániť.

          • Týždeň knižníc

          • Dňa 4.4. 2014 pri príležitosti TÝŽDŇA KNIŽNÍC sme sa tretiaci a štvrtáci stretli v našej škole s pani M. Kvetkovou, aby sme spoločne " Zastavili rozprávku a mohli do nej vstúpiť. " V knihe : A čo bolo ďalej sme sa nechali unášať do sveta rozprávok, ktorý je tak čarovný a napínavý zároveň. Pani Kvetková nám prečítala rozprávku o Popoluške, ktorej obsah bol tak trochu odlišný od pôvodnej. S nadšením sme počúvali a premýšľali, čo bolo ďalej. Ale to môže vymyslieť každý z nás sám. Sme radi, že sme strávili príjemne čas vo svete, ktorý je nám tak blízky- vo svete rozprávok. Ďakujeme.                                                                                         M.A.,M.Slov.

          • Čitateľský maratón

          • Pod názvom Čitateľský maratón sa vo štvrtom ročníku konala súťaž v čítaní .Súťažilo sa v trojčlenných družstvách. Cieľom akcie bolo zvyšovanie čitateľskej gramotnosti a rozširovanie slovnej zásoby. Súboj v čítaní  a porozumení textu bol veľmi nerozhodný, pretože všetci žiaci čítali výborne, no víťazom sa nakoniec stala trojčlenná skupinka zo 4.B triedy- E.Kasáčová, D.Líšková a S.Líšková. Všetkým čitateľom blahoželáme a dúfame, že knihy v domácich, triednych, školských, či mestských knižniciach nezaľahnú nikdy prachom a budú vždy našimi spoločníkmi v bežných životných chvíľach.                                                                                                                                                                                                                                          M.Slov.

          • Kúzelník u prvákov

          • Po niekoľkých mesiacoch usilovného učenia spoznali prváci veľa nových písmen a dnes už vedia prečítať takmer všetky slová aj celé vety. V šlabikári im počas celého roka pomáha škriatok HUPS, ktorý im pripravuje aj rôzne úlohy. Len čo sa žiaci zoznámili s písmenom R, dal im úlohu ukázať spolužiakom nejaký trik. Bola to úloha ťažká, veď nie každý je čarodejníkom. Riško to však zvládol a naučil kamarátov, ako zmizne malá palička z ruky. Aby však nabudúce takúto úlohu splnili aj ostatní žiaci, pozvala pani učiteľka do triedy na pomoc šikovného kúzelníka. Hneď od začiatku ho všetci pozorne sledovali, ale aj tak nevedeli pochopiť, ako niektoré triky dokáže urobiť. Boli radi, keď im na záver aspoň jeden prezradil. Určite sa všetkým táto návšteva veľmi páčila, veď na druhý deň sa stále vypytovali, či kúzelník ešte niekedy príde. Ktovie, možno aj príde...
                                                                                                                                                                                         KB

          • Čítam, čítaš, čítame...

          • Nielen v marci, ale počas celého školského roka rozvíjame u žiakov čitateľskú gramotnosť. Vedieme žiakov nielen k správnemu rýchlemu čítaniu, ale predovšetkým k čítaniu s porozumením. Ako to žiaci zvládajú si overujeme pomocou zábavných hier, skladačiek, hádaniek, tajničiek a úloh, ktoré majú žiaci veľmi radi, či už riešené v skupine, dvojiciach alebo individuálne. Žiaci sú pri tom veľmi tvoriví, aktívni, spolupracujú a zároveň súťažia. Tento týždeň sme odmenili aj kráľa a kráľovnú čítania, v 2.B sa nimi stali Miško a Ninka. V rôznych skupinových prácach zvíťazili "RÝCHLE BLESKY", druhí boli "PIRÁTI", tretie miesto patrilo "MORSKÝM VÍLAM" a šikovné boli aj "RUŽIČKY" (to sú názvy skupín, ktoré si vymysleli sami žiaci). Svojou snahou potešili pani učiteľku a zaslúžia si veľkú pochvalu.

            ML

          • Oblečte si modrú

          • Druhého apríla vyjadríte podporu autistom a ich blízkym tak, že si oblečiete niečo modré. Ako prejav úcty k tejto vývinovej poruche sa 2. apríla významné budovy a stavby po celom svete rozžiaria na modro. Táto farba je symbolom komunikácie. Tak ako ľudia dlhé roky nerozumeli autistom, ani oni nerozumeli zdravým.Tak tejto téme sme sa venovali na triednickej hodine vo štvrtom ročníku.S otázkou,čo sú to autisti, prišli žiaci za mnou,pretože jednou z tém v televíznych novinách bola práve táto.Keďže som usúdila,že by sa o autistoch mohli dozvedieť viac,venovali sme sa im.Vyhľadali sme si odpovede na otázky typu-čo je autizmus,kto je autista,aké má prejavy- na internete a porozprávali sme sa o nich.Neostaňte ľahostajní a venujte autizmu myšlienku aj vy!                                                                                                                                        M.Slov.

          • Keď knihy majú sviatok ...

          •        Keď knihy majú sviatok, je marec.No svoj sviatok majú knihy nielen v marci, ale aj v apríli.Práve 2.apríl je dňom, keď si pripomíname výročie narodenia najväčšieho rozprávkara všetkých čias  Hansa Christiana Andersena.Deň jeho narodenín bol  vyhlásený za Medzinárodný deň detskej knihy. Pán Andersen od detstva sníval, že sa stane slávnym prostredníctvom divadla, no preslávili ho rozprávky, ktorých napísal viac ako 150. Aj toto sa dozvedeli žiaci IV.A triedy na hodine čítania a literárnej výchovy. Okrem zaujímavých informácií o slávnom Dánovi si žiaci prečítali Andersenovu rozprávku z knihy Neznáme  rozprávky o anjeloch, ľuďoch a zvieratkách a vyskúšali si aj svoju pozornosť a vedomosti v krátkom kvíze. Skúsite aj vy? Tu je otázka . S ktorými Andersenovými rozprávkami súvisia tieto indície :   1) more    2) strukovina  3) zápalky   4) ľad    5) odev . 

        • Nadpis

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.