Príchod dieťaťa do školy je veľkou zmenou v jeho živote. Mení sa jeho postavenie z role hrajúceho sa dieťaťa na učiaceho sa žiaka, hrá sa oveľa menej ako v materskej škole. Mení sa organizácia jeho dňa a musí sa systematicky pripravovať do školy. Buduje si svoju rolu v kolektíve rovesníkov ako aj vzťah s pani učiteľkou…A v neposlednom rade aj k nadobúdaniu nových vedomostí a ku škole.
Uvádzame niekoľko aktivít a opatrení pre úspešný začiatok v škole:
- pravidelná a efektívna komunikácia s pani učiteľkou prispieva k vytvoreniu dobrého vzťahu;
- vytvorenie režimu dňa - týždňa spolu s dieťaťom (môže byť aj kreslený na chladničke) ;
- prípravy do školy (najviac 30 minút denne, prípadne s prestávkami podľa potreby).Dieťa sa naučí systematickej práci a zodpovednosti k povinnostiam.
- usporiadanie režimu dňa tak, aby malo dieťa dostatočné množstvo relaxu (hry a pobytu vonku);
- systém odmien za pokroky a snahu (vrátane pochvaly i pohladenia). Za väčšie pokroky si urobte radosť výletom alebo spoločnou hrou.
- rozvíjanie rozprávačských schopností dieťaťa. Aspoň 15-30 minút denne sa s dieťaťom rozprávajte o zážitkoch, sledovanej rozprávke v TV alebo o jeho kamarátoch… Mnohým deťom pomáha, keď im rodičia kladú otázky a tak napomáhajú vytvoriť štruktúru v rozprávaní (Kde ste boli? Kto tam bol s vami? Čo zaujímavé sa stalo? Ako sa to riešilo? Ako sa to skončilo?). Schopnosť zmysluplne, stručne a konštruktívne sa vyjadrovať je dôležitá pri odpovediach v škole či pri písomných prácach.
- tréning pamäte; Pripomínajte si udalosti z minulosti (z víkendu či prázdnin), opakujte si učivo a prípadne obsah prečítanej rozprávky… Zdanlivo nepodstatné opakovanie je dôležitým tréningom pamäte,tréning tzv. pracovnej pamäte; Veľkou zábavou pri cestovaní autom môžu byť aj hry na opakovanie napr. na papagája, keď dieťa opakuje po dospelom rad slov alebo zložitejšiu vetu. Úlohou je opakovať vetu alebo slová úplne presne. Začíname s radom 4-5 slov, ale postupne môžeme náročnosť stupňovať.
- rytmizácia a vytlieskavanie slov, určovanie počtu slabík, určovanie prvej a poslednej hlásky v slove;Hľadajte slová začínajúce na určitú hlásku napr. P – pes, papuče, pusa, plavák…Kto nájde najviac slov môže získať sladkú odmenu … Dieťa si prostredníctvom hry trénuje uvedomovanie si štruktúry slova.
- hrajte sa hry, pri ktorých sa dieťa učí počítať (Človeče nehnevaj sa, Domino), rozlišovať písmenká (písmenkové pexeso, krížovky) a pod. Čítajte dieťaťu zaujímavé príbehy, použite i rôzne didaktické hry na CD …
- postreh a pozornosť dieťaťa rozvíjajte pomocou hier ako je napr. kvarteto, pexeso a rôzne pracovné úlohy z časopisov určených pre deti v predškolskom veku ....
A čo je najdôležitejšie? Podporovať a povzbudzovať svoje dieťa pri jeho úspechoch či neúspechoch a prejavovať mu toľko lásky, koľko sa najviac dá! KK